Domov Návody Ako nainštalovať Windows z USB kľúča?

Ako nainštalovať Windows z USB kľúča?

Zdielať

Windows USB klucPoznáte to, máte notebook bez optickej mechaniky a potrebujete preinštalovať Windows. Čo ale s tým? Kupovať externú mechaniku? Už nie! Ukážeme, ako inštalačné CD Windows previesť na USB flash disk, z ktorého budete môcť nasledovne veselo inštalovať. Alebo chcete jednoducho prejsť na Linux? Prinášame návod ako na to.

Prvým krokom bude potreba mať nejaký počítač s optickou mechanikou, kde bude vložený inštalačný disk Windows, prípadne virtuálne .iso súbor v počítači. Podľa obrázka teda budeme mať .iso súbor operačného systému Windows XP. Ďalej budeme potrebovať USB Flash disk, ktorý bude mať viac miesta ako inštalačný súbor.

USBWin_01

Na Windows 7,8 bude stačiť 4 GB, odporúčame mať však minimálne 8 GB alebo viac a inštalačný softvér Novicorp WinToFlash. Program je zadarmo na stiahnutie TU. Stiahne sa vám zhruba 35 MB súbor ktorý následne rozbaľte do nejakej zložky.

USBWin_02

Po extrakcii kliknite na súbor WinToFlash.exe. Aplikácia víta akýmsi formulárom, ktorý vyzerá ako inštalácia. Aplikácia je totiž portable, to znamená, že funguje aj bez inštalácie napríklad aj z flash disku. Tento formulár nijako nevyplňujte ani neodklikávajte, proste ho „vykřížkujte“. Dostanete úvodnú obrazovku.

USBWin_03

Klikneme na zelenú fajku a budeme sa riadiť pokynmi sprievodcu. Najskôr sa nás sprievodca opýta, či chceme vždy program štartovať s týmto zjednodušeným sprievodcom. To je na vás a klikáme na tlačidlo next. Na obrázku vidíme najdôležitejšiu časť procesu. V prvej kolónke vyberiete mechaniku, v ktorej máte inštalačný disk. Ak máte (ako my) iso súbor, tak pod touto kolonkou zvoľte „Use my ISO, …“ a vyberte iso súbor. V druhej kolónke potom starostlivo vyberte ​​flash disk.

USBWin_04

Dbajte na to, aby ste vybrali naozaj správny! Flash disk sa bude totiž formátovať a všetky dáta na ňom budú nenávratne vymazané, ak teda na disku máte nejaké dáta, vykonajte ZÁLOHU! Teraz len kliknite na next, odsúhlaste formát flash disku, počkajte než to dobehne do 100% a váš flash disk je pripravený.

Takto môžete preinštalovať Windows, ale aj jednoducho prejsť z Windowsu na Linux. Stači, ak si stiahnete príslušné iso z konkrétnej distribúcie. Pred inštaláciou na danom počítači v BIOSe nastavte boot z USB flash disku a po nabootovaní odklintite z dvoch zobrazených možností vždy tú prvú a dostanete sa už do prostredia, ako z CD a to bez hluku vrčiaceho CD, s vyššou rýchlosťou a bez mechaniky.