Funkcia bude vyžadovať špecifický čip pre Bluetooth.
Google už dlhšie pracuje na svojom vlastnom ekosystéme pre lokalizáciu predmetov, na podobnom princípe na akom funguje sieť Find My od Apple. Aj keď spoločnosť svoje riešenie ešte oficiálne nepredstavila širokej verejnosti, objavili sa informácie o novej funkcii s názvom Powered Off Finder API, ktorá má byť súčasťou pripravovaného Androidu 15, ktorý pravdepodobne uzrie svetlo sveta v druhej polovici roku 2024. Novinka umožní vyhľadať Android zariadenie, a to aj vtedy, keď je vypnuté. Funguje to na princípe technológie Bluetooth, ktorá umožní vysielať signál do okolia, ktorý takto môže byť zachytený iným zariadením v sieti Find my Device od Google, a následne odoslať polohu zariadenia na servery firmy, čo umožní majiteľovi strateného smartfónu lokalizovať zariadenie.
Samozrejme, informácie sú šifrované, a teda prístupné len pre vlastníka zariadenia. Na rovnakom princípe funguje napríklad aj populárny AirTag. Ako rýchlo sa táto funkcia adoptuje, je ale otázne. Vyžaduje totiž špeciálny čip pre Bluetooth, ktorý umožní vysielať signál aj keď je zariadenie vypnuté. Google naznačil funkčnosť už na evente I/O v apríli 2023, a mala prísť neskôr v lete toho istého roka. Dá sa teda predpokladať, že smartfóny Google Pixel 8 tento čip majú. Funkcia vyhľadávania bola odložená z dôvodu spolupráce s Apple na detekcii neželaného sledovania cez smart trackery, najčastejšie cez AirTag.
V súčasnosti Android smartfóny ponúkajú riešenie na detekciu neželaných trackerov, vrátane AirTagu, na strane iOS plnohodnotný ekvivalent zatiaľ nie je dostupný. Dokáže totiž detegovať len AirTagy a iné trackery, ktoré sú súčasťou siete Find My. Obe spoločnosti pracujú na spoločnom riešení už od mája 2023 na vytvorení štandardu DULT (Detecting Unwanted Location Trackers), z ktorého budú benefitovať zákazníci z oboch táborov.
Spolupráca veľkých firiem na vytvorení univerzálneho vyhľadávacieho štandardu je dôležitá. Giganti si uvedomujú, že keď sa každá bude zaujímať len o svoje riešenie, ktoré nebude kompatibilné s iným riešením, tak v praxi nebude poriadne fungovať ani jedno. V redakcii sme mali smart peňaženku s trackerom Fixed, ktorý nespolupracoval so žiadnym iným ekosystémom. Na to, aby v prípade straty peňaženky trackovanie fungovalo, musel okolo nej prejsť niekto, kto má vo svojom zariadení nainštalovanú aplikáciu od Fixed, ktorá navyše musela aktívne bežať na pozadí, čo v praxi znamenalo, že stratená peňaženka sa na mape v aplikácii s pravdepodobnosťou blížiacou sa k 100% neukáže.