Test sa začne v budúcich týždňoch v Singapure.
Stať sa obeťou tzv. phishingu alebo finančného podvodu je pomerne jednoduché, a to aj vtedy ak je používateľ počítačovo a internetovo zdatný. Podvody sú čoraz sofistikovanejšie a často cielia na zraniteľné skupiny, ako napríklad dôchodcov či osamelé ženy. Google si to uvedomuje a v rámci boja proti podobným prípadom vyvíja iniciatívu proti pochybným aplikáciám. Týkať sa to bude hlavne aplikácii inštalovaných cez sideloading, tj. mimo oficiálneho Google Play či priamo z internetu. Tieto podvodné aplikácie často využívajú určité oprávnenia, a spoločnosť si ide na to posvietiť.
Testovacia fáza začne v nasledujúcich týždňoch v Singapure, a ak bude úspešná, dá sa predpokladať jej rozšírenie do iných krajín a postupne do prakticky celého sveta. Pre upresnenie, podvodné aplikácie často vyžadujú povolenia, ktoré by za normálnych podmienok nepotrebovali, za účelom vykonania tzv. phishingových útokov. Patria tam funkcie ako právo na čítanie a prijímanie SMS, prístup k službám prístupnosti a k službám na čítanie notifikácii. Podvodníci totiž často, napríklad cez SMS, získajú prístup k jednorazovým kódom, povedzme na transakciu v internet bankingu.
Spoločnosť sa spojila so Singapurskou agentúrou pre kybernetickú bezpečnosť a používatelia Androidu v tejto krajine nebudú môcť inštalovať aplikácie stiahnuté priamo z internetu. Google taktiež zdôrazňuje, že kybernetickí kriminálnici často nútia ľudí vypnúť si bezpečnostné upozornenia, a následne si stiahnuť z internetu podvodnú aplikáciu, cez ktorú kriminálnici získajú osobné informácie, a posielajú si peniaze obetí priamo na svoj účet. Firma taktiež uvádza, že odkedy uviedla skenovanie aplikácií v reálnom čase cez Google Play Protect, bolo odchytených až 515,000 pochybných aplikácií.