Pamäť sa dočkala najväčšej modernizácie za posledných 25 rokov.
V dnešných počítačoch sa používa buď pamäť SO-DIMM, alebo nízkoenergetická pamäť DDR (LPDDR). LPDDR prekonáva DDR5 z hľadiska rýchlosti a dodáva sa v tvare, ktorý znižuje spotrebu a plochu a zároveň zvyšuje výkon. Pamäť LPDDR však nie je modulárna a musí byť spájkovaná priamo na základnú dosku, čo znamená, že jej výmena pri opravách alebo aktualizáciách nie je praktická. CAMM je nový form factor pre operačnú pamäť notebookov, ktorý práve prijala asociácia JEDEC Solid State Technology Association a ktorý dostal názov CAMM2. Táto technológia je tenšia a rýchlejšia ako štandard SO-DIMM a sľubuje zvýšenie rýchlosti pre budúce notebooky. To však nie je jej jediná výhoda.
LPCAMM2 využíva výhody komponentov LPDDR5X, ale v modulárnej podobe. To predstavuje vôbec prvý prístup k modulárnemu pamäťovému riešeniu založenému na LPDDR, čo pre konštruktérov a používateľov predstavuje revolúciu v tejto oblasti. Osobitný prínos bude mať aj pre prevádzkovateľov dátových centier, pretože znižuje spotrebu energie. LPCAMM2 umožňuje stohovanie až 16 komponentov DRAM v rámci jedného balenia, čím sa zmenšuje architektúra pamäte a šetrí sa miesto v notebookoch (form factor zaberá až o 64% menej miesta ako stoh s dvoma SO-DIMM), čím sa otvára cesta k tenším a ľahším konštrukciám notebookov.
Napriek týmto výhodám si vyžaduje nový typ pätice, čo zvyšuje náklady. Slúži však ako jediný pamäťový modul určený na zaplnenie oboch pamäťových kanálov (spolu 128 bitov), čo v konečnom dôsledku povedie k úspore nákladov v budúcnosti. Teoreticky je ideálnym pamäťovým riešením, ale bude chvíľu trvať, kým si ho výrobcovia notebookov plne osvoja. To však nie je jediná prekážka, ktorej čelí. Technologickí giganti, zapájajú pamäť napevno do procesora, čo je prístup, ktorý odstraňuje tradičné úzke miesta a robí RAM oveľa efektívnejšou. Príchod LPCAMM2 je skvelou správou, ale zdá sa, že tento trend nezastaví ani nezvráti.