Starajte sa o svoje slúchadlá, inak si privoláte infekciu uší či zápaly.
Ťažko dnes stretnete človeka, ktorý aspoň občas nepoužíva nejaký typ slúchadiel. Málokto si už ale uvedomuje, aké dôležité je ich čistiť. Aj keď sa na prvý pohľad môžu zdať čisté, opak je pravdou. Nečistoty vonkajšieho aj vnútorného prostredia v ušiach ich zanášajú a okrem kvality zvuku môžu ovplyvniť aj zdravie používateľa. Trh ponúka rôzne druhy slúchadiel, pre zjednodušenie môžeme hovoriť o špuntových (štupľových), ktoré sa umiestňujú do uší či náhlavných, ktoré uši prekrývajú.
V oboch prípadoch budete na ich údržbu potrebovať len pár vecí bežne sa vyskytujúcich v domácnosti. Aj keď je možné použiť vlhkú handričku, predsa len je lepšie sa kontaktu s vodou vyhnúť, aby sa do otvorov nedostala tekutina. Radšej použite napríklad obrúsky napustené dezinfekčným roztokom, ideálne sú tie na čistenie okuliarov. Ďalej si pripravte vatovú tyčinku, mäkkú handričku alebo papierové vreckovky a mäkkú zubnú kefku alebo štetec.
Základným pravidlom, než ich vôbec začnete čistiť, je ich odpojenie, v prípade bezdrôtových vypnutie. U štupľových do uší by údržba mala prebiehať ideálne na dennej báze, keďže sú obalené ušným mazom, ktorého zhromaždenie môže spôsobiť aj infekciu či zápaly uší. Najprv teda zložíme silikónové nástavce, ktoré jediné môžeme opláchnuť mydlovou vodou na zbavenie mazu, ľahko osušíme a necháme vyschnúť. Radšej ich takto nechajte dlhšie, aby boli naozaj suché. Ideálne je čistiť večer a sušiť cez noc.
Mriežky najlepšie vyčistíme jemnou kefkou na zuby či štetcom, rozhodne nepoužívajte ostré predmety. Tie by ich mohli poškodiť, a naviac nečistoty zatlačiť dovnútra. Mriežky pri čistení smerujú vždy dole, aby všetko, čo chceme odstrániť, padalo preč, a nie do slúchadiel. Ak sa špina nechce pustiť, je možné použiť hmotu na lepenie poznámok, ktorá na seba všetok prach nabalí. Na dočistenie slúchadiel, pri mriežke veľmi opatrne, využite vlhčený dezinfekčný obrúsok.
Veľmi podobne prebieha čistenie aj pri náhlavných slúchadlách. Aj keď sa na nich nevyskytuje ušný maz, nečistoty sa im nevyhýbajú. Najväčší rozdiel v ich údržbe spočíva v tom, že na sebe mávajú rôzne materiály. Najprv sa teda pozrite do návodu, ktorý poradí, čo znesú. Náušníky bývajú nezriedka kožené, a práve koža potrebuje zvláštnu starostlivosť, aby nepopraskala. V tomto prípade tak nielen čistíme, ale aj ošetrujeme špeciálnym prípravkom, čo však postačí len raz za približne pol roka. Celé opäť otrieme, dáme si záležať hlavne v záhyboch, a vyčistíme mriežky.
Súčasťou bezdrôtových slúchadiel do uší, tzv. štupľov je aj puzdro, a práve na jeho údržbu by sme tiež nemali zabúdať. Niektoré puzdrá sú nabíjacie, preto aj v tomto prípade sa držte ďalej od vody. Na vonkajšiu časť sa hodí opäť použiť vlhčený obrúsok či handričku. Pri vnútornej časti máme dve možnosti, buď obsahuje vyberateľnú látkovú časť, ktorú je možné preprať vo vode, alebo vnútornú časť očistíme vatovou tyčinkou či jemnou kefkou.
Náhlavné slúchadlá mávajú často herný charakter, preto ich súčasťou býva mikrofón. I ten vyžaduje starostlivosť, ktorá nezaberie príliš veľa času, avšak prispieva k dobrej kvalite zvuku. Utierame ho dezinfekčným obrúskom či handričkou a štetcom alebo jemnou kefkou na zuby odstránime nečistoty. Ak je zakrytý tzv. hubou, zložíme ju a preperieme. Tento typ slúchadiel býva pripojený cez drôt, z času na čas teda vyčistite aj konektor. Najľahšie to pôjde ohnutou kancelárskou sponkou podlepenou obojstrannou lepiacou páskou, ktorou opatrne zasunieme do konektoru a jemne zatočíme.
K základným pravidlám patrí to, že ich nikomu nepožičiavame. Dôvod je jasný – hygiena. Ušný maz, baktérie a vírusy z vonkajšieho aj vnútorného prostredia môžu ľahko spôsobiť ušnú infekciu, zápal kože či mykotické zápaly. Nič z toho iste nechcete, preto si svoje slúchadlá dobre strážte. A samozrejme dbajte aj na dobrú hygienu svojich uší.
Nenoste ich vo vreckách, tlak im neprospieva. Rozhodne neocenia ani to, keď ich necháte niekde pohodené. Pri nepoužívaní ich skladujte v obale, ktorý ich chráni pred nečistotami a vlhkosťou. Ak majú kábel, dbajte na to, aby nebýval príliš zauzľovaný. Pri transportoch ho veľmi opatrne zatočíme, ale nijak neuťahujeme. Inak je najlepšie ponechať kábel voľne a čo najprirodzenejšie ležať napríklad na stole.
Na záver ešte malá rada pre prípad, že by sa nedopatrením namočili. Najprv ich osušte savou handričkou, chvíľu nechajte a potom umiestite do balenia s ryžou či iným materiálom pohlcujúcim vlhkosť. Tam ich nechajte pokojne celý deň