Domov Novinky San Francisco umožní polícii nasadiť roboty, ktoré zabíjajú

San Francisco umožní polícii nasadiť roboty, ktoré zabíjajú

Zdielať

Poslanci v San Franciscu v utorok hlasovali za to, aby mestská polícia mohla v núdzových situáciách používať potenciálne smrtiace, diaľkovo ovládané roboty.

Po emóciami nabitej debate, ktorá odrážala rozpory v politicky liberálnej rade v otázke podpory presadzovania práva. Hlasovanie prebehlo v pomere 8:3, pričom väčšina súhlasila s poskytnutím tejto možnosti polícii napriek silným námietkam zo strany skupín na ochranu občianskych slobôd a iných skupín zaoberajúcich sa dohľadom nad políciou. Odporcovia tvrdili, že táto právomoc by viedla k ďalšej militarizácii policajných síl, ktoré sú už teraz príliš agresívne voči chudobným a menšinovým komunitám.

Členka dozornej rady Connie Chanová, členka výboru, ktorý návrh postúpil celej rade, uviedla, že chápe obavy z použitia sily, ale že „podľa štátneho práva sme povinní schváliť použitie týchto zariadení. Takže sme tu a určite to nie je jednoduchá diskusia.“ Policajné oddelenie v San Franciscu uviedlo, že nemá vopred vyzbrojené roboty a neplánuje vyzbrojiť roboty zbraňami. Oddelenie by však mohlo nasadiť roboty vybavené výbušnými náložami „na kontaktovanie, zneškodnenie alebo dezorientáciu násilnej, ozbrojenej alebo nebezpečnej podozrivej osoby“, keď pôjde o život, uviedla vo vyhlásení hovorkyňa SFPD Allison Maxie.

„Takto vybavení roboti by sa používali len v krajných prípadoch na záchranu alebo zabránenie ďalším stratám nevinných životov,“ povedala. Poslanci v utorok návrh zmenili a doplnili, aby spresnili, že policajti by mohli použiť roboty až po použití alternatívnej sily alebo deeskalačnej taktiky, alebo po tom, ako by dospeli k záveru, že podozrivého nebudú schopní týmito alternatívnymi prostriedkami potlačiť. Použitie robotov ako možnosti použitia smrtiacej sily by mohol povoliť len obmedzený počet vysokopostavených policajtov. Sanfranciská polícia má v súčasnosti k dispozícii tucet funkčných pozemných robotov, ktoré sa používajú na vyhodnocovanie bômb alebo na pozorovanie v situáciách so zníženou viditeľnosťou, uvádza oddelenie.

Boli zakúpené v rokoch 2010 až 2017 a ani raz neboli použité na doručenie výbušného zariadenia, uviedli policajní predstavitelia. Výslovné povolenie však bolo potrebné po tom, ako tento rok vstúpil do platnosti nový kalifornský zákon, podľa ktorého musia policajné útvary a útvary šerifov inventarizovať vojenské vybavenie a žiadať o schválenie jeho použitia. Autorom štátneho zákona bol minulý rok prokurátor mesta San Francisco David Chiu, keď bol členom zastupiteľstva. Jeho cieľom je poskytnúť verejnosti priestor a možnosť vyjadriť sa k získavaniu a používaniu zbraní vojenskej kvality, ktoré majú podľa legislatívy negatívny vplyv na komunity.

Federálny program už dlho vydáva granátomety, maskovacie uniformy, bajonety, obrnené vozidlá a iné prebytočné vojenské vybavenie na pomoc miestnym orgánom činným v trestnom konaní. V roku 2017 podpísal vtedajší prezident Donald Trump príkaz na obnovenie programu Pentagónu po tom, ako ho jeho predchodca Barack Obama v roku 2015 obmedzil, čo čiastočne vyvolalo pobúrenie z použitia vojenského výstroja počas protestov vo Fergusone v štáte Missouri po zastrelení Michaela Browna. Sanfranciská polícia v utorok neskoro večer uviedla, že žiadne roboty neboli získané z vojenských prebytkov, ale niektoré boli zakúpené z federálnych grantových prostriedkov.

Podobne ako na mnohých miestach v USA sa San Francisco snaží nájsť rovnováhu medzi verejnou bezpečnosťou a právami civilistov, ako je súkromie a možnosť žiť bez nadmerného policajného dohľadu. V septembri dozorné orgány odsúhlasili skúšobnú prevádzku, ktorá za určitých okolností umožňuje polícii prístup k záznamom súkromných monitorovacích kamier v reálnom čase. Utorková debata trvala viac ako dve hodiny a členovia oboch strán obviňovali druhú stranu z bezohľadného šírenia strachu. Člen dozornej rady Rafael Mandelman, ktorý hlasoval za schválenie politiky, povedal, že ho znepokojuje rétorika, ktorá vykresľuje policajný zbor ako nedôveryhodný a nebezpečný.

„Myslím si, že sa vynárajú väčšie otázky, keď progresívni ľudia a progresívne politiky začnú verejnosti pripadať, akoby boli proti polícii,“ povedal. „Myslím si, že to je pre progresívcov zlé. Myslím si, že je to zlé pre túto dozornú radu. Myslím, že je to zlé pre demokratov na národnej úrovni.“ Predseda správnej rady Shamann Walton, ktorý hlasoval proti návrhu, sa ohradil a povedal, že vďaka tomu nie je proti polícii, ale „za farebnými ľuďmi“. „Neustále sa od nás žiada, aby sme robili veci v mene zvyšovania počtu zbraní a možností negatívnej interakcie medzi policajným zborom a farebnými ľuďmi,“ povedal. „Toto je len jedna z týchto vecí.“

Kancelária verejného ochrancu práv v San Franciscu poslala v pondelok rade list, v ktorom uviedla, že udelenie polícii „možnosti zabíjať členov komunity na diaľku“ je v rozpore s progresívnymi hodnotami mesta. Úrad chcel, aby rada obnovila znenie, ktoré zakazuje polícii používať roboty proti akejkoľvek osobe pri zásahu. Na druhej strane Sanfranciského zálivu policajné oddelenie v Oaklande upustilo od podobného návrhu po ohlasoch verejnosti. Prvýkrát bol robot použitý na doručenie výbušniny v USA v roku 2016, keď dallaská polícia poslala ozbrojeného robota, ktorý zabil ukrytého ostreľovača, ktorý pri prepade zabil päť policajtov.

Zdroj