Jemen je po leteckých útokoch pod vedením Saudskej Arábie offline.
Jemen prišiel o celoštátne pripojenie k internetu v piatok skoro ráno po tom, ako sa Saudskou Arábiou vedené letecké útoky zamerali na sporné mesto Hodeida, uviedla skupina na ochranu práv, čím sa vojnou zmietaná krajina ocitla mimo siete. Firma NetBlocks uviedla, že prerušenie sa začalo okolo 1:00 h (štvrtok 23:00 h stredoeurópskeho času, SELČ) a postihlo spoločnosť TeleYemen, štátny monopol, ktorý kontroluje prístup na internet v krajine. TeleYemen v súčasnosti spravujú povstalci Hútiovci, ktorí od konca roka 2014 držia hlavné mesto Jemenu Saná. Jemen čelí „celonárodnému kolapsu internetového pripojenia“ po nálete na telekomunikačnú budovu, uviedla spoločnosť NetBlocks. Centrum pre analýzu aplikovaných internetových údajov so sídlom v San Diegu a internetová spoločnosť CloudFlare so sídlom v San Franciscu tiež zaznamenali celonárodný výpadok, ktorý postihol Jemen približne od rovnakého času.
O viac ako 12 hodín neskôr internet naďalej nefungoval. Satelitný spravodajský kanál Al-Masirah húsíov uviedol, že pri útoku na telekomunikačnú budovu zahynuli a boli zranení ľudia. Uverejnila chaotické zábery ľudí, ktorí v troskách hľadajú telo, pričom bolo počuť výstrely. Pomocní pracovníci pomáhali zakrvaveným preživším. Medzitým Al-Masirah uviedla, že pri ďalšom piatkovom rannom nálete na väznicu v jemenskej severnej provincii Saada boli tiež zabití a zranení ľudia. Bezprostredne nebolo nezávisle potvrdené, koľko ľudí bolo pri oboch útokoch zranených. Koalícia vedená Saudskou Arábiou, ktorá bojuje proti povstalcom Hútíov, priznala, že uskutočnila „presné letecké útoky s cieľom zničiť kapacity milícií“ v okolí prístavu Hodeida. Bezprostredne nepotvrdila, že zasiahla telekomunikačný cieľ, ako to opísal NetBlocks, ale namiesto toho označila Hodeidu za centrum pirátstva a pašovania iránskych zbraní, ktoré podporujú Hútiov.
Podmorský kábel Falcon prenáša internet do Jemenu cez prístav Hodeida pozdĺž Červeného mora pre TeleYemen. Kábel má ďalšiu prípojku aj v ďalekom východnom jemenskom prístave Ghajda, ale väčšina obyvateľov Jemenu žije na jeho západe pozdĺž Červeného mora. Prerušenie tohto kábla v roku 2020 spôsobené kotvou lode spôsobilo aj rozsiahle výpadky internetu v Jemene. Pozemné káble do Saudskej Arábie boli prerušené od začiatku občianskej vojny v Jemene, zatiaľ čo pripojenie k ďalším dvom podmorským káblom sa uprostred konfliktu zatiaľ nepodarilo zabezpečiť, uviedla predtým firma TeleYemen. Koalícia pod vedením Saudskej Arábie vstúpila do vojny v Jemene v roku 2015, aby podporila jeho zvrhnutú vládu. Vojna sa zmenila na najhoršiu humanitárnu krízu na svete, pričom medzinárodné kruhy kritizovali saudskoarabské nálety, pri ktorých zahynuli civilisti a ktoré boli zamerané na infraštruktúru krajiny. Hútiovia medzitým využívali detských vojakov a po celej krajine nerozvážne kladú nášľapné míny. Vojna v pondelok zasiahla aj Spojené arabské emiráty, spojenca Saudskej Arábie, keď sa Húsíovia prihlásili k útoku dronom a raketou na Abú Zabí, pri ktorom zahynuli traja ľudia a šiesti boli zranení.
Zeby za tym stala pani prezidentka Caputova co chcela aj u nas na Slovensku vypnut net.