Epidémia koronavírus zavrela väčšinu ľudí doma. Dôjsť si môžu maximálne do práce, k lekárovi a na najnutnejšie nákupy. Zároveň ale vzrástli aj obavy o našich blízkych, s ktorými sa z dôvodu obmedzenia pohybu osôb nemôžeme pravidelne stretávať.
Ako zabezpečiť, aby boli napríklad naši prarodičia v bezpečí, ako zistiť, že skutočne poctivo ostávajú doma? Pohodlné a praktické riešenie ponúkajú tzv. SOS tlačidlá a GPS lokátory. Ako môžu pomôcť? Malé, ale šikovné – aj to by sa dalo povedať o SOS tlačidle. SOS tlačidlo, väčšinou malé jednoduché zariadenie, ktoré je možné mať neustále pri sebe (na krku, na náramku na zápästí, vo vrecku), ktoré po stlačení privolá pomoc.
Väčšina z nich sa automaticky spojí so záchrannou linkou, tie pokročilejšie (prípadne mobilné telefóny vybavené SOS tlačidlom) odošlú SMS alebo zavolajú na preddefinované čísla, takže je nutné zadávať telefónne číslo. Tlačidlá je spravidla možné mať zavesená napríklad na krku a sú vždy pri ruke, keď sa niečo stane. Napr. náhla nevoľnosť seniora, senior spadne a nedokáže sa zdvihnúť a podobne.
Ideálne je v kombinácii s GPS lokátorom
SOS tlačidlá bývajú súčasťou niektorých jednoduchých mobilných telefónov pre seniorov. Napríklad Evolveo EasyPhone FM, ktorý po stlačení veľkého tlačidla na zadnej strane telefónu začne vytáčať predvolené čísla a zároveň na ne odošle SOS správu. Na rozdiel od iba „upozorňovačov“ v podobe SOS tlačidiel majú mobilné telefóny výhodu obojsmernej komunikácie. Seniora je možné okamžite kontaktovať a zistiť jeho stav či konkrétnu situáciu.
Nových možností v aktuálnej situácii nadobúdajú aj geolokátory. Skôr vám pomohli hľadať napríklad kufor na letisku, teraz môžu pomôcť so strážením členov domácnosti. Napríklad detí, ktoré nemôžu ísť do školy, ale zároveň ani von za kamarátmi. Geolokátor stačí umiestniť napríklad do tašky, vrecka a spárovať s mobilným telefónom. Potom už je veľmi jednoduché sledovať jeho pohyb na mape. Ľahké je aj nastavenie tzv. GEO-Fence, teda akéhosi neviditeľného plota. Ak lokátor prekročí takto vymedzený perimeter, okamžite vám odošle notifikáciu na mobil.
Lokátory najčastejšie fungujú na báze technológií GPS a GMS a ich súčasťou je SIM karta. Tú buď dodáva priamo výrobca, alebo je nutné ju dokúpiť. Pri výbere lokátorov si všímajte najmä parametrov, ako je výdrž batérie a dĺžka nabíjania, ale tiež odolnosť celého zariadenia. Rozhodne je dobré, aby daný typ lokátora disponoval aj vlastnou mobilnou aplikáciou. GPS lokátor v podobe farebných hodiniek budú vaše deti nosiť s hrdosťou. Veľmi praktické lokátory, pokiaľ teda potrebujete lokátor na stráženie detí, sú tie, ktoré sú priamo určené pre deti. Detské lokátory totiž mávajú atraktívny vzhľad smart watch. Niektoré sú natoľko vychytané, že vás upozornia, ak si ich dieťa z ruky dá dole. Hodí sa aj možnosť SOS tlačidla, ktorým niektoré typy disponujú.
Používanie GPS lokátorov či SOS tlačidiel – prípadne ich kombinácia – môže byť prijateľným spôsobom, ako sa aspoň trochu postarať o svojich blízkych, s ktorými nemôžeme byť v bezprostrednom kontakte. Samozrejme, že osobný kontakt nič nenahradí. Je preto vhodné si s príbuznými často telefonovať a udržiavať kontakt aspoň týmto spôsobom.
Zdroj: Alza