Slováci sú veľkými milovníkmi zvierat, a nie je tak divu, že v súčasnej dramatickej situácii, keď sa nový koronavírus (SARS-CoV-2) šíri po celej krajine, majú majitelia domácich maznáčikov obavy z možného prenosu nákazy smerom na človeka, ale aj opačne. Je to vôbec možné?
Sú zvieratá nebezpečnými prenášačmi koronavírusu, alebo si ďalej môžeme s pokojným svedomím užívať spoločné spolužitie? V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime vyvrátiť časté mýty a objasniť fakty. Podľa informácií poskytovaných Štátnou veterinárnou správou domáce zviera nie je prenášačom choroby SARS-CoV-2. Avšak môže vykazovať stopy prítomnosti patogénu v tele, čo však nie je pre človeka rizikom. Môže ma nakaziť zviera, ktoré bolo v kontakte s osobou nakazenou koronavírusom? Nie, zviera nie je po kontakte s infikovanou osobou prenášačom choroby Covid-19.
Môže ma nakaziť domáci maznáčik, ktorý bol v kontakte so zvieraťom, ktoré vlastní osoba nakazená koronavírusom? Nie, zviera nie je po kontakte s iným zvieraťom prenášačom choroby SARS-CoV-2. Môžem koronavírusom nakaziť svojho psa či mačku? Nie, domáce zviera síce môže po kontakte s infikovanou osobou vykazovať prítomnosť vírusu v tele, avšak jeho hladina je veľmi nízka a pre zviera nepredstavuje žiadne zdravotné riziko.
Môžem sa maznať so svojím štvornohým miláčikom, ak som nakazený koronavírusom? Radšej nie. Zatiaľ nie je známy jediný prípad, kedy by sa koronavírus preniesol z človeka na zviera. Napriek tomu je lepšie byť obozretný, obmedziť priamy fyzický kontakt so zvieraťom na nevyhnutnú dobu potrebnú na starostlivosť, kŕmenie a podobne. Nenechávajte si olizovať ruky či tvár a po kontakte s miláčikom si samozrejme vždy starostlivo umyte ruky.
Smiem vyvenčiť svojho psa, keď mi bola nariadená karanténa? Áno, v najnutnejších prípadoch, keď nemáte nikoho blízkeho (príbuzného, suseda), kto by zariadil venčenie vášho psa, môžete karanténu na nevyhnutne potrebný čas porušiť. Samozrejme s použitím ochranných prostriedkov a bez kontaktu s inými osobami, ku ktorým by ste sa nemali priblížiť na menej ako dva metre. Snažte sa psa venčiť v čase, keď sa vonku predpokladá nízky výskyt ďalších osôb. Teda prednostne skoro ráno či neskoro večer. Potrebujete so svojim psom či mačkou zájsť k veterinárovi? Informujte ho o tom najprv telefonicky. Ak sa dohovoríte, že osobná návšteva je nutná, použite ochranné prostriedky – rúško alebo respirátor. Ak ste rúško doteraz nezohnali, môžete si ho vyrobiť aj podomácky.
Zoženiem krmivo pre svoje domáce zviera, keď boli obchody uzavreté? Áno, obchody ponúkajúce potreby pre zvieratá zostali pre zákazníkov otvorené. Ak sa vydáte na nákup krmiva, je potrebné dôsledne dodržiavať hygienické pravidlá na prevenciu šírenia nákazy koronavírusom. Vybavte sa teda ochrannými prostriedkami a po príchode domov si dôkladne umyte ruky. Krmivo pre psa či mačku môžete tiež nakúpiť on-line s možnosťou doručenia až k vám domov. Čo bude s mojím zvieraťom, ak budem musieť ísť do nemocnice?
V prípade, že nemáte nikoho blízkeho, kto by sa o zviera mohol dočasne postarať, skúste kontaktovať zástupcu obecného/mestského úradu v mieste vášho bydliska. V súčasnom kritickom období sa mnoho starostov či primátorov snaží zabezpečiť pre svojich občanov dočasnú starostlivosť o domácich miláčikov, napríklad pomocou Mestskej polície či miestnych organizácií starajúcich sa o zvieratá. Bližšie informácie možno zvyčajne nájsť na webových či facebookových stránkach príslušnej obce/mesta.
Zdroj: Alza