V americkom Seattle na LinuxCone, IBM predstavil LinuxOne – dvojicu nových mainframov, ktoré obsahujú Linux a open-sourcový softvér a služby. Tieto nové systémy sú LinuxOne: Emperor, ktorý je postavený na Z13 mainframe a Z13 procesormi, jeho menší predstavený brat má označenie LinuxOne: Rockhooper, ktorý používa staršie Z12 procesory.
Emperor je schopný zvládnuť naraz 8000 virtuálnych strojov, či desiatky tisíc kontajnerov, čo je oveľa viac, ako zvláda hociktorý iný systém na Linuxe. Rockhooper je z triedy entry-level mainframe. Je prispôsobený pre klientov a obchodné reťazce, ktoré potrebujú rýchly mainframe, s istým stupňom ochrany a dostupnosti za menší peniaz.
Mainframy Z13 série (Emperor) dokážu uchovať až 10 TB dát. Procesor s ôsmymi jadrami a taktom až 5 GHz. Pri Benchmarkoch IBM zistilo, že LinuxOne mainframe dokáže spracovať až 30 miliárd transakcií prostredníctvom Note.js a MONGODB v dokovacom kontajneri. Stručne povedané, sú to veľmi rýchle a spoľahlivé systémy. Spoločnosť, ktorá si mainframe zakúpi, si môže zvoliť distribúciu Linuxu, databázy, neskôr nakonfiguruje cloudové služby.
IBM sa vyjadrilo, že LinuxOne sú najbezpečnejšie Linuxy pretože obsahujú rozšírené šifrovanie pre hardvér i softvér, čo pomáha udržiavať dáta a transakcie klientov v bezpečí. Vďaka krypto-procesorom, dokáže mainframe spracovať aj milión transakcií za sekundu a hlavne bezpečne.
Tento krok pre IBM nie je iba nové využitie hardvéru. Kľúč IBM sa skrýva v open-source a priemyselný IBM softvér. Toto obsahuje Apache Spark, Node.js, MongoDB, MariaDB, PostgreSQL and Chef. Tieto technológie dokážu bezproblémovo pracovať na mainframe tak, ako na akejkoľvek inej platforme, nie je potrebná skúsenosť s týmito službami, aby boli pochopiteľné.
Vďaka spolupráci IBM s Univerzitou Marist College v Syrakúzach Informačných technológii bude hostom pre cloud, ktorý bude poskytovať prístup vývojárov k LinuxONE mainfram-u bezplatne. IBM časom vytvorí aj ďalší cloud pre nezávislých poskytovateľov softvéru, jeho host bude v IBM v Dalase, Pekingu, Boeblingene, poskytne im prístup k LinuxONE mainframu, na skúšobnú dobu, kde budú môcť testovať a vytvárať benchmarky svojich aplikácii.
Niektoré z takýchto sálových počítačov sa využívali aj využívajú na ťažké matematické operácie, ako sčítanie obyvateľstva, prognóza počasia, v súčasnosti prechádza ich prevádzka najmä na cloud, či iné služby.
Zdroj: ZDNET