Domov Audio Tipy a triky: Čo vybrať do domácnosti?

Tipy a triky: Čo vybrať do domácnosti?

Zdielať

Otestovali sme viaceré produkty, ktoré sú vhodné do domácnosti. Webkameru sa hodí na prácu z domu, ďalej sme skúšali špuntové slúchadlá, dva prenosné reproduktory, smart hodinky a tiež robotický vysávač.

Na webkamere Stream Elite 4K sa nám páčia malé a kompaktné rozmery ako aj podpora pre 4K Ultra HD rozlíšenie. Jej používanie je pritom jednoduché. Stačí ju pripojiť k počítaču cez USB-C, systém si sám stiahne a nastaví ovládač, a následne ju možno používať na videokonferencie napríklad cez Teams. Kvalita spracovania je veľmi dobrá, hoci je z plastu. Čierna farba je decentná a univerzálna pre väčšinu zariadení. Kameru možno ľahko prichytiť na monitor počítača, keďže má klipsu. Prekvapivo tu je aj závit pre prichytenie na statív. Tiež ju možno položiť na rovnú plochu.

O snímanie sa stará 8,5 MPx senzor Sony IMX317 s CMOS čipom, ktorý podporuje streamovanie v 4K pri 30 fps. Svetelnosť snímača je f/1.8, čo znamená, že je vhodná aj pre zamračené dni, snímaný obraz je vcelku dobrý, ale badať pritom šum. Pomôže, ak používateľ zníži rozlíšenie na Full HD, s čím sa logicky aj zníži šum obrazu. Poteší vyvažovanie bielej, ako aj široký uhol záberu 110°, ktorý však spôsobuje zužovanie obrazu. S kvalitou snímaného obrazu sme boli viac-menej spokojní, najmä vzhľadom k cene 65 eur. V tomto splnila svoj účel. Na snímanie zvuku sú tu stereo mikrofóny, tie sú však smerované smerom dolu a kamera tak produkuje skôr priemerný zvukový záznam. Z celkového hľadiska však ide o vcelku zaujímavú webkameru, najmä pokiaľ zohľadníme cenu.

Druhým testovaným príslušenstvom sú špuntové slúchadlá Hive Pods 3 Pro. Majú elegantný dizajn v silikónovom prevedení, ktoré je príjemné, ako aj kvalitný zvuk, ktorý však viac zvýrazňuje basy. Testovaný model je tak vhodný pre tých, ktorí túto vlastnosť ocenia. Na úkor basov sú výšky viac v ústraní a sú menej výrazné. Dosah signálu, ako aj stabilita sú v poriadku, nezaznamenali sme v tomto smere nejaké problémy. Špunty majú dotykové a dobré ovládanie. Ocenili sme tiež jednoduché a rýchle spárovanie s iPhonom. Chýba nám tlačidlo na zistenie stavu kapacity batérie na dokovacej stanici, jediné čo možno spraviť je vybrať a znovu vložiť špunty do dokiny, čím sa rozsvieti príslušný počet LED diód.

Výrobca pri slúchadlách uvádza výdrž 9 hodín pri špuntoch a 33 hodín spolu s dokovacou stanicou. V praxi sme sa dostali na zhruba polovičné hodnoty. Pripomienky máme aj ku kvalite vstavaného mikrofónu, ktorý je skôr priemerný. Cenu 55 eur vzhľadom ku kvalite reprodukcie považujeme za vcelku dobre nastavenú. Na menej náročné počúvanie hudby môže ísť o dobrú voľbu.

Ďalej sme testovali dva prenosné Bluetooth reproduktory Raze 3 Titan a Raze 4 Origin, ktoré ponúkajú zvýšenú odolnosť voči vode a prachu IP67. Zaujímavosťou je, že oba majú FM rádio a tiež možnosť prehrávať hudbu z vloženej pamäťovej karty microSD, či USB kľúča do 32GB. Podporované sú formáty MP3, WMA, WAV a FLAC. Rôzna je kapacita vstavanej batérie – v prípade modelu Titan je to 5000 mAh, Origin má len 2000 mAh. Oba reproduktory sa nabíjajú pomocou USB-C portu, oceňujeme, že s rýchlou nabíjačkou (65W) ich možno za hodinu nabiť z 30% na 100%.

Líšia sa svojím výkonom, zatiaľ čo Titan má celkový výkon 50W, Origin 20W. Oba modely používajú na komunikáciu s mobilnými zariadenia Bluetooth 5.0. S reprodukciou zvuku sme boli spokojní. Zaujímavosťou je možnosť použiť dva reproduktory a vytvoriť nimi ľavý a pravý kanál. Páči sa nám dlhá výdrž na jedno nabitie a cena, ktorá je okolo 70 eur (Titan) a 45 eur (Origin). Oba modely disponujú aj funkciou hands-free.

Ďalším produktom, ktorý sme testovali sú smart hodinky X-fit Watch 2. Ich cena je 50 eur. Majú obdĺžnikový tvar so zaoblenými hranami. Ich konštrukcia je z pevného, ľahkého hliníka, čo sa podpísalo na ich hmotnosti 46 gramov. Dizajn je minimalistický, moderný a vhodný pre mužov i ženy. Za viac-menej samozrejmosť pri drahších modeloch berieme vodeodolnosť. Tá zodpovedá v testovaných hodinkách štandardu IP68. Tie sú vybavené 23 športovými režimami.

V rámci každodenného používania zobrazujú tiež notifikácie a upozorňujú na prichádzajúce hovory a správy z viacero aplikácii. Konštatujeme, že ide o odľahčenú verziu drahých smart hodiniek prémiových značiek. Väčšinu žiadaných funkcií majú, ponúkajú aj prehľadnú aplikáciu. K top funkciám im chýba azda len GPS a možnosť odpisovať na správy priamo z hodiniek. Za veľmi praktickú považujeme lokalizáciu do slovenčiny (spolu aj s diakritikou) a nabíjanie cez magnetický konektor.

Najlepšie a azda tiež najzaujímavejšie zariadenie, ktoré odporúčame vybrať do domácnosti, je praktický pomocník: robotický vysávač Ion Charles i7. V predaji je v dvoch farebných prevedeniach (v čiernej a bielej) a ide o neoceniteľného pomocníka pre časté používanie. Upratovanie v domácnosti je vďaka nemu ľahšie a jednoduchšie, najmä ak robot vysáva za používateľa častokrát aj v jeho neprítomnosti. Príjemne prekvapení sme boli kompaktnými rozmermi robota ako aj tichou prevádzkou, ktorá v porovnaní s inými modelmi bola nižšia. Síce je jeho cena 250 eur, stále sa však jedná o jeden z najdostupnejších modelov na trhu. A to má, žiaľ, aj svoje obmedzenia.

Poteší jednoduchá a prehľadná aplikácia, avšak nevýhodou vysávača je, že si nepamätá mapy. Vždy po spustení v appke alebo ovládačom ide tam, kam môže a až kam sa dostane, bez možnosti vybrať si, ktoré miestnosti z mapy chce používateľ povysávať. Toto je limit, ktorý treba pred kúpou brať do úvahy. Ak však robot vysáva, svoju prácu robí dobre. Ponúka viaceré režimy, ktorými sa pohybuje sem a tam. Tie si môže používateľ v aplikácii vybrať. Poteší tiež aj funkcia mopovania. Počas používania sme sa nestretli s tým, žeby bola podlaha mokrá a to ani pri najvyššom stupni mopovania. Hoci teda robot má svoje obmedzenia, sú skôr tam, kde výrazne neovplyvňujú samotnú funkcionalitu.

Čo vybrať do domácnosti? Je široké spektrum zariadení a rôznych produktov, ktoré môžu byť dobrým pomocníkom. Za najväčšieho považujeme robotický vysávač, ktorý výrazne uľahčí a zjednoduší každodenný život. Vďaka tomu odpadáva nutnosť pravidelného vysávania, stačí iba spustiť appku v telefóne. Za druhý, tiež zaujímavý doplnok do domácnosti, považujeme webkameru. A to najmä v dobe práce z domu, keďže ju možno prichytiť na veľký monitor k počítaču. Posledným odporúčaním sú testované smart hodinky s meraním okysličením krvi, čo je vhodné najmä v dobe rozšíreného koronavírusu. Slúchadlá a reproduktory sú vítaným doplnkom počas výletov alebo na počúvanie hudby v obývačke.

Zapožičal: Niceboy