Domov Novinky Spôsobuje používanie smartfónu rakovinu, alebo nie?

Spôsobuje používanie smartfónu rakovinu, alebo nie?

Zdielať

Neustála debata o škodlivosti mobilných telefónov nemala vo väčšine prípadov jasného víťaza.

Zisťovali, či používanie mobilu spôsobuje rakovinu. Vedci získali silné a presvedčivé dôkazy, že nespôsobuje. Nájsť človeka bez mobilného telefónu je dnes skôr výnimka. Používame ho na komunikáciu, ako zdroj informácií ale aj zábavy. Napriek všetkým výhodám, ktoré so sebou táto moderná technológia priniesla, o nej koluje aj jedno varovanie. Určite ste už počuli frázu, že prílišné používanie mobilného telefónu môže spôsobiť rakovinu. Práve tento mýtus definitívne vyvrátila nová štúdia, ktorú publikovali v časopise Journal of the National Cancer Institute.

Obavy z mobilných telefónov, ktoré údajne spôsobujú rakovinu a negatívne ovplyvňujú náš mozog, sa podľa portálu Mirror po prvýkrát objavili v 90. rokoch minulého storočia. Následne, v roku 2011 Svetová zdravotnícka organizácia klasifikovala žiarenie z mobilných telefónov ako „možný“ ľudský karcinogén, no fakty, o ktoré by sa mohli oprieť, dlhé roky chýbali. Práve preto si na toto tvrdenie posvietili vedci z Oxford University’s Population Health v Spojenom kráľovstve a zaužívaný mýtus po rokoch vyvrátili. Nový prieskum totiž hovorí, že na to, aby boli mobily škodlivé, treba takú dávku žiarenia, ktorú nemáme šancu reálne dostať. Používanie mobilných telefónov preto nepredstavuje pre priemerného používateľa zvýšené riziko mozgových nádorov alebo rakoviny a to ani pre ľudí, ktorí mali svoj telefón pri hlave sedem až desať hodín týždenne alebo viac.

Rozsiahla štúdia zároveň využila aj údaje z prebiehajúceho výskumu Million Women Study, ktorá od roku 2001 zbiera prostredníctvom dotazníkov údaje o používaní mobilných telefónov. Účastníci boli sledovaní v priemere 14 rokov a zistilo sa, že tí, ktorí používali mobilné telefóny každý deň po dobu dvoch desaťročí, nevykazovali žiadne známky väčšieho rizika vzniku nádorov a taktiež nebolo zvýšené riziko medzi tými, ktorí používali mobilné telefóny denne, telefonovali aspoň 20 minút týždenne alebo používali mobilný telefón viac ako 10 rokov. Vedúci výskumu Joachim Schüz na záver vysvetlil: „Myslím si, že pri bežnom používaní máme silné presvedčivé dôkazy, že používanie mobilných telefónov nespôsobuje problémy. Celkovo máme situáciu do značnej miery pod kontrolou.“