Domov Počítače Recenzia: Western Digital Blue 3D & Black PCIe M.2

Recenzia: Western Digital Blue 3D & Black PCIe M.2

Zdielať

Otestovali sme dvojicu diskov, ktoré sú si podobné a zároveň odlišné. V duel recenzii sa tak stretli WD Blue 3D s kapacitou 500GB a so štandardným SATA III konektorom a WD Black PCIe M.2 s kapacitou 512GB, ktorý sa pripája cez rozhranie M.2 priamo do základnej dosky.

Popri diskoch sme otestovali tiež dva adaptéry Akasa, jeden z nich sa taktiež priamo do základnej dosky na slot PCIe, teda na miesto kam sa pripája grafická karta či NVMe disky. Zatiaľ čo jeden z nich umožňuje pripojiť M.2 disk, druhý umožňuje pripojiť SATA disk. Čerešničkou na torte je potom hliníkový pasívny chladič na M.2 disk.

WD poznáme ako výrobcu klasických pevných diskov (HDD), či už interných alebo externých. Už dlhšie patrí do portfólia tejto spoločnosti aj SanDisk, predtým samostatná spoločnosť, ktorá sa dlhodobo zaoberá výrobou SSD. Nami testované disky sú na trhu predávané pod značkou Western Digital a držia si svoje klasické farebné označenia – Blue a Black.

Na test diskov sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Pomocou niekoľkých aplikácii sme zmerali výkon, pričom nás zaujímalo, či v reálnej prevádzke dosiahneme výsledky deklarované výrobcom.

WD Blue 3D je klasický SSD, ktorý je postavený na 3D flash pamätiach. Ide o 2,5“ disk so štandardnou hrúbkou 7 mm a s rozhraním SATA III (6 Gbps). Nájde svoje využitie v širokom spektre zariadení, či už v stolových počítačoch, notebookoch alebo tiež NAS serveroch. Väčšina SSD s podporou SATA rozhrania dosahuje rýchlosti okolo 500 MB/s pri čítaní a zápise. Testovaný disk nás však veľmi milo prekvapil, keď sme počas reálneho testovania dosiahli rýchlosti 564 MB/s pri čítaní a 535 MB/s pri zápise.

Počas dlhodobej záťaže disku sme nezaznamenali vysoké prevádzkové teploty, tie sa pohybovali na úrovni 36-39 °C. Aj prenosové rýchlosti boli stabilné, keďže ani pri väčšom objeme neklesli pod 430 MB/s a priemerná rýchlosť SSD bola na úrovni 480 MB/s. Ak nami namerané rýchlosti porovnáme s výrobcom deklarovanými hodnotami (560/530 MB/s), nám sa podarilo dosiahnuť výsledky podobné a v niektorých testoch aj vyššie. Pripomeňme, že disk používa výrobnú technológiu buniek TLC (teda, že jednu bunku tvoria tri bity) a vyrobený je na 19 nm procese.

Výrobca má tiež k diskom softvér WD SSD Dashboard na monitorovanie stavu diskov, aktualizáciu firmvéru a podobne. Hoci nie je softvér priamo dodávaný, možno ho stiahnuť zo stránok výrobcu. WD SSD Dashboard je pritom takmer na vlas rovnaký ako jeho „kolega“ SanDisk SSD Dashboard. Veď bodaj by nie, vývoj a implementácia je realizovaná v jednej spoločnosti.

Podobne ako aplikácia SanDisk, aj WD má rovnakú ponuku a možnosti. Považujeme ju za veľmi dobrý a užitočný nástroj, má jednoduché a intuitívne rozloženie prvkov a ponúka všetko, čo by sme od obslužného softu očakávali. V možnostiach nám chýba azda jediné – klonovanie disku (zo starého na nový), teda napríklad pri prechode zo starého disku HDD na nový SSD.

WD Black PCIe M.2 je disk novej generácie, ktorý používa technológiu NVMe a pripája sa priamo do základnej dosky, do M.2 slotu. Hoci disky s touto technológiou sú už na trhu nejaký čas, stále patria do segmentu high-endu. Ponúkajú oveľa vyššie prenosové rýchlosti ako predtým zaužívané disky pripájané do SATA. Na trhu je však viac diskov, ktoré sú typu NVMe. Niektoré sa pripájajú do PCIe slotu (teda do slotu, kam sa pripája grafická karta), alebo aj priamo do vyhradených slotov M.2 na doske. V čom sa teda líšia a aký je prínos novej technológie?

Na začiatok vysvetlíme, že NVMe (resp. NVM express) je špecifikácia rozhrania pre komunikáciu medzi flash pamäťou a jej radičom. Rozhranie je optimalizované pre maximálne využitie nízkej latencie (odozvy) a vysokej priepustnosti dát (rýchlosti) pri pripojení flash pamäte cez PCIe. Zjednodušene povedané, počas toho, ako objem dát a s tým spojená nutnosť čoraz rýchlejších prenosov narastali, bolo potrebné vyvinúť taký protokol, ktorý bude schopný vyšších rýchlostí ako je 6 Gbps (teoretické maximum pre klasické SATA III).

Dlhú dobu SSD používali na komunikáciu s počítačom najčastejšie rozhranie SATA. Vďaka tomu sa SATA rozhranie stalo bežným spôsobom pripojenia. Avšak vzhľadom k neustálemu vývoju a ďalšiemu potenciálu flash pamäte bolo SATA rozhranie, ktoré bolo pôvodne vyvinuté primárne pre mechanické typy úložísk (HDD) zastarané. SSD preto začali byť obmedzované maximálnou možnou rýchlosťou SATA rozhrania alebo obmedzenými možnosťami paralelného prenosu dát.

Výrobcovia SSD preto prišli s alternatívou pripojenia k počítaču pomocou zbernice PCI express, ktorej hlavnými výhodami sú vyššia priepustnosť dát a tiež väčšie využitie paralelnej komunikácie pomocou liniek PCIe. Problém však bol v počte rozhraní, ktoré by museli byť podporované, pretože každý výrobca si začal vyrábať svoje vlastné. Najmä preto vzišiel nápad vytvoriť unifikované rozhranie, pre ktoré by každý z výrobcov nemusel vyvíjať vlastné ovládače a zároveň by uľahčilo prácu vývojárom operačných systémov, ktorí by nemuseli optimalizovať systém pre každé rozhranie. A tak vznikol M.2 slot.

WD Black PCIe M.2 používa spomínaný M.2 slot, pričom ako technológiu buniek má MLC (kde má každá bunka iba dva bity). Výrobca deklaruje rýchlosť čítania 2050 MB/s a zápisu 800 MB/s, my sme však dosiahli rýchlosť 1937 MB/s pri čítaní a 838 MB/s pri zápise. Rozdiel medzi deklarovanými a reálne dosiahnuteľnými meraniami nie je veľký, avšak nás prekvapili vysoké dosiahnuté teploty. Už po pár minútach neustáleho zapisovania sa teplota disku vyšplhala na neuveriteľných 62 °C! A to je teda ozaj veľa.

Pre používateľov však máme riešenie, ako môžu aj vysoké teploty znížiť. Akasa A-M2HS01-BK je pasívny chladič pre M.2 SSD, ktorý pomáha udržiavať výkon disku. Ak sa totiž M.2 disky zahrejú, automaticky znižujú svoj výkon (prenosové rýchlosti) a tým znižujú aj svoje teploty. Nami testované riešenie nestojí veľa (okolo 5 eur), pričom ide o pasívny hliníkový chladič.

Pre náročných používateľov, ktorí chcú pripojiť viac rýchlych M.2 diskov, ale majú na základnej doske iba jeden slot (čo je aj náš prípad), je určený rozširovací adaptér Akasa AK-PCCM2P-01. Naň treba namontovať najprv M.2 disk (klasicky cez skrutku tak, ako na základnú dosku) a následne pripojiť do PCIe slotu do základnej dosky. Páči sa nám, že rýchlosť medzi pripojeným M.2 diskom priamo do M.2 slotu a cez adaptér do PCIe slotu je rovnaká. V prípade, ak má používateľ málo SATA konektorov na disky, môže použiť adaptér Akasa AK-PCCMSA-02.

Používatelia, ktorí hľadajú kapacitne veľké a zároveň rýchle SSD, môžu siahnuť aj po nami testovaných riešeniach. Odporúčame ich. Každá z technológií má svoje výhody i nevýhody. Zatiaľ čo pri SATA hovorí v neprospech maximálna rýchlosť, pri NVMe to môže byť naopak horšia dostupnosť pre staršie základné dosky. Aj vďaka prítomnosti adaptérov možno využiť viac M.2 diskov alebo tiež použiť pasívne chladenie na lepšie prevádzkové teploty.



Parametre a špecifikácie – porovnanie diskov:

 

Parameter WD Blue 3D WD Black PCIe M.2
Kapacita 500GB 512GB
Rozmery 100×70×7 (H׊×V) 80×22×2,4 (V׊×H)
Hmotnosť 38 gramov 7,2 gramu
Rozhranie SATA III (6 Gbps) NVMe M.2
Technológia buniek TLC MLC
Namerané rýchlosti 564 MB/s, 535 MB/s 1939 MB/s, 838 MB/s

 

Western Digital Blue 3D 500GB

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Veľká kapacita na dáta
+ Rýchly zápis aj čítanie
+ Kompaktné rozmery SSD
+ Priaznivá spotreba disku
+ Prehľadný softvér na disky

Mínusy
– Softvér neumožňuje klonovanie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Western Digital 500GB, SATAIII, WDS500G2B0A poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Western Digital Black PCIe M.2 512GB

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Veľká kapacita na dáta
+ Veľmi rýchly zápis a čítanie
+ Priaznivá spotreba disku
+ Prehľadný softvér na disky

Mínusy
– Vysoké prevádzkové teploty
– Softvér neumožňuje klonovanie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Western Digital 512GB, WDS512G1X0C poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Western Digital, Akasa