Domov Periférie Recenzia: Tenda Nova MW5

Recenzia: Tenda Nova MW5

Zdielať

Otestovali sme dvojpásmový bezdrôtový „mesh“ systém, ktorý je vhodný na pokrytie veľkých plôch – do dvojposchodových rodinných domov, veľkých a priestorných bytov a všade tam, kde je nutnosť pokrytia veľkého priestoru pri čo najjednoduchšom riešení.

Testované zariadenie k nám prišlo v podobe trocha menších mesh zariadení, ktoré sa oproti bežnému Wi-Fi routru líšia. Jedno zariadenie slúži ako hlavné a ďalšie dve ako doplnkové. Router je jeden, od neho sa šíri signál na všetky smery a postupnou vzdialenosťou klesá jeho rýchlosť, či efektivita. Pri veľkých priestoroch treba sieť dopĺňať opakovačmi (tzv. extendermi). Mesh systém je naopak sieť viacerých malých zariadení, ktoré vysielajú na rovnakom kanáli, majú rovnaký názov siete (SSID) a zariadenia pripojené k Wi-Fi sieti sa pripájajú vždy k najbližšiemu mesh vysielaču s najlepším signálom. Výhodou riešenia je tiež jednoduchšia konfigurácia.

Bežne sme zvyknutí po vybalení zariadenia robiť jeho konfiguráciu cez internetový prehliadač v počítači, avšak výrobca tu stavil na jednoduchosť. Na nastavenie mesh systému treba stiahnuť aplikáciu na smartfón (Google Play alebo Apple iOS), kde stačí zariadenie vyhľadať, založiť si účet a spárovať. V aplikácii možno jednotlivé mesh zariadenia pomenovať (napríklad podľa toho, kde sú umiestnené). Testovaný model je konštrukčne spracovaný z bieleho plastu a príde vhod aj do obývačky, kuchyne, či izby. Páčia sa nám malé a kompaktné rozmery, dizajn neruší a oceňujeme, že tu nie sú výrazné LED diódy. Páči sa nám prehľadná aplikácia, cez ktorú možno aktualizovať firmvér zariadenia. V nej vidieť taktiež všetky pripojené zariadenia v sieti, rýchlosti, možno tu nastaviť obmedzenia, diagnostikovať stav siete, ale tiež aj reštartovať zariadenie.

Zaujímavosťou aplikácie sú možnosti nastavenia hosťovskej siete, ktorá je buď stále zapnutá, alebo je jej trvanie nastavené iba na určitý čas. Aplikácia umožňuje plánovanie obmedzia k internetu pre jednotlivé zariadenia – napríklad hernú konzolu alebo detský smartfón, alebo tiež možnosť „čiernej listiny“, ktorá zablokuje konkrétne zariadenie natrvalo. Ďalšou zaujímavou možnosťou je „kapacitný“ režim, ktorý je navrhnutý tak, aby vyvažoval záťaž, keď je k sieti pripojených viac ako 30 zariadení naraz – čo príde vhod pre malé podniky, ako napríklad bary alebo reštaurácie, ktoré chcú poskytovať bezplatné Wi-Fi hotspoty. Všetky tieto možnosti sú jednoduché a ľahko použiteľné. Hoci pokročilejší používatelia môžu uprednostňovať rozhranie cez web, ktoré poskytuje viac „praktických“ možností na konfiguráciu sieťových nastavení, MW5 bude dobrou voľbou pre domácich používateľov, ktorí ju chcú nastaviť cez pár klikov v aplikácii.

Výhodou je, že všetky možnosti nastavenia sú k dispozícii odkiaľkoľvek (teda aj vzdialene mimo lokálnej siete) po prihlásení menom a heslom do účtu, ktorý je priradený daným mesh zariadeniam. Pripomeňme, že testované zariadenie poskytuje sieť Wi-Fi 802.11ac s maximálnou rýchlosťou 1200 Mbps. Na trhu sú síce aj oveľa rýchlejšie mesh systémy a s podporou najnovšieho štandardu Wi-Fi 6 (ax), no mesh systém od Tenda je vhodný pre väčšinu domácností. Zo zadnej strany hlavného mesh zariadenia sú dva gigabitové ethernetové porty (jeden bude potrebný na pripojenie na existujúci smerovač alebo modem). Ďalšie dve mesh zariadenia majú takisto dva ethernetové porty, avšak iba 100 Mbps.

Používateľov poteší nízka cena, ktorá je na úrovni 110 eur. Vzhľadom na parametre to znamená, že mesh systém nebude poskytovať špičkové rýchlosti. V našich testoch Wi-Fi však poskytoval veľmi solídny výkon a bude viac než dostatočný pre väčšinu domácnosti či menšie firmy. Testovaný mesh systém patrí medzi cenovo dostupné na trhu a hoci nejde o zďaleka najlepšie vybavený model, cieli najmä na klintov, ktorí chcú dostatočne silnú a rýchlu Wi-Fi sieť za čo najlepšiu cenu. Potešia kompaktné rozmery, jednoduchý, ale efektívny dizajn bielej farby, ktorý sa hodí kamkoľvek, dobré prenosové rýchlosti, ale taktiež jednoduché ovládanie cez mobilnú aplikáciu. Chýba akékoľvek nastavenie pomocou IP adresy cez prehliadač, ocenili by sme taktiež USB 3.0 port.

Zapožičal: Tenda