Domov Recenzie Recenzia: OnePlus Nord N10

Recenzia: OnePlus Nord N10

Zdielať

OnePlus sme v minulosti poznali ako výrobcu, ktorý predstavuje zabijaka vlajkových lodí, ale to sa dávno zmenilo. Aktuálne vyrába viac telefónov, pričom nami testovaný patrí do nižšej strednej triedy.

Spracovanie smartfónu je z lesklého plastu, ktorý je veľmi náchylný na odtlačky a tiež na nečistoty, navyše je veľmi klzký. Balenie telefónu je skromnejšie, okrem telefónu je tu nabíjací adaptér a prepojovací kábel, avšak výrobca nepribalil ochranný zadný kryt. Na zadnej strane je čítačka odtlačkov prstov, ktorá funguje spoľahlivo. Doplnená je o logo a názov spoločnosti, ako aj štyri snímače plus LED blesk. Na ľavej strane je dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti a šuplík na dve nanoSIM karty plus pamäťovú kartu (najviac do kapacity 512GB). Rozhodne poteší plnohodnotná dual SIM funkcionalita (výhodnejšia voči tzv. hybridnému slotu, kedy sa používateľ musí rozhodnúť medzi kombináciou dvoch SIM kariet alebo jednej SIM a jednej pamäťovej karty).

Na pravej strane je vypínač. Zamrzí, že ikonické posúvacie tlačidlo výrobcu na zmenu režimov (tichý/vibrácia/normál) chýba. Na reprodukciu zvuku poslúži jeden reproduktor na spodnej strane (ktorý pri stereo zvuku dopĺňa telefónny reproduktor), 3,5 mm audio jack, mikrofón a USB-C konektor. Druhý mikrofón je na hornej strane. Podobne ako pri OnePlus Nord, aj pri Nord N10 absentuje zvýšená odolnosť voči vode a prachu podľa štandardu IP, NFC pre bezkontaktné platby aj bezdrôtové nabíjanie (cez Qi). Kapacita batérie je 4300 mAh a pribalená nabíjačka umožňuje nabíjanie s príkonom do 30W (nabitie z 0% na 60% trvá zhruba pol hodiny). Výdrž sa pri bežnom používaní pohybuje na úrovni jedného dňa, menej nároční používatelia sa v pohode dostanú aj na dva dni.

O zobrazenie sa stará 6,49“ IPS LCD displej s rozlíšením 2400×1080 pixelov a 90 Hz obnovovacou frekvenciou. V nastaveniach je možné vybrať, či chce používateľ základných 60 Hz alebo výrobcom predvolených 90 Hz. Displej má pomer strán 20:9, 406 ppi a na ľavej strane je výrez pre jeden snímač selfie fotoaparátu. Displej má aj na priamom slnku dobre čitateľný a vďaka 90 Hz rýchly a plynulý obraz. Plynulosti ešte viac dopomôže vypnutie animácii systému, ktoré sú prakticky zbytočné. K displeju však máme výčitky v podobe výrazného presvitu bielej, čo však možno eliminovať nastavením tmavého režimu systému. Farebné podanie displeja je skôr priemerné na danú triedu, takže aj kvalita podania farieb má svoje rezervy a obmedzenia.

Hardvérový základ tvorí procesor Qualcomm Snapdragon 690, taktovaný na 2,2 GHz. Ide o model pre nižšiu strednú triedu zariadení. Výrobca však používa optimalizovanú a odľahčenú nadstavbu OxygenOS na Android 10, vďaka čomu eliminuje možné spomalené reakcie (dopomáha k tomu aj vyššia obnovovacia frekvencia displeja). Sekunduje 6GB RAM a vnútorná pamäť 128 GB. Pri našom dlhodobom teste sme nezaznamenali problémy s rýchlosťou, iba spúšťanie aplikácii je občas spomalené. Oceňujeme, že Nord N10 ponúka predinštalované iba základné aplikácie, ktoré možno v prípade potreby odinštalovať. Takisto je často problémom aj duplicita aplikácii (výrobca do telefónu predinštaluje svoje a tiež aj tie základné od Googlu), avšak v prípade OnePlus je tu iba niekoľko základných.

Zaujímavosťou je päť fotoaparátov. Jeden snímač je vpredu, čo už je klasika v podobe selfie fotoaparátu. Ide o 16 MPx snímač s f/2.1, podporou HDR a nahrávaním Full HD videa pri 30 alebo 60 fps. Svojou kvalitou však neoslní a očakávali sme lepšie výsledky. Zaujímavejšie sú štyri snímače vzadu. Je tu hlavný (široký) 64 MPx snímač, ktorý však vytvára „iba“ 16 MPx fotografie, keďže skladá 4 pixely do jedného. V prípade potreby však možno snímať zábery aj v plnom rozlíšení 64 MPx. Výsledné fotografie nevyzerajú zle, patria medzi mierny nadpriemer danej cenovej kategórie. Fotoaparát má solídny dynamicky rozsah, vcelku pekné podanie farieb aj slušnú úroveň detailov. Nechýba ani nočný režim, ktorý má však výraznejšie rezervy. Ďalšie tri snímače však neposkytujú prevratnú kvalitu, práve naopak.

Ultraširokouhlý objektív má nižšie 8 MPx rozlíšenie a na kvalite sa to citeľne prejavuje. Hoci počas dňa a v exteriéri ním možno zrealizovať aj vcelku dobré fotky, s postupným zhoršovaním svetla sa výsledky fotiek zhoršujú. Tretím je 2 MPx hĺbkový snímač a tiež 2 MPx makro snímač (určený na fotenie kvetín alebo iných blízkych predmetov), avšak na fotky zblízka je skutočne nevhodný pre jeho príliš nízke rozlíšenie. Lepšie je fotiť na hlavný snímač celý záber a na fotky spraviť výrez (napríklad kvetu), ktorý bude oveľa lepší ako na makro snímači. Možno konštatovať, že reálny prínos majú dva snímače, ostatné dva sú skôr do počtu, alebo kvôli marketingu – čím viac snímačov fotoaparátu, tým lepšie. Ale to v praxi neplatí.

OnePlus Nord N10 je cenovo dostupný 5G smartfón, ktorý stojí cca 300 eur a je vhodný najmä pre nenáročných používateľov. Pri modeli vidieť šetrenie na mnohých miestach, s čím treba rátať. Svoju cieľovku si však napriek tomu určite nájde. Podľa nášho názoru sa viac oplatí priplatiť 100 eur a za necelých 400 eur kúpiť oveľa lepší a vybavenejší OnePlus Nord v základnej verzii (8GB/128GB). Naopak, lacnejší ako nami testovaný model, môže byť OnePlus Nord N100, ktorý podporuje takisto 5G siete, výbavu má ešte skromnejšiu a cenu na úrovni 150 eur.

Zapožičal: OnePlus

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno