Domov Recenzie Recenzia: Motorola Moto G8 Plus

Recenzia: Motorola Moto G8 Plus

Zdielať

Otestovali sme zástupcu strednej triedy smartfónov – model Moto G8 Plus. Medzi jeho zaujímavé črty patrí nielen veľký displej a špeciálna akčná kamera, ale tiež pekný dizajn. Čo všetko prináša?

Moto G8 Plus nadväzuje na minuloročný model a snaží sa cieliť na dosiahnutie čo najlepšieho pomeru ceny, kvality a funkčnosti. V balení je okrem telefónu aj 15W nabíjačka, kábel USB/USB-C, špuntové slúchadlá a zadný priehľadný kryt. Telefón je v predaji v dvoch farebných verziách – nami testovanej modrej a ružovej pre dámy. Jeho tvar je zaujímavý – môžu za to príjemne zaoblené strany zariadenia, vďaka čomu sa telefón veľmi dobre drží v ruke.

Milým prekvapením je prítomnosť funkcie rozpoznania tváre a hoci je pomalé, svoj účel splní. Biometriu dopĺňa snímač odtlačkov prstov na zadnej strane v logu Motorola. Z funkcií „must have“ rozhodne oceňujeme NFC čip pre platby smartfónom pomocou Google Pay. V rámci 200 eurových telefónov je to však skôr vzácnosť. Kapacita batérie je 4000 mAh a výdrž sa pohybuje na úrovni dvoch dní. Zamrzí však pomalé nabíjanie – výrobca so zariadením dodáva len 15W nabíjačku. Potešia však stereo reproduktory s technológiou Dolby Atmos. Ich reprodukcia je vcelku dobrá – konštrukčne to je vyriešené tak, ako aj pri konkurencii. Jeden reproduktor je na spodnej strane, druhý používa telefónny reproduktor nad displejom.

O zobrazovanie sa stará 6,3“ IPS panel s Full HD displejom (2280×1080 px, 400 ppi). Pokiaľ ide o kvalitu obrazu a farieb, zodpovedá cene. Podanie farieb je dobré, automatická regulácia jasu funguje bezchybne. Používateľ si v nastaveniach môže upravovať farebnosť podľa potreby (napr. farebnú teplotu). Displej je od kraja po kraj a smartfón má malý výrez vo forme kvapky v strede. Na displeji nám prekážal nízky maximálny jas, čo môže byť problém najmä na slnku a zároveň vysoký minimálny jas, čo sa prejaví najmä počas používania telefónu večer alebo v noci.

Z pokročilejších funkcií chýba AlwaysOnDisplej a tiež notifikačná dióda. Výrobca to však kompenzuje a ponúka Moto obrazovku – displej sa rozsvieti pri prichádzajúcej notifikácii, alebo po mávnutí ruky nad displejom. Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 665 s grafikou Adreno 610 a 4GB RAM. Ide tak o štandardnú výbavu telefónov v strednej triede. Vnútornú pamäť 64GB (reálne dostupných 50GB pre používateľa) možno rozšíriť pamäťovými kartami, nevýhodou však je, že ide o tzv. o hybridný dual SIM (na výber je teda možnosť použiť dve SIM karty, alebo kombináciu jednej SIM karty a pamäťovej karty).

Operačný systém Android 9.0 Pie je bez nadstavby, avšak aj v čase nášho dlhodobého testovania vo februári 2020 nebola dostupná aktualizácia na najnovší Android 10. To je rozhodne škoda, keďže zariadenia Motoroly by mohli systém bez nadstavby získať snáď aj skôr. Rýchlosť a plynulosť je dobrá, ale pri bežných činnostiach a multitaskingu cítiť malú kapacitu pamäte. Prejavuje sa to najmä takmer neustálym zatváraním aplikácií alebo kariet v prehliadači na pozadí v prípade vyššieho multitaskingu.

Medzi zaujímavosti smartfónu patria štyri snímače fotoaparátu. Prvý snímač má uhol záberu až 117°, avšak možno ho použiť iba pri zázname videa. Pod ním je hlavný 48 MPx snímač s clonou f/1.7, ktorý dopĺňa hĺbkový 5 MPx snímač s clonou f/2.2, pod ním je potom už iba laserový autofocus a prisvetľovacia LED dióda. Reálne sú teda v praxi na fotografovanie iba dva snímače, hoci to podľa fotiek smartfónu môže vyzerať inak. Hlavný 48 MPx snímač spolu s laserovým autofokusom pracujú tak, že spájajú snímky do jednej 12 MPx fotografie. Fotoaparátu však robí problém dynamický kontrast a to najmä vtedy, ak má scéna tmavšie a svetlé body – bledé sú veľmi často prepálené a tmavé časti sú príliš tmavé. Azda jediným riešením je tak prípadná postprodukcia, avšak nie je to ideálny scenár.

A na čo je určený hlavný (prvý) snímač, ktorý telefón používa iba na záznam videa? Slúži na to, že v prípade ak používateľ nahráva video na výšku, záznam videa je spracovaný na šírku. V podstate ide o výbornú funkciu, ktorú by si mohli osvojiť aj iní výrobcovia. Mnoho používateľov totiž nahráva videá s telefónom na výšku a pri pozeraní na inom zariadení je to problém – tento dedikovaný snímač teda rieši takúto situáciu. Maximálne tak možno nahrávať v 4K Ultra HD pri 30 fps, alebo vo Full HD pri 30, 60 alebo 120 fps.

Motorola Moto G8 Plus má síce nedostatky pri fotoaparáte, či slabšom výkone, necieli však na náročných zákazníkov a tento model je určený skôr pre strednú alebo nižšiu kategóriu. V cene 200 eur ponúkne veľký displej vhodný na mnoho činností, zaujímavé Moto akcie, ktoré sú už v telefónoch od spoločnosti Motorola samozrejmosťou a osvedčili sa. Takisto poteší dvojdňová výdrž, prekvapivo dobrá konektivita (možnosť platiť cez NFC, Wi-Fi 802.11ac 5 GHz) ale taktiež prijateľné rozmery 158×76×9 mm. Aj hmotnosť 188 gramov je vzhľadom ku kapacite batérie veľmi prijateľné a vďaka zaobleniu sa príjemne drží v ruke.

Zapožičal: Lenovo