Domov Novinky Recenzia: Microsoft Surface Go

Recenzia: Microsoft Surface Go

Zdielať

Zariadenia pod označením „Surface“ sú na trhu už dlhšie. Spoločnosť Microsoft však až v roku 2018 uviedla cenovo dostupnejšie zariadenie z tejto série – Surface Go. Ide o kompaktné 10“ zariadenie 2v1.

V základe je k dispozícii iba tablet, v ktorom je ukrytý všetok hardvér. V predaji je však aj klávesnica, ktorá sa dokupuje samostatne, rovnako ako myš či dotykové pero. To nemusí vyhovovať každému, keďže sa nákup zariadenia predraží. Napriek tomu je však nami testovaný model ľahký a vojde sa aj do kabelky. Zameranie je jasné, toto je čo najkompaktnejšie zariadenie na cesty. V základe síce ako tablet, ale s možnosťou pripojenia klávesnice, čo z neho už aj robí pracovný nástroj, ktorý má však svoje limity.

Spracovanie tabletu aj klávesnice je veľmi dobré a to aj vzhľadom na cenu. Klávesnica je odpojiteľná a má príjemný povrch v spracovaní Alcantara. Azda jediné, čo nám prekáža na nej je chýbajúca lokalizácia SK/CZ, keďže používa anglický layout a taktiež fakt, že podsvietenie sa vypne po troch sekundách neaktivity. Je však veľmi tichá a dobre sa na nej píše. Praktické funkcie ako je zmena jasu a hlasitosti dostali prednosť pred funkčnými klávesmi (F1 – F12), ale výrobca to vyriešil veľmi dobre.

Stačením klávesy „FN“ zapne používateľ funkčné klávesy, po opätovnom stlačení ich vypne a používa tak naďalej multimediálne klávesy. K príslušenstvu patrí aj myš, ide o  Arc Mouse, ktorá sa vyznačuje skladnosťou. So zariadením komunikuje bezdrôtovo cez Bluetooth, v správcovi zariadení ukazuje aj stav nabitia. Za hlavnú nevýhodu však považujeme absenciu kolieska a inú konštrukciu voči bežne zaužívanej myške. Je to však vec zvyku a je možné, že to niektorí kvôli skladnosti a prenášaniu preferujú.

Stylus je taktiež zaujímavý doplnok, možno ho použiť aj na prezentácie, či kreslenie podobne ako S Pen v prípade tabletofónov série Samsung Galaxy Note. Stylus sa tak ako aj myška nabíja, medzi zariadeniami ukazuje percentuálny stav (Nastavenia -> Zariadenia -> Zariadenia Bluetooth a iné zariadenia). Počas nášho dlhodobého testu fungovali všetky tieto zariadenia korektne, až na moment, keď niektorá aktualizácia na naše prekvapenie spôsobila problémy s Bluetooth ovládačmi, čo by sa stávať nemalo.

Prekvapením je chudobná konektivita zariadenia. Pre používateľa je k dispozícii iba jeden USB-C port a špeciálny port od Microsoftu na nabíjanie dodávanou nabíjačkou. Za povšimnutie však rozhodne stojí možnosť nabíjať zariadenie aj akoukoľvek USB-C nabíjačkou od telefónu, čo u mnohých konkurenčných notebookoch a ultrabookoch nie je možné. V prípade, ak potrebuje užívateľ pripojiť klasickú myš, treba siahnuť buď po inom riešení komunikujúcom cez Bluetooth, alebo použiť napríklad USB rozbočovač s USB-C portom (alebo dokovaciu stanicu).

Iste, je tu aj slot pre microSD kartu a spoločný 3,5 mm audio jack, avšak toto vnímame na tablete ako štandard. Vhodný je teda skôr na prenos súborov na kartu do telefónov. Fotografi, ktorí používajú vo fotoaparátoch SD kartu, si fotky neprenesú. Škoda. Ak sme spomenuli kompaktné rozmery a hmotnosť, tie sú pri Surface Go 245×175×8,3 mm a 552 gramov (bez klávesnice), 770 gramov spolu s ňou.

O zobrazenie sa stará 10“ IPS displej, ktorý je lesklý a dotykový. Má netradičný pomer strán 3:2 a rozlíšenie 1800×1200 pixelov. Ide o panel Sharp LQ100P1JX51. Farby sú jasné a verné, používateľ nebude mať problém ani s prácou na priamom slnku. Jas možno regulovať v jedenástich rôznych intenzitách od najnižšieho po najsilnejší (najvyšší) jas.

Oceňujeme, že zariadenie používa pasívne chladenie. Vďaka tomu nevydáva žiadny zvuk a je absolútne tiché. Dvojjadrový procesor so štyrmi vláknami Intel Pentium 4415Y je taktovaný na 1,6 GHz a má 2MB cache. Ide o úsporný model, ktorý má iba 6W spotrebu, postavený na 14 nm výrobnom procese. Úložisko ponúka 128GB SSD a 8GB RAM. Výbavou ide o základný model, vhodný na menej náročnú kancelársku prácu, keďže pri náročnejšej práci s multimédiami zariadenie stráca dych.

Hoci je práca na zariadení väčšinou plynulá, vidíme problém práve v kapacite RAM, SSD, aj úspornom procesore. Treba si však uvedomiť, že zariadenie nie je určené pre náročných používateľov. Toto je segment najmä pre tých, ktorí hľadajú mobilné zariadenie na cesty s prevažujúcou činnosťou vo forme menej náročnej kancelárskej práce. Operačným systémom je Windows 10S, ide o upravenú verziu klasickej desiatky, ktorá však umožňuje pre jednoduchosť inštaláciu aplikácií iba z obchodu Windows (teda nie exe a msi súbory).

Spoločnosť toto riešenie vysvetľuje tým, že chce ponúkať zariadenie najmä pre menej náročných. A zmeniť Windows 10S na klasickú Windows 10 Home sa dá niekoľkými klikmi v nastaveniach. Ak ich raz používateľ na zariadení takto zmení, aj po obnovení systému do výrobných nastavení na zariadení už bude klasický Windows 10 Home. Používatelia, ktorí chcú šifrovať disky pomocou nástroja BitLocker, tak v tejto verzii túto možnosť nebudú mať. Odomykať zašifrované disky bude možné, ale priame šifrovanie je až vo verzii Pro a Enterprisse.

Microsoft myslí aj na bezpečnosť a tak do zariadenia implementoval infra kameru spolu s podporou Windows Hello. Je to služba vďaka ktorej možno odomknúť účet pohľadom (rozoznaním tváre), funguje rýchlo a spoľahlivo podobne ako pri smartfónoch. Je to jediné pohodlné riešenie na odomykanie, keďže čítačka odtlačkov prstov tu nie je. Poteší konektivita Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.1 (adaptér Qualcomm Atheros QCA61x4). Pokiaľ ide o výdrž batérie, tá sa pohybuje na úrovni 5 – 7 hodín a veľa záleží od jasu displeja, ako aj vyťaženia jednotlivých komponentov.

Potešili nás reproduktory na testovanom zariadení. Vzhľadom na kompaktné rozmery sme boli veľmi milo prekvapení. Ide o stereo reproduktory, jeden na ľavej a druhý na pravej strane vedľa displeja, ktoré smerujú priamo na používateľa. Možno si tak vychutnať filmy, seriály, ale aj hudbu bez nutnosti pripojenia externého audio príslušenstva. Veľa výrobcov používa totiž iba základné reproduktory, sú často zo spodnej strany a ich reprodukcie je často veľmi zlá. Krok výrobcu teda vítame, kiež by sa ním inšpirovala aj konkurencia.

Cena za testovaný model 8GB RAM/128GB ROM je 620 eur. Klávesnica s ochranným krytom stojí ďalších 130 eur, myš 70 eur a dotykové pero 90 eur. V prípade doplnkovej výbavy sa teda kúpa predraží o 280 eur, čo nie je zanedbateľná suma. Nižšia verzia, ktorá ponúka iba 4GB RAM a 64GB vnútornú pamäť (avšak nejde o SSD ale pomalú eMMC pamäť) je v predaji za 470 eur.

Testované zariadenie považujeme za zaujímavé pre špecifickú skupinu používateľov, ktorí chcú kompaktné mobilné zariadenie, ktoré je pasívne a bez hluku. Musia však počítať aj s kompromismi – napríklad pri obmedzenom výkone. Ak teda hľadáte kompaktné zariadenie, ktoré je typu 2v1 a ponúka odpojiteľnú klávesnicu, zvážte aj tento model. Používatelia, ktorí potrebujú väčší výkon, avšak tento koncept zariadenia im vyhovuje, môžu siahnuť po drahšom a vybavenejšom modeli Surface Pro.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Pentium 4415Y, 2 jadrá / 4 vlákna, 1,6 GHz, 2 MB cache, 6 W TDP, 14 nm, Kaby Lake
Grafika: integrovaná Intel Graphics 615
Pevný disk: SSD Toshiba KBG30ZPZ128G, 128GB, M.2
Operačná pamäť: 8GB SODIMM DDR3, 1866 MHz
Rozmery: 245×175×8,3 mm
Hmotnosť: 520 gramov (bez klávesnice) a 770 gramov (vrátane klávesnice)
Displej: 10,0“, Full HD IPS, Sharp LQ100P1JX51, 1800×1200 px, dotykový lesklý
Operačný systém: Microsoft Windows 10S/Home 64-bit SK
Webkamera: 720p
Konektivita: 1× USB-C, 1× spoločné audio 3,5 mm jack, 1× microSD slot, 1× napájanie
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.1
Batéria: 26 Wh

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Plne pasívne chladenie procesora
+ Kompaktné rozmery, hmotnosť
+ Špičkový stereo zvuk, výdrž
+ Tichá, podsvietená klávesnica
+ Podpora pre Windows Hello

Mínusy
– Vyššia cena s doplnkami
– Slabší hardvérový výkon
– Chabá portová výbava