Domov Recenzie Recenzia: Microsoft Lumia 550

Recenzia: Microsoft Lumia 550

Zdielať

Operačnému systému Windows Phone sa veľmi nedarí, v štatistikách majú Android a iOS nesmierny náskok, ale aj napriek tomu je tento systém populárny. Na rozdiel od Androidu totiž nevyžaduje drahý a výkonný hardvér pre plynulé používanie. Na dobrý chod systému teda stačia slabšie parametre a cena je tak nižšia. Microsoft s operačným systémom Windows 10 Mobile predstavil jeden lacný smartfón v najnižšej cenovej kategórii – Lumiu 550.

Microsoft Lumia 550 01

Balenie je strohé, nájdeme v ňom len to potrebné. Jedinými obsahmi krabice sú okrem smartfónu technická dokumentácia a len nabíjací adaptér, ktorý je ale v tomto prípade spojený s USB káblom a pre pripojenie k počítaču je potrebné použiť vlastný. Telefón je vyrobený z plastu, tu sme ale vôbec nepocítili nízku cenu smartfónu. Spracovanie je kvalitné a plast na zadnej strane nikde nevŕzga.

Čo sa týka rozmiestnenia ovládania po smartfóne, na pravej hrane sú všetky tri hardvérové tlačidlá – dve na ovládanie hlasitosti a jedno napájania, ktoré je ale podľa nás príliš nízko, často sme namiesto neho stláčali práve tlačidlo na zníženie hlasitosti. Na zadnej strane nájdeme v strede vrchnej časti 5 MPx fotoaparát a v pravom dolnom rohu kruhový výrez reproduktora. Na spodnej hrane je microUSB konektor a na vrchnej 3,5 mm jack.

Microsoft Lumia 550 03

Na prednej strane je len logo Microsoftu, reproduktor na telefonovanie, 2 MPx fotoaparát a 4,7“ HD AMOLED displej. Ten je podľa nás jedným z najlepších komponentov tohto modelu. Farby majú nádych života, čierne sú hlboké a šetrné a aj keď biela nie je úplne čistá, tú sme ani často nevideli. Pod displejom nenájdeme kapacitné tlačidlá, ovládanie v softvéri je čisto pomocou tlačidiel na obrazovke.

Microsoft Lumia 550 04

Všetko ale nemôže byť pozitívne a tu narážame na jeden veľký kameň úrazu – operačný systém Windows 10 Mobile. Ten by ponúkol perfektný pomer funkcionality a dizajnu – živé dlaždice vyzerajú dobre a ponúknu dostatok informácii, zoznam aplikácii po pravej strane domovskej obrazovky je užitočný, takisto ako aj Glance Screen, čo je funkcia, pri ktorej sa displej nevypne úplne, ale stále zobrazuje čas, dátum a notifikácie a animácie sú jednoduché, svižné a premyslené. Problémom sú ale chyby, ktorých je v systéme neúrekom.

Microsoft Lumia 550 05

Prvým problémom, keďže nejde úplne o chybu, je slovenská klávesnica. Tá ponúka úplne odlišný dizajn od iných klávesníc, keďže za prvým a druhým radom je ešte umiestnená diakritika a znak ä. To sa dokáže veľmi dobre pohrať so svalovou pamäťou používateľa. Po prepnutí na anglické rozloženie síce prídeme o predikciu textu, ostatné dobré funkcie, ako napríklad trackpad, pomocou ktorého sa dá jednoducho orientovať v texte, ale zostanú.

Microsoft Lumia 550 06

Druhým sú celkové problémy s konektivitou. Neraz sa nám stalo, že sa smartfón odpojil od Wi-Fi siete a nechcel sa pripojiť, to sa nám podarilo až po reštarte zariadenia. Toto by sa jednoducho stávať nemalo. Tretím sú vstavané aplikácie. Windows Obchod sa odmietal pripojiť k internetu, aj napriek tomu, že sme boli pripojení k funkčnej Wi-Fi sieti a keď sa mu to už podarilo, nezačal sťahovanie mnohých aktualizácii a nespočetné množstvo z nich skončilo chybovými hláškami.

Microsoft Lumia 550 07

Aj lokalizácia tohto Obchodu je problémom. Pri sťahovaní niekoľkých aplikácii, ako napríklad hry Asphalt 8, sme narazili na text v cudzom jazyku – v tomto prípade v arabčine. Našim jazykom v zariadení však bola jasne nastavená slovenčina a región Slovensko. Neskôr sme jazyk zmenili na angličtinu a to kvôli ďalšiemu problému – blokovaniu funkcii na základe geografickej polohy. Cortana totiž nefungovala, kým sme nenastavili jazyk na anglický.

Microsoft Lumia 550 08

To sa ešte dá pochopiť, avšak ešte od nás bolo vyžadované nastaviť región na Spojené kráľovstvo, čím sa zmenil spôsob písania dátumu, času, predvolená mena a mnoho ďalších nastavení. To by sa jednoducho diať nemalo, hlavne keď konkurenčné hlasové asistentky, ako napríklad Google Now, fungujú síce v málo jazykoch, ale tieto jazyky nie je potrebné mať nastavené ako systémové.

Microsoft Lumia 550 09

Posledným a podľa nášho názoru najväčším problémom je diera v ekosystéme. Predinštalované aplikácie sú vo väčšine prípadov funkčné a to platí sčasti aj o tých od tretích strán, avšak týchto vôbec nie je veľa. Mnoho titulov, ktoré nájdeme na konkurenčných platformách tu jednoducho chýba. Aplikácia Instagram je v Beta verzii, Messenger je niekoľko verzii pozadu, Snapchat tu ani len nenájdeme a keď sa tu už nejaká aplikácia nachádza, často ide o nejakú od tretej strany.

Microsoft Lumia 550 10

Taktiež aj známy benchmark AnTuTu je len v Beta verzii, ktorá za tou na Androide zaostáva o dlhú dobu. Celkovo je softvér síce veľmi dobrý, chyby systému a malý počet aplikácii ale brzdia to, čo by sa mohlo stať priamym konkurentom Androidu a iOS. Ďalej sa dostávame k 5 MPx fotoaparátu – ten je vo väčšine prípadov priemerný alebo podpriemerný. Má občasné problémy so zaostrovaním, kvalita výstupu nie je tiež najlepšia a video, ktorého maximálne rozlíšenie je 720p, je pomerne nekvalitné. Stabilizáciu obrazu tu samozrejme nenájdeme a v tme sú fotografie plné šumu. Celkovo je tento fotoaparát použiteľný len v núdzových situáciách.

Microsoft Lumia 550 11

Čo sa používania týka, to bolo až na chyby systému pomerne veľmi dobré. Systém síce nie je svižný tak, ako by sa na mobilný Windows očakávalo, ale od štvorjadrového procesora Qualcomm Snapdragon 210 a 1 GB RAM sme nečakali veľa. V hrách fungoval podpriemerne – pri Asphalt 8 sme často pociťovali záseky aj na najnižších grafických nastaveniach, jednoduchšie hry ako Cut The Rope 2 ale zvláda pomerne bezproblémovo. Kvalita telefonátov bola dobrá, na nič sme sa nesťažovali ani my, ani druhá strana. 8 GB priestoru nám stačilo, ale sme radi za možnosť pridať microSD kartu až do 200 GB, lebo bez toho by veľa používateľov nevydržalo. Výdržou je smartfón priemerný – celý deň mierneho používania zvládne, pri hraní sa ale vymeniteľná 2100 mAh batéria vybije rýchlo.

Microsoft Lumia 550 12

Celkovo považujeme smartfón Microsoft Lumia 550 za dobrý lacný smartfón, aspoň čo sa týka špecifikácii. Displej je perfektný, reproduktor pomerne dobrý a kvalita konštrukcie je na úrovni, avšak problémom je Windows 10 Mobile. Ten obsahuje príliš veľa chýb a pri jeho používaní sme sa cítili ako pri testovaní Beta verzie. Používatelia ktorí hľadajú smartfón za málo peňazí, ktorý ponúkne dobré parametre a nezáleží na malom počte aplikácii či chybách systému, alebo pre fanúšikov mobilného Windowsu je Lumia 550 ako stvorená. Ostatným však odporúčame hľadať alternatívy pri iných platforiem.



Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 210
Procesor: štvorjadrový (4× Cortex-A7 @ 1,1 GHz)
Grafika: Adreno 304
Pamäť: 1 GB RAM + 8 GB ROM (podpora microSD do 200 GB)
Operačný systém: Microsoft Windows 10 Mobile
Displej: 4,7“, AMOLED, 1280×720 px., 315 ppi
Fotoaparát: zadný – 5 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie HD videí, f/2,4; predný – 2 MPx
Rozmery: 136×68×9,9 mm
Hmotnosť: 142 gramov
Batéria: Li-Ion, 2100 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, UMTS 850 / 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 900 / 1800 / 2100 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac)
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Kvalitný dizajn
+ Vymeniteľná batéria
+ Perfektný displej
+ Nízka cena

Mínusy
– Neodladený softvér
– Horší fotoaparát

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Microsoft Lumia 550 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Microsoft Lumia 550 AnTuTu Benchmark 01Microsoft Lumia 550 AnTuTu Benchmark 02

Microsoft Lumia 550 AIDA64 01Microsoft Lumia 550 AIDA64 02

Microsoft Lumia 550 AIDA64 03Microsoft Lumia 550 AIDA64 04

Microsoft Lumia 550 AIDA64 05Microsoft Lumia 550 AIDA64 06

Microsoft Lumia MultiBench 2 01Microsoft Lumia MultiBench 2 02

Microsoft Lumia 550 Benchmark Free 01
Microsoft Lumia 550 Benchmark Free 02
Microsoft Lumia 550 Benchmark Free 03
Microsoft Lumia 550 Benchmark Free 04
Microsoft Lumia 550 Benchmark Free 05
Microsoft Lumia 550 Benchmark Free 06
Microsoft Lumia 550 PhoneMark 01
Microsoft Lumia 550 PhoneMark 02
Microsoft Lumia 550 PhoneMark 03
Microsoft Lumia 550 PhoneMark 04
Microsoft Lumia 550 PhoneMark 05
Microsoft Lumia 550 PhoneMark 06

Zapožičal: Microsoft

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Microsoft Lumia 550 nájdete na Recenzie.SME.sk