Domov Recenzie Recenzia: LG G2

Recenzia: LG G2

Zdielať

Už na prvý pohľad nás G2-ka oslovila svojím originálnym dizajnom. Chceme zapnúť smartfón, no nikde nenachádzame tlačidlá. Čo sa deje? Chýbajú? Zabudol na ne výrobca? A kde je ovládanie hlasitosti? Ale kdeže, všetko toto v smartfóne je, avšak trochu inak a v tomto spočíva originalita G2-ky. Poďme však pekne po poriadku.

Ak sa pozrieme na jednotlivé rozloženie prvkov na smartfóne, vidno, že ľavá hrana je prázdna a pravá hrana obsahuje zásuvkový slot na microSIM kartu. Horná hrana ponúka mikrofón a infraport. Spodná hrana obsahuje microUSB konektor v strede a po bokoch sa nachádzajú reproduktory. Aj keď budia dojem, že ide o stereo a že sú dva, opak je pravdou. Ide o jeden mono reproduktor. Naľavo v spodnej hrane sa potom nachádza ešte 3,5 mm jack a ide o klasický audio konektor. Kde sa však nachádzajú ovládacie prvky?

LG_G2_04

Tak ako už bolo spomenuté, inovácia LG spočíva v tom, že ovládacie prvky presunul na zadnú hranu. V jej strede je 13 MPx fotoaparát s LED bleskom a pod ním sa nachádza vypínacie tlačidlo, ktoré je obkolesené dvoma tlačidlami na ovládanie hlasitosti. Umiestnenie týchto prvkov je šikovné, keďže sú umiestnené akurát na dosah ruky.

Na začiatku sme si na toto rozloženie nevedeli zvyknúť, avšak po čase to bolo pre nás už takmer také intuitívne, že sme si to ani neuvedomili. Pri testovaní sme si pomerne rýchlo zvykli na toto ovládanie a je príjemné. Nevýhodou je však pomerne veľké množstvo odtlačkov prstov, keďže zadná hrana je na ne náchylná a aj fakt, že sa telefón šmýka. Obal na smartfón je pri takomto zariadení viacmenej povinnou jazdou.

LG_G2_02

Aby sme doplnili  rozloženie prvkov nesmieme zabudnúť na prednú hranu. Tá obsahuje 5,2 palcový Full HD True IPS displej. Nad ním sa nachádza predný fotoaparát s rozlíšením dva megapixely. Ideálny je na videohovory a na tento účel jeho rozlíšenie stačí. Potom tu máme ešte reproduktor, senzor a notifikačnú diódu. Rozmery G2-ky sú 138,5×70,9×9,1 mm a hmotnosť je 143 gramov.

Čo zvlášť oceňujeme sú malé okraje displeja. Znamená to navyše aj to, že rozmery G2-ky sú porovnateľné so Samsung Galaxy S4 (136,6×69,8×7,9 mm). V prípade S4-ky však hovoríme o 5 palcovom displeji. LG si tak od nás zaslúži pochvalu. Takto si predstavujeme smartfón modernej doby. Hoci je smartfón plastový, jeho spracovanie je na kvalitnej úrovni.

LG_G2_03

Nič sa neprehýba a to ani pri vyššej sile a ani pri pritlačení. Výrobok je ako celok, nemožno teda meniť batériu. Tá je zabudovaná a ponúka kapacitu 3000 mAh. Pri šetrnom zaobchádzaní sme dosiahli výdrž na jedno nabitie 3 dni, pri bežnej činnosti to bolo 1,5 až 2 dni. Keďže je batéria zabudovaná, tak pre jej výmenu je nutné navštíviť servisné stredisko.

Aký by to bol smartfón ak by nepodporoval gestá? LG myslí aj na tých, ktorým nevyhovuje vypínacie tlačidlo na zadnej hrane. Stačí použiť gesto odomknutia. Dvakrát poklepať po displeji a on sa rozsvieti. To isté platí aj ak chceme, aby displej zhasol. Opäť stačí na voľnej ploche dvakrát poklepať prstom a obrazovka zhasne. Toto gesto však funguje asi v 80% prípadoch a preto sa občas stane, že gesto pre zapnutie/vypnutie displeja treba zopakovať, no na druhýkrát sa to už podarí.

LG_G2_Lock_screen LG_G2_Home
Lock screen a domáca obrazovka smartfónu LG G2

Okrem tohto gesta je podporované ďalšie gesto. Ak máme otvorenú aplikáciu, na obrazovku položíme tri prsty a švihneme nimi naraz sprava doľava. Po nasledujúcom otvorení tejto aplikácie švihnutím troch prstov zľava doprava (teda naopak) sa otvorí aplikácia presne v tom istom stave ako bola zavretá. Okrem jednej aplikácie možno takto pracovať aj s viacerými aplikáciami, pričom pri návrate aplikácie vždy možno vyberať zo zoznamu uložených.

LG_G2_02

QSlide aplikácie sú vychytávky, ktoré spoločnosť LG implementovala do svojich najlepších modelov. Ide o pár vybraných aplikácií, ktoré môžeme z notifikačnej lišty stiahnuť dole, nechať na obrazovke, pričom je možné meniť veľkosť zobrazovanej aplikácie, či jej priehľadnosť. Možno ich otvoriť viacero a môžu sa prekrývať, či presúvať. Toto je originálne riešenie od LG a považujeme ho za lepšie, ako len dve plochy obrazoviek v prípade smartfónov, resp. tabletofónov od konkurencie v prípade modelového radu Note.

LG_G2_05

Šikovná je aj notifikačná lišta. Je prepracovaná a nič podstatné jej nechýba. Ponúka možnosť meniť pozadie, skratky, zapnutie a vypnutie jednotlivých funkcii v notifikačnej lište atď. Oceňujeme aj funkciu Plug & Play. Po zastrčení slúchadiel ponúkne smartfón automaticky aplikácie, ktoré tomu zodpovedajú. Môžeme si tak rýchlo vybrať aplikácie na prehrávanie hudby či videí.

Potom sú tu ďalšie šikovné veci. Quick Translator, ktorý sa stará o preklad medzi jazykmi, alebo Quick Remote, ktorý slúži ako diaľkový ovládač. Práve na jeho funkciu je na smartfóne nutný infraport. Ovládať je možno široké spektrum zariadení televízorov, set-top-boxov, DVD, či Blu-Ray prehrávačov.

Pred reálnym použitím Quick Remote však aplikácia testovala, či je všetko v poriadku. Na to slúžiai tri kroky overenia ovládania: zapnutie/vypnutie TV, stlmenie hlasitosti a prepínanie vstupov. Po týchto krokoch je už všetko nastavené a je možné ovládať televízor.

LG_G2_06

Okrem bežných gest však existujú dve funkcie, ktoré fungujú pri zamknutom displeji. Pri podržaní tlačidla zvýšenia hlasitosti sa spustí fotoaparát. V prípade, ak podržíme tlačidlo na zníženie hlasitosti, spustí sa aplikácia na poznámky. Z ďalších vychytávok je tu dostupný aj duálny fotoaparát, ktorý je už dobre známy z konkurenčného modelu Samsung Galaxy S4.

Žeby sa výrobca inšpiroval svojím konkurentom taktiež z Kórey? Fotoaparát má 13 MPx a je prvotriedny. Kvalita fotografií je veľmi dobrá a je to azda jeden z najlepších, ak nie najlepší fotoaparát spomedzi telefónov, vybavených systémom Android. Ďalšou dobrou správou je aj podpora nahrávania Full HD videí v 60 fps. Bežne je zvykom 30 fps, u LG je to však dvojnásobok.

Fotoaparát ďalej ponúka aj optickú stabilizáciu obrazu, ktorá zaistí menšiu roztrasenosť videa a vyššiu ostrosť fotografií aj za zhoršených svetelných podmienok. Ako výhodu vnímame aj silný blesk, ktorý sa hodí najmä pri zhoršených podmienkach.

LG_G2_07

Ako sme už na začiatku spomínali, LG G2 „fičí“ na špičkovom hardvéri. V súčasnosti ide azda o najlepší procesor na trhu. Je ním štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 800, taktovaný na 2,26 GHz na každé jadro. Plynulý chod systému s okamžitou odozvou na dotykové ovládanie je samozrejmosťou, procesor do kolien nedostanú ani tie najnáročnejšie hry, video vo vysokom rozlíšení, alebo webové stránky s množstvom grafiky.

LG_G2_09

O výkon pri hrách sa stará výkonná grafika Adreno 330. Operačná pamäť má veľkosť 2 GB a vnútorná pamäť 16 GB. Bohužiaľ pamäť nemožno rozšíriť pomocou kariet, chýba tu slot na ne. Z katalógových 16 GB je pre užívateľa dostupných reálne necelých 11 GB. Ideálne by bolo, ak by bol aj u nás dostupný 32 GB variant.

Podľa najnovších informácií sa však u nás bude predávať už od januára 2014. To je potešujúce, no aj tak by sme slot na pamäťovky ocenili. Telefón je vybavený operačným systémom Android 4.2 s nadstavbou Optimus UI. Systém je rýchly a plynulý a nezaznamenali sme žiadne sekania, ani pády. Oceňujeme aj nový štandard Wi-Fi 802.11 ac, či ekologicky úsporný Bluetooth 4.0.

LG_G2_08

Na záver recenzie možno zhodnotiť naše pocity z testovania asi takto: kvalitný fotoaparát, výkonný hardvér, ktorý nemá problém so žiadnou aplikáciou, či hrou, rôzne softvérové vychytávky, či inovatívne tlačidlá na zadnej hrane. Aj to je LG G2, vlajková loď kórejskej spoločnosti. Full HD True IPS displej na 5,2 palcovej obrazovke bez okrajov je výsledkom výbornej práce tohto výrobcu. Displej nemá problém ani pri čítaní na priamom slnku. Smartfónu LG G2 sa ťažko hľadajú negatíva. My môžeme LG G2 len odporučiť, je to vynikajúci smartfón, ktorý zaujme širokú skupinu ľudí. Ak chcete vlajkovú loď, skvelé parametre za dobrú cenu, určite berte G2-ku.

Vďaka nekompromisnej výbave produktu po všetkých stránkach udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu LG G2 ocenenie High-End Technológie

Highend_technologie

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.2.2 Jelly Bean + nadstavba Optimus UI
Chipset: Qualcomm Snapdragon 800, MSM8974
Procesor: štvorjadrový 2,26 GHz, 28 nm
Grafika: Adreno 330
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
Rozmery: 138,5×70,9×9,1 mm
Hmotnosť: 143 gramov
Displej: True IPS, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1920×1080 pixelov., 423 ppi, uhlopriečka 5,2“ (132 mm), Gorilla Glass 3
Fotoaparát: 13 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí (1920×1080 px., 60 fps), HDR, optický stabilizátor obrazu
Predná kamera: 2,1 MPx s nahrávaním Full HD videa
Pamäť:  2 GB RAM + 16 alebo 32 GB ROM
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,8 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, prenos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack, TV-Out, Hi-Fi zvuk
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, prehliadač dokumentov, GPS, GLONASS, informačná dióda
Batéria: 3 000 mAh

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Výkonný procesor
+ Softvérové vychytávky
+ Inovačné tlačidlá
+ Kvalita prevedenia
+ Funkcie a výbava
+ Kvalitný fotoaparát
+ Výdrž batérie

Mínusy
– Absencia microSD karty
– Povrch náchylný na otlačky
– Pomerne šmykľavý povrch

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu LG D802A G2 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

LG_G2_AnTuTu_Bench_01LG_G2_AnTuTu_Bench_02
LG_G2_AnTuTu_Bench_03LG_G2_AnTuTu_Bench_04
LG_G2_AnTuTu_X_Benchmark_Bench_01LG_G2_AnTuTu_X_Benchmark_Bench_02
LG_G2_AnTuTu_X_Benchmark_Bench_03LG_G2_AnTuTu_X_Benchmark_Bench_04
LG_G2_CF_Bench_01LG_G2_CF_Bench_02LG_G2_Nena_Mark_01LG_G2_Nena_Mark_02
LG_G2_QuadrantLG_G2_Vellamo_01
LG_G2_Vellamo_02LG_G2_Vellamo_03
Zapožičal: LG

Ďalšie odborné recenzie na mobil LG G2 nájdete na Recenzie.SME.sk

2 komentárov