Domov Počítače Recenzia: Antec Kühler H2O 1250

Recenzia: Antec Kühler H2O 1250

Zdielať

Ľudia, ktorých cieľom je mať buď tichú alebo chladnú zostavu, pričom druhé platí hlavne pri pretaktovaní procesora, určite považujú za užitočný komponent vodné chladenie. To ale nedokáže každý poskladať a práve preto sú na trhu aj all-in-one sady, ako nami testovaný Antec Kühler H2O 1250.

Antec Kuhler H2O 1250 01

Dizajn je akýmsi experimentom Antecu, ktorý týmto modelom skúšal vytvoriť efektívne vodné chladenie s dvomi pumpami. Výsledkom je jeden z najhrubších modelov v čase vydania na trhu – 27 mm, z čoho 25 zaberá samotný rám s ventilátormi. Poďme sa ale kus po kúsku pozrieť na všetky časti tejto sady. Hlava je podľa nás dosť tenká, oproti konkurencii ide asi tak o polovičnú až dvojtretinovú hrúbku. V jej strede sú umiestnené diódy, ktoré svietia cez logo Antecu a dookola je textúrovaný plast.

Antec Kuhler H2O 1250 02 Antec Kuhler H2O 1250 03

Na vrchu hlavy sú umiestnené dve plastové otočné kovania, ktoré prenášajú chladiacu kvapalinu do a z hlavy a ktoré sú veľmi blízko vedľa seba. Vo výreze na ľavej strane sú zas umiestnené všetky potrebné káble na spojazdnenie chladiacej sady. Ide o USB 2.0 konektor umožňujúci ovládať chladenie pomocou softvéru, 4-pinové napájacie káble ventilátorov a jeden 3-pinový poháňajúci osvetlenie hlavy. Na prednej strane hlavy je od výroby priehľadná plastová krytka, ktorá chráni aj už vopred nanesenú teplovodivú pastu.

Antec Kuhler H2O 1250 07 Antec Kuhler H2O 1250 08

Tu by síce mohol Antec ušetriť na peniazoch, ale aspoň ušetril na čase používateľov (teda ak sa nerozhodnú ju zoškrabať a naniesť si tam svoju) pri zapájaní chladiacej sady. Táto pasta je nanesená na vypuklom kovovom pláte. Výrobca ale niekde šetriť musel a vybral si asi rúrky. Ich dĺžka je totiž niečo vyše 25 centimetrov, čo nám síce stačí, ale to nemusí platiť o každom. Keď sa chladiaca kvapalina dostane z hlavy cez rúrku do chladiča, dostane sa do jednej z dvoch púmp. Odtiaľ prejde do pravého dolného rohu chladiča, následne hore a do druhej pumpy. Nakoniec vyjde z ľavého dolného rohu.

Antec Kuhler H2O 1250 05 Antec Kuhler H2O 1250 06

Na chladiči sú síce pripevnené dva 120 mm ventilátory, avšak používatelia majú možnosť na druhú stranu pripevniť ešte jednu dvojicu pre ešte efektívnejšie chladenie. Čo sa týka príslušenstva v balení, to zahŕňa návod, CD s programom Antec Grid (ktorý je ale možné stiahnuť aj na internete), zadný kryt, montážny krúžok, držiaky pre namontovanie veľkého chladiča, gumové distančné vložky, štyri podložky, tri sety skrutiek hlavy (jeden pre AMD, druhý pre Intel LGA2011 a tretí pre ostatné Intel sockety), osem skrutiek pre namontovanie do skrinky a štyri vložky, ktoré idú do zadného krytu.

Antec Kuhler H2O 1250 04 Antec Kuhler H2O 1250 11

Čo sa samotného fungovania týka, pumpy fungujú na 3000 otáčkach za minútu, zatiaľ čo ventilátory je možné softvérovo regulovať v rozmedzí od 600 do 2400 otáčok. Pri nepretaktovanom procesore chladí sada priemerne, avšak keď sme procesor pretaktovali, Kühler H2O 1250 sa začal šplhať rebríčkom hore. Čo sa ale hlučnosti týka, tu ide o úplný opak. Pri 7,5V ide o veľmi tiché chladenie, 30 decibelov vo vzdialenosti jeden meter od skrinky totiž vôbec nie je veľa, avšak ak má chladenie šancu hučať, rozhodne ju využije. Je dokonca hlučnejšie ako originálne chladenie v balení od Intelu a keď k nemu pridáme pulzujúce bzučanie, pri 48 decibeloch by sme to mohli nazvať už aj utrpením. Našťastie v tichom móde chladí stále celkom dobre.

Antec Kuhler H2O 1250 12 Antec Kuhler H2O 1250 13

Ale späť k pozitívnejším veciam. Montáž chladenia je celkom jednoduchá a na jej dokončenie stačí pozorne prečítať návod. Celkom chválime aj program Antec Grid, ktorý síce nie je veľmi zložitý, ale ponúka potrebný základ. Umožňuje vybrať dva profily rýchlosti chladenia (tichý a extrémny) a takisto aj prispôsobiť LED osvetlenie umiestnené vnútri hlavy. Cena tejto chladiacej sady je zhruba na 85 eurách, čo nie je veľa, hlavne berúc do úvahy dva ventilátory a dve pumpy.

Antec Kuhler H2O 1250 16

Nevýhodou chladenia Antec Kühler H2O 1250 je ale konštrukcia. Síce je dizajn unikátny a hlava tenká, ale obety, ktoré pre toto museli byť urobené, ako osadenie pumpy do ventilátora, majú veľa nevýhod. V tichom móde totiž nechladí zrovna efektívne a extrémny zase dáva význam svojmu menu extrémnym hlukom okolo skrinky. Celkovo ale ide o chladenie, ktoré sa oplatí skúsiť, aj keď nepatrí k okamžitému odporúčaniu do skrinky každého nadšenca. Produkt sme testovali na redakčnej zostave.



Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 280×120×27 mm
Hmotnosť: 1300 gramov
Ventilátory: 2× 120 mm
Rýchlosť otáčania: 600-2400 RPM
Kompatibilita Intel: LGA1150 / LGA1155 / LGA1156 / LGA1366 / LGA2011 / LGA775
Kompatibilita AMD: FM1 / FM2 / AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Unikátna a inovatívna konštrukcia
+ Predaplikovaná teplovodivá pasta
+ Jednoduchá montáž, tenká hlava
+ Nízka cena za chladiacu sadu

Mínusy
– Tichý mód chladí slabo
–  Extrémny mód je príliš hlučný

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

(nie je dostupný)

Zapožičal: Antec