Nízka miera predplatného Twitter Blue, žaloby za nezaplatené účty upozorňujú na finančné problémy.
Elon Musk tvrdí, že Twitter stabilizoval svoje financie po tom, čo bol blízko bankrotu, ale spoločnosť stále čelí finančným problémom a najmenej siedmim žalobám, v ktorých sa tvrdí, že prestala platiť účty po tom, ako Musk kúpil sociálnu sieť. V novej správe sa uvádza, že pokus o zvýšenie príjmov z predplatného Twitter Blue sa zatiaľ príliš nevypláca a plán spoplatniť prístup k API rozhneval používateľov a vývojárov. Musk v nedeľu uviedol, že má za sebou „mimoriadne ťažké“ tri mesiace, pretože „musel zachrániť Twitter pred bankrotom a zároveň plniť základné povinnosti spoločnosti Tesla & SpaceX… Túto bolesť by som nikomu neprial. Twitter stále čelí výzvam, ale teraz má tendenciu prekonať bankrot, ak v tom budeme pokračovať. Podporu verejnosti si veľmi vážime!“ Musk 4. novembra 2022 uviedol, že Twitter denne stráca viac ako 4 milióny dolárov. Výdavky znížil prepustením polovice zamestnancov, ukončením pracovného pomeru s tisíckami zmluvných partnerov a vydaním ultimáta, ktoré prinútilo mnohých zamestnancov podať výpoveď.
Po tomto znižovaní nákladov údajne koncom decembra v podcaste povedal, že „máme výdavky primerane pod kontrolou, takže spoločnosť už nie je v rýchlom slede k bankrotu“. Jedným z problémov Twitteru je dlh vo výške 13 miliárd dolárov, ktorý Musk použil na financovanie svojho prevzatia, čo malo za následok splátky úrokov v celkovej výške 1,5 miliardy dolárov ročne. Prvú splátku úrokov vo výške približne 300 miliónov dolárov Twitter uhradil koncom januára „skupine siedmich bánk na čele s Morgan Stanley, ktoré uviazli na dlhu po tom, ako ho nedokázali predať externým investorom,“. Hoci Twitter dlh zaplatil, Muskova zjavná stratégia znižovania nákladov, ktorá spočíva v neplatení nájomného alebo faktúr od dodávateľov, je podrobne opísaná v rastúcej hromade žalôb. Najnovšiu žalobu podala v piatok na súde v štáte New York Innisfree M&A, ktorá tvrdí, že Twitter dlhuje 1,9 milióna dolárov za „proxy solicitation services“ súvisiace s mimoriadnym zhromaždením akcionárov, ktoré vyústilo do schválenia Muskovej ponuky na kúpu spoločnosti v hodnote 54,20 dolára za akciu.
Musk sa pokúsil zvýšiť príjmy rozšírením funkcií predplatného Twitter Blue a zvýšením jeho ceny z 5 na 8 USD mesačne. V polovici januára však mal Twitter v USA len 180-tisíc platených predplatiteľov, čo je menej ako 0,2% mesačne aktívnych používateľov, informoval včera portál The Information. Celosvetový počet predplatiteľov Twitteru bol približne 290-tisíc. Vylepšené predplatné bolo prvýkrát spustené začiatkom novembra a potom obnovené 12. decembra. Prvé spustenie bolo poznačené vlnou vydávania sa za účet, ktoré využilo Muskovo rozhodnutie urobiť z overovania platenú funkciu. Príjmy by mohli ešte výrazne vzrásť, keďže aktualizovaná verzia nie je k dispozícii príliš dlho. Od tejto chvíle však Musk „sústredil veľkú pozornosť na produkt s relatívne slabým payoff, aj keď jeho nestále rozhodnutia ako generálneho riaditeľa spôsobili drastický pokles predaja reklamy, ktorá tvorí väčšinu príjmov spoločnosti,“.
„Celkovo by sa globálny počet predplatiteľov rovnal približne 28 miliónom dolárov ročných príjmov – menej ako 1% z 3 miliárd dolárov, ktoré chce sieť podľa Muskových slov dosiahnuť v tomto roku,“ uvádza sa v správe. Musk v novembrovom e-maile zamestnancom povedal, že „potrebujeme, aby približne polovicu našich príjmov tvorilo predplatné“. Zatiaľ čo jednotlivci sa na Twitter Blue za 8 dolárov mesačne nehrnuli, Musk dúfa, že firmy budú ochotné platiť oveľa vyššie sumy. Jeden z plánov, ktorý ešte nebol dokončený, by od podnikov vyžadoval, aby platili „1000 USD mesačne za udržanie svojich zlatých overovacích odznakov plus ďalších 50 USD mesačne za každý účet spojený s podnikom,“. Sieť minulý týždeň oznámila ďalší pokus o zvýšenie príjmov, keď uviedol, že do 9. februára prestane umožňovať bezplatný prístup k API, čo by znamenalo zánik rôznych bezplatných nástrojov a botov, ktoré poskytujú užitočný alebo zábavný obsah. Po ohlasoch Musk v sobotu uviedol, že „Twitter umožní ľahký, len na zápis určený API pre botov poskytujúcich dobrý obsah, ktorý je zadarmo“, ale zatiaľ nie je jasné, ako to bude fungovať v praxi.
Proti plánu spoplatniť prístup k API včera protestovala koalícia výskumníkov, podľa ktorej by to „narušilo kritické projekty tisícov novinárov, akademikov a aktérov občianskej spoločnosti na celom svete… Rozhranie API umožňuje globálnu sieť výskumu vo verejnom záujme vrátane krízovej reakcie na lesné požiare a hurikány, národnej bezpečnosti, verejného zdravia, spotrebiteľských podvodov, polarizácie, ekonomickej analýzy, bezpečnosti detí, duševného zdravia, násilia na internete, neautentickej činnosti vrátane spamu a botov a mnohých ďalších.“ Ako už bolo uvedené, nová žaloba podaná Innisfree nie je zďaleka prvou žalobou, v ktorej sa tvrdí, že Twitter prestal platiť účty. Firmu už predtým zažalovala poradenská firma, ktorá tvrdí, že nikdy nedostala zaplatených 2,19 milióna dolárov, ktoré jej spoločnosť dlhovala za prácu, ktorú vykonala na súdnom procese, ktorý prinútil Muska dokončiť kúpu spoločnosti. Ďalšie žaloby, v ktorých sa tvrdí, že Twitter po Muskovom prevzatí nezaplatil účty, podali dodávateľ softvéru a poskytovateľ súkromného lietadla. Ďalšie tri žaloby tvrdia, že firma nezaplatila nájomné za budovu svojho amerického ústredia v San Franciscu, za ďalšiu budovu v San Franciscu a za svoje londýnske sídlo.
Spoločnosť podala minulý týždeň odpoveď na žalobu týkajúcu sa súkromného lietadla, v ktorej tvrdí, že Jet porušila zmluvu tým, že vyslala lety „bez výkazu práce a bez schválenia“ niektorého z „určených zástupcov“ Twitteru. Sociálna sieť už nemusí v USA verejne vykazovať zisk, pretože Musk prevzal spoločnosť do súkromných rúk. Spojené kráľovstvo však vyžaduje, aby spoločnosti predkladali výročné finančné správy, a firma zmeškala termín 31. decembra 2022 na predloženie výsledkov za rok 2021. „Ide o prvú finančnú správu, ktorá sa v Spojenom kráľovstve vyžaduje, odkedy miliardár Elon Musk koncom októbra kúpil Twitter za 44 miliárd dolárov. Zverejnené údaje sa používajú na výpočet daní a spoločnosti môžu čeliť finančným sankciám, ak správu nepredložia včas,“. Webová stránka britskej vlády potvrdzuje, že spoločnosť podala daňové priznanie za rok 2021 oneskorene.
Jednou z dobrých správ pre Twitter je, že americký vládny Výbor pre zahraničné investície v Spojených štátoch údajne neplánuje vyšetrovať Muskovo využívanie zahraničných investorov na kúpu spoločnosti. „Mandátom výboru je skúmať akvizície amerických spoločností zahraničnými vlastníkmi; Musk je americký občan,“ napísal včera denník The Washington Post. „Hoci sa transakcia v hodnote 44 miliárd dolárov opierala o 2,5 miliardy dolárov od zahraničných sponzorov a niektorým z nich poskytla nezvyčajné privilégiá vrátane osobitného prístupu k údajom používateľov Twitteru, vyšetrovatelia si zrejme nemyslia, že okolnosti spĺňajú kritériá na federálny zásah, uviedli ľudia [ktorí boli informovaní o rozhodnutí výboru].“