Domov Novinky Ak Čína napadne Taiwan, USA zničia továrne TSMC

Ak Čína napadne Taiwan, USA zničia továrne TSMC

Zdielať

Bývalý Trumpov úradník tvrdí, že ak Čína napadne Taiwan, USA zničia továrne TSMC.

Nech to znie akokoľvek šialene, USA by v prípade invázie Číny na Taiwan fyzicky zničili TSMC a jej výrobné zariadenia, len aby sa zlievarne nedostali do rúk Číny. Tvrdenie pochádza od Roberta O’Briena, bývalého poradcu Trumpovej administratívy pre národnú bezpečnosť. Spoločnosť je pritom najväčšou zlievarňou na svete a Apple je jej najväčším zákazníkom, ktorý tvorí 25% jej príjmov. O’Brien síce v skutočnosti nepovedal, že USA vyhodia do vzduchu zariadenia TSMC, ale v reakcii na komentár reportéra to viac ako naznačil. Na otázku reportéra, či by boli zariadenia na výrobu čipov TSMC v prípade čínskej invázie na Taiwan skutočne zničené, O’Brien odpovedal: „Neviem si predstaviť, že by zostali neporušené.“

Mohol by existovať nejaký plán, ktorý by zabránil Číne prevziať kontrolu nad TSMC, ak by podnikla kroky na napadnutie Taiwanu. Úradníci na Taiwane sa domnievajú, že aj keby Čína v prípade invázie prevzala kontrolu nad TSMC, nebola by schopná prevádzkovať zariadenia. Taiwan sa domnieva, že v prípade invázie by Číňania nevedeli, ako prevádzkovať továrne. Čchen Ming-tong, generálny riaditeľ taiwanského Národného bezpečnostného úradu, v októbri minulého roka povedal: „Aj keby sa Čína dostala k zlatej sliepke, nebude môcť znášať zlaté vajcia.“ Jednou z obáv, ktoré majú USA, je, že pod kontrolou Číny by TSMC vyrábala pokročilé čipy pre čínsku armádu, ktoré by sa používali v lietadlách a iných strojoch súvisiacich s vojnou.

Čína sa už dlho snaží byť sebestačná, pokiaľ ide o výrobu čipov, čo robí z TSMC lákavý cieľ a dôvod na inváziu na Taiwan. Na výrobu špičkových čipov sú však potrebné produkty, ako napríklad litografické stroje holandskej firmy ASML. Tie sa používajú na leptanie vzorov obvodov na doštičkách, ktoré sú tenšie ako šírka ľudského vlasu. Tento stroj je mimoriadne dôležitý pri výrobe moderných čipov a ASML bolo zakázané dodávať ich do Číny. Takže TSMC riadená Číňanmi by mohla byť hneď na začiatku znevýhodnená. Veľvyslanec O’Brien hovorí: „Spojené štáty a ich spojenci nikdy nedovolia, aby sa tieto továrne dostali do čínskych rúk.“ Ďalej hovorí, že ak by Čína prevzala kontrolu nad prevádzkami TSMC, „ovládla by svetovú ekonomiku“.

O’Brien to prirovnáva k zničeniu francúzskej námornej flotily Veľkou Britániou po tom, ako sa Francúzsko vzdalo nacistickému Nemecku. Pri útoku zahynulo 1100 námorníkov. Je možné, že USA dúfajú, že už len rozhovory o takomto pláne budú stačiť na to, aby Čínu odradili od invázie na Taiwan. Ale to môže byť naivné uvažovanie. Ak by USA stratili prístup k TSMC, mohlo by to viesť k celosvetovej recesii alebo možno dokonca k depresii. TSMC aj Samsung dodávajú 3nm čipy, pričom Apple si na tento rok zablokoval celú 3nm výrobu TSMC. Očakáva sa, že budúci rok sa v americkej továrni TSMC vo Phoenixe v Arizone začnú vyrábať 4 nm čipy (ktoré sú v skutočnosti vylepšeným 5 nm procesom).

V Spojených štátoch bude postavená druhá továreň, ktorá by mala do roku 2026 chrliť 3nm čipy. Dovtedy však budú továrne TSMC na Taiwane vyrábať čipy s 2nm procesným procesom. Spoločnosť údajne dosahuje 80% výťažnosť pri výrobe 3nm čipov, ktoré všetky smerujú pre Apple. Intel očakáva, že v roku 2025 prevezme procesné prvenstvo nad TSMC a Samsung, ale budeme musieť sledovať, ako to dopadne. Okrem výroby čipov Apple vrátane kremíka série A a série M vyrába TSMC aj Snapdragon 8 Gen 2 a Snapdragon 8 Gen 2 pre aplikačné procesory Galaxy. Medzi ďalších významných zákazníkov patrí AMD, NVIDIA, MediaTek a dokonca aj Intel.

Zdroj