Domov Novinky Zisky hackerov: Koľko peňazí vytiahnu zločinci zo svojich obetí?

Zisky hackerov: Koľko peňazí vytiahnu zločinci zo svojich obetí?

Zdielať

Bezpecnost a ochrana 06Ako vyplýva z analýzy bezpečnostných expertov Kaspersky, počítačoví zločinci zarábajú 20 násobok sumy, ktorú vynaložia na realizáciu kybernetických útokov. Experti pritom porovnávali náklady na zaobstaranie najpoužívanejších nástrojov s množstvom peňazí, ktoré vďaka úspešným útokom hackeri odcudzia. Náklady na vytvorenie phishingovej stránky, ktorá dizajnom kopíruje niektorú populárnu sociálnu sieť, vrátane rozposlania hromadného emailu tisícom používateľov, sa pohybujú na úrovni približne 150 dolárov. Ak však hackeri takto nachytajú čo i len 100 používateľov, môžu speňažiť ich citlivé osobné údaje až do výšky 10.000 dolárov.

Okrem toho obete tiež môžu prísť o dôležité kontakty, osobné fotky či textové správy. Ďalším obľúbeným nástrojom hackerov sú blokovacie trójske kone pre mobilné zariadenia. Tieto sú síce drahšie, v súčasnosti sa predávajú približne za 1000 dolárov, avšak aj zisky zo škodlivej činnosti sú rádovo vyššie.

Za odblokovanie smartfónu si útočníci od obetí obvykle pýtajú od 10 až do 200 dolárov, čo predstavuje pri 100 potenciálnych obetiach sumu siahajúcu až do 20.000 dolárov. Za podobne fungujúci šifrovací vírus zaplatia hackeri dvojnásobok – 2000 dolárov, no za odšifrovanie dát si obvykle pýtajú aj vyššie sumy siahajúce k 100 dolárov.

Hackeri

Zlatou baňou hackerov je sofistikovaný trójsky kôň zameraný na bankové operácie. S počiatočnou investíciou približne 3000 dolárov, za vytvorenie škodlivého programu a jeho rozšírenie, vedia podvodníci zinkasovať až 72.000 dolárov. Priemerná finančná strata používateľov dosahuje v týchto prípadoch až 722 dolárov.

Zdroj: Tlačová správa Kaspersky

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno