Domov Novinky Western Digital uvádza novú triedu diskov SSD pre nadšencov

Western Digital uvádza novú triedu diskov SSD pre nadšencov

Zdielať

Western_Digital_WD1001X06XDTL_01Spoločnosť Western Digital si pripravila podľa jej slov prelomové 2,5″ úložné zariadenie Western Digital Black 2 , ktoré kombinuje SSD a HDD. Označuje ho za prvý duálny disk na svete a otázkou teda je, v čom sa toto zariadenie tak líši od už dlho známych hybridov SSHD.

Duálny disk Western Digital Black 2 sa od hybridných diskov SSHD má líšiť v dvoch zásadných veciach. Na rozdiel od nich má SSD s vyššou kapacitou a to navyše budeme môcť využiť ľubovoľným spôsobom, čiže nie iba ako vyrovnávacia pamäť pre často využívaná dáta.

Zariadenie je teda podľa výrobcu určené predovšetkým pre počítačových nadšencov, kreatívnych profesionálov, hráčov počítačových hier a ďalšie skúsenejších užívateľov, ktorí si chcú sami zvoliť, akým spôsobom bude ich Western Digital Black 2 využitý. To znamená, že máme voľbu, ako a kam sa budú dáta ukladať.

Western Digital Black 2 tak nepoužíva algoritmy vyrovnávacej pamäti, takže by malo ísť skôr o samostatný 120 GB SSD a 1TB pevný disk v jednom 2,5″ tele s výškou 9,5 mm, ale tiež tu evidentne máme len jedno rozhranie SATA 6 Gbps. Otázkou teda je, ako sa bude toto zariadenie hlásiť systému, pričom výrobca uvádza, že je kompatibilný s OS Windows XP až Windows 8.1.

Western_Digital_WD1001X06XDTL_02

Na stránkach výrobcu sa dozvieme o 20 nm pamätiach NAND Flash, interné prenosové rýchlosti až 350 MB/s pri čítaní, 8 GB pamäte rezervované pre Over Provisioning, čiže nahrádzanie chybných buniek a potom tu je istá Shift_Technology. Tá slúži pre “prenesenie objemných súborov z SSD na disk”. Pôjde jednoducho o nejaký softvér, s ktorého pomocou si zvolíme, čo má byť uložené na SSD a čo na disku.

Nakoniec bola zverejnená odporúčaná koncová cena 299 euro, za čo by sa dalo ľahko kúpiť samostatné 120 GB SSD aj 1TB disk a ešte by nám zostalo. Sila tohto riešenia je však v tom, že zaberie len jednu pozíciu, čiže sa bude hodiť pre malé systémy, kde nie je miesta nazvyš. Hľadať môžeme model WD1001X06XDTL, na ktorý je poskytovaná obmedzená päťročná záruka, avšak výrobca zatiaľ neuviedol, kedy bude dostupný.

Zdroj: Tlačová správa Western Digital

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno