Domov Novinky Vyhľadávače budú musieť na žiadosť vymazať vaše údaje

Vyhľadávače budú musieť na žiadosť vymazať vaše údaje

Zdielať

Vyhladavace zmazat sukromieVyhľadávače budú musieť na vašu žiadosť odstrániť informácie o vašom súkromí, ak sú staré alebo nepresné. Rozhodol o tom Európsky súdny dvor a podľa expertov ide o prelom v ochrane súkromia.

Zoznamy dlžníkov, či firiem v úpadku sa bežne vyskytujú vo výsledkoch internetových vyhľadávačov. Podľa rozhodnutia Európskeho súdneho dvora však budú mať ľudia právo, aby takéto údaje o nich z internetu zmizli. Týka sa to všetkých internetových vyhľadávačov, teda nielen Google, ale aj Bing či Yahoo. Používatelia Google po celej Európe už požadujú, aby spoločnosť vymazala odkazy o nich zo svojho vyhľadávača.

Podľa BBC News, nové žiadosti o takéto stiahnutie informácií už prišli aj od politikov a to najmä od tých, ktorí sa snažia o znovuzvolenie. Ale aj od muža odsúdeného za držanie materiálov zobrazujúcich zneužívanie detí. Ten tiež požiadal, aby odkazy smerujúce na stránky o jeho prípade boli zmazané.

Google_Search

The Wall Street Journal uvádza, že už aj v Hamburgu v Nemecku vidieť pokusy zakryť nelichotivé výsledky vyhľadávania. Regulátori tam dostali osem žiadostí len za jeden deň po tom, čo Európsky súd rozhodol, že používatelia majú “právo byť zabudnutý” a môžu požiadať Google vymazať odkazy vedúce na irelevantný, alebo zastaraný obsah. Za normálnych okolností  Hamburg vidí iba 100 takýchto žiadostí za celý rok.

Google už údajne pracuje mimo systému, ktorý umožní európskym používateľom odstrániť osobné výsledky vyhľadávania.  Jeden nemecký regulátor sa pre The Wall Street Journal vyjadril, že spoločnosť sľúbila, že nájdu riešenie do dvoch týždňov. Ak je to pravda, Google sa pohybuje rýchlo, najmä preto, že rozhodnutie bolo trochu nejasné a dostatočne neupresnené. Rozhodnutie Európskeho súdu je možno pre samotný Google sklamaním, avšak je potešením obhajcov súkromia v Európskej Únii.

Zdroj: theverge

Zdielať
Predchádzajúci článokFotoaparáty Samsung WB: široká ponuka pre každého
Nasledujúci článokTango PC- vreckový počítač bez kompromisov
Volám sa Roman. Androidu sa venujem od roku 2009. Môj prvý smartfónom bol HTC Hero, neskôr Sony Ericsson Xperia X10 Mini, Sony Ericsson Xperia Neo V, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy S3, LG G3, Note 3, HTC One M7 a momentalne Samsung Galaxy S7. Medzi jednotlivými smartfónmi som mal aj tablet ASUS Transformer TF101 a taktiež Samsung Galaxy Tab 2 a Galaxy Tab 3. Rád pomôžem každému, ak budem vedieť. Písať môžete na môj mail, ktorý je v kontaktoch.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno