Domov Novinky V mobiloch „presurfujeme“ výrazne viac

V mobiloch „presurfujeme“ výrazne viac

Zdielať

Ericsson_LogoSpotreba mobilných dát v Q1 2014 prekonala celoročnú dátovú spotrebu z roku 2011. Uvádza to najnovšie vydanie štúdie Ericsson Mobility Report. Podľa predpovede Ericssonu má do roku 2019 dátová prevádzka každoročne v priemere narásť o 45%.

Na konci projektovaného obdobia by celková mobilná dátová prevádzka mala dosiahnuť desaťnásobok tej minuloročnej, teda približne 10 exabytov. Výrazne rastie aj počet mobilných dátových pripojení a takisto aj priemerná spotreba dát na používateľa. Na vzostupe sú aj mobilné širokopásmové pripojenia, ktorých počet podľa Ericssonu v roku 2019 dosiahne 7,6 miliardy. V tej dobe budú tvoriť 80% všetkých mobilných pripojení.

Najvýraznejší rast v počte mobilných dátových pripojení zaznamená Ázia, kde narastú dvanásťnásobne. Len v samotnej Číne by ich do piatich rokov malo pribudnúť viac ako pol miliardy. Čo sa týka regiónu strednej Európy, Ericsson odhaduje, že sa počet nových pripojení do roku 2019 zvýši osemnásobne.

Ericsson_Globalna datova spotreba_porovnanie regionov

V roku 2019 priemerný používateľ smartfónu spotrebuje štyrikrát viac mobilných dát, ako je tomu dnes. Neustále sa zvyšujúci počet „múdrych“ telefónov, stále populárnejší video obsah, rýchlejšie mobilné siete a zlepšovanie pokrytia, sú dôvodom rastu spotreby dát.

Ericsson_Vyvoj globalnej datovej prevadzky

Celková dátová prevádzka generovaná smartfónmi už prekonala objem dát spotrebovaných mobilnými počítačmi, tabletmi a routermi. Ako odhaduje štúdia, do roku 2019 počet smartfónov vo svete narastie trojnásobne, čo povedie k dramatickému nárastu dátovej spotreby.

Ericsson_Vyvoj mobilnej datovej prevadzky podla druhu obsahu

Spotreba mobilných dát rastie oveľa rýchlejšie ako dáta spotrebované v pevných sieťach. V absolútnom meradle zostane fixná dátová prevádzka dominantná aj v roku 2019, hoci jej podiel klesne. Kým v 2013 mobilná dátová prevádzka predstavovala 5% celkových prenesených dát, v roku 2019 jej podiel porastie na 12%.

Zdroj: Tlačová správa Ericsson

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno