Domov Novinky Už nikdy neprepisujte faktúry ručne

Už nikdy neprepisujte faktúry ručne

Zdielať

Spracovanie faktur 01Ručné prepisovanie faktúr je považované za jednu z najväčších záťaží v administratíve menších firiem a účtovníkov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Datamolino, ktorý sa uskutočnil v máji na vzorke vyše 240 respondentov.

Oslovení boli účtovníci, zástupcovia účtovníckych firiem ako aj predstavitelia SME firiem zodpovední za finančné otázky. Okrem manuálneho spracovania faktúr za veľmi vysokú záťaž označili tiež kontrolu prepisovaných dát či vyhľadávanie faktúr v archíve. Až dve tretiny opýtaných uviedlo, že papierové faktúry u nich tvoria podiel vyšší ako 80%, a rovnaký počet sa vyslovil, že by uvítali aplikáciu schopnú optimalizovať ich náklady.

Ručné prepisovanie faktúr pritom už viac nie je potrebné. Prináša so sebou chyby a podnikatelia strácajú čas i peniaze, ktoré by mohli využiť efektívnejšie. Dnes existujú cenovo dostupné webové riešenia aj pre malé a stredne veľké firmy, ktoré ich od manuálneho spracovávania faktúr odbremenia, popritom zabezpečia prehľadný archív a zjednodušia tak komunikáciu medzi nim a účtovníkmi.

Spracovanie faktur 02

Paperless Office alebo tzv. elektronická kancelária má na Slovensku perspektívu, len si musí preraziť cestu haldami papierov, ktoré nás na pracoviskách obklopujú. Podľa švajčiarskej štúdie o elektronickej fakturácii Billentis Report 2014 sa v Európe ročne vystaví približne 35 miliárd faktúr a bločkov. Len tretina z tohto množstva sa spracuje elektronicky.

Jej autori vypočítali, že náklady na spracovanie faktúry (papier, zasielanie faktúry poštou, archivácia, pracovná sila, ktorá ručne prepisuje faktúry) sa pohybujú medzi 5-15 eurami v závislosti od krajiny. Štúdia konštatuje, že automatické spracovanie faktúr má potenciál ušetriť podnikateľom 60%-80% nákladov, nehovoriac o šetrení prírody, nakoľko z jedného stromu vyrobia približne 9000 kusov papiera.

Zdroj: Tlačová správa Datamolino

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno