Domov Novinky Trio nových procesorov od štyroch výrobcov

Trio nových procesorov od štyroch výrobcov

Zdielať

Samsung Exynos Intel Rockchip MediaTek GroupSamsung, MediaTek a Intel predstavili nové čipy určené predovšetkým pre smartfóny a tablety. Trio nových procesorov od štyroch výrobcov, čo nás čaká? Samsungu prináša osemjadrový Exynos 7, ostatné odhalili cenovo dostupné procesory. Exynos 7 Octa je 64-bitový čip, založený na architektúre ARMv8. Je zložený zo štyroch výkonnejších jadier Cortex A57 a štyroch úspornejších jadier Cortex A53. Základom je architektúra big.LITTLE.

Grafika je ARM Mali T-760 GPU, podporuje displej s rozlíšením do 2560×1600 pixelov a vie prehrať videá v 4K H.265/HEVC rozlíšení. Použitie 20 nm výrobného procesu znamená tiež úsporu v spotrebe. Výhodou je možnosť použitia všetkých osem jadier naraz v prípade, ak to náročná aplikácia vyžaduje.

Samsung Exynos 7 Octa

Podľa slov výrobcu je tiež nový procesor až o 53% výkonnejší ako jeho predchodca (aktuálny model Exynos 5 Octa). Zatiaľ nie je jasné, kedy sa nový osemjadrový čipset objaví v prvých zariadeniach, predpokladá sa, že to bude v niektorom smartfóne z dielne juhokórejského výrobcu.

Druhý predstavený procesor je od amerického giganta, spoločnosti Intel , ktorý spolupracuje s čínskou spoločnosťou Rockchip. Ich prvým výsledkom je čipset XMM 6321 určený pre veľmi lacné smartfóny a tablety. Skladá sa z procesora XG632 od Intelu (má dvojicu jadier Cortex A5).

Intel XMM 6321

Čip podporuje 2G, 3G, Wi-Fi, Bluetooth a GPS a GLONASS. V budúcnosti Intel s Rockchip predstaví 64-bitový čipset s kódovým označením Sofia, ktorý by mal byť dostupný vo verziách s podporou 3G a LTE.

MediaTek MT6735 je 64-bitový čipset a mal by pomôcť rozšíriť LTE aj do veľmi lacných smartfónov. Je zložený zo štyroch jadier Cortex A53, ktoré sú taktované na 1,5 GHz.

MediaTek MT6735

Dopĺňa ho grafika Mali-T760 s podporou Open GL ES 3.0 AOPEN CL 1.2. Zariadenia s týmto procesorom si poradia s Full HD videami a 13 MPx fotoaparátom. Prvé smartfóny s týmto čipsetom by sa na trhu mali objaviť v druhom štvrťroku 2015.

Zdroj: Samsung.com, Liliputing.com, Mediatek.com

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno