Pracovníci v kanceláriách a IT odborníci každodenne presedia veľa hodín za monitormi. Kevin Yang, produktový manažér pre Európu spoločnosti MMD, vysvetľuje, čo by ste mali vedieť o paneloch, keď si vyberáte nový monitor.
Aké sú najdôležitejšie vlastnosti a výhody IPS a VA panelov?
V MMD sme presvedčení o tom, že z rôznych druhov panelov sa časom stali stereotypy. IPS sú rovnako ako VA panely na trhu takmer 20 rokov a ich prvé verzie mali v istých veciach zlú povesť. V porovnaní s TN panelmi bola panelom IPS pripisovaná veľmi pomalá doba odozvy, rozmazaný obraz alebo tvorenie „duchov”, to už dnes nie je pravda.
Moderné IPS panely sa oveľa zlepšili, majú dobrý čas odozvy a sú viacúčelové. To isté sa dá povedať aj o VA paneloch, ktoré boli vždy známe pre lepší kontrastný pomer v porovnaní s IPS a TN panelmi. Ich pôvodným problémom ale bolo horšie farebné prevedenie oproti IPS a zlá doba odozvy. Dnešné monitory však už tieto problémy nemajú: ponúkame VA panely s rýchlou dobou odozvy a dokonca technológií Quantum Dot, umožňujúce lepšiu farebné podanie ako IPS panely.
Aký typ panelu sa najlepšie hodí pre grafikov a tvorcov videí?
Presnosť farieb je pre grafiky kľúčová, preto sa pre nich odporúčajú IPS panely. Podobne tomu je aj u tvorcov videí, okrem toho, že tí tiež potrebujú excelentné rozlíšenie pre ľahšiu úpravu natočeného materiálu. Napríklad skôr než zvoliť riešenie s dvoma monitormi vedľa seba, jeden pre video a druhý pre ovládanie, by si mali vybrať minimálne 34“ monitor vo formáte 21:9, ktorý umožňuje mať oboje na jedinej obrazovke, čo je veľká výhoda.
A čo firmy, ktoré chcú zvýšiť produktivitu zamestnancov?
To väčšinou závisí od toho, za akým účelom zamestnanci monitor používajú, ale všeobecne vzaté je lepšie mať panel s technológiou Flicker-free (bez blikania), alebo s funkciou redukujúci modré svetlo. Tým sa vyhnú bolestiam hlavy, ktoré sa môžu objaviť po dlhom vysedávaní pred monitorom a tiež sa obmedzia krátkovlnné modré lúče, ktoré potenciálne škodia ľudskému zraku. Pokiaľ používateľ používa viac monitorov naraz, najlepšou voľbou sú panely bez okrajov, pretože umožňujú lepšiu integráciu obrazoviek.
A po čom by sa mali poobzerať domáci používatelia?
Pre klasické domáce použitie a surfovanie na webe stačí bežný monitor s Full HD rozlíšením, ale príležitostní hráči môžu požadovať väčšiu obrazovku, kde môžu hrať videohry a sledovať videá.
Akú dobu odozvy by mal zvoliť typický domáci používateľ alebo zamestnanec v kancelárii?
60 Hz je v súčasnosti pre tieto používateľa plne dostačujúcich – iba herný nadšenci by mali zvoliť a ťažiť z výhod 144 Hz panelov. V skutočnosti budeme v tomto roku vydávať monitory s vysokým rozlíšením, dokonca aj 8K, s farebným prevedením a technológiou HDR, ktorou však disponujú 60 Hz modely, pretože viac nie je potreba. V súčasnosti neexistujú žiadne filmy ani multimediálny obsah, ktoré by mohli ťažiť z rýchlejšej obnovovacej frekvencie, ako je 60 Hz; to je naozaj len pre hardcore hráčov.