Domov Návody Tipy a triky: Krátky sprievodca, ako používať teplovodivú pastu

Tipy a triky: Krátky sprievodca, ako používať teplovodivú pastu

Zdielať

Ženie sa z počítača, notebooku alebo hernej konzoly horúci vzduch a všetky tepelné senzory sa úplne zbláznili? Nemusí to byť nevyhnutne chyba chladiaceho systému. V celom procese chladenia hrá dôležitú rolu teplovodivá pasta.

Teplovodivá pasta je ťažná hmota charakteristická schopnosťou viesť teplo. Používa sa predovšetkým pre počítačové komponenty, ktoré sa pri svojej práci zahrievajú. Pasta dokonale prepája chladenú počítačovú časť s chladiacim zariadením a efektívne zvyšuje odvod tepla. Používa sa pri procesoroch CPU, GPU, chipsetoch a pamätiach RAM. Na trhu je mnoho teplovodivých pást. Ich zloženie je závislé na použitých ingredienciách: silikón, kovy – prevažne striebro, keramická báza alebo syntetické diamanty.

Konzistencia je závislá na chemickom zložení. Môže byť mäkká ale aj pevná. To všetko je dôležité pri voľbe pasty. Pokiaľ sa chcete vyhnúť konštantnej výmene pasty, zvoľte produkt na báze silikónu. Dobrým a bezpečným riešením je pasta s dielektrickými vlastnosťami (nevedie elektrický prúd), ako je tomu napríklad pri produktoch Zalman ZM-STG1. Vyššiu účinnosť ponúka Noctua NT-H1, avšak najlepšie je na tom Arctic MX-4, ktorá vedie teplo ešte lepšie.

Továrenské teplovodivé pasty, ktoré sú požívané v notebookoch, sú lacným riešením. Po menej než roku však strácajú svoje vlastnosti, tvrdnú a drobia sa. Stáva sa to aj v prípade tých najdrahších notebookov. Prvým signálom, že životnosť pasty je na konci, je zvýšený hluk vydávaný chladiacim systémom a zvýšená teplota. Pokiaľ aplikujete novú teplovodivú pastu, budete prekvapení novým výkonom existujúcich chladiacich systémov a nižšou teplotou.V prípade notebookov výber vhodnej pasty pre procesory CPU alebo GPU vyžaduje viac úsilia. Všetko závisí od jednotlivých modelových radov komponentov.

V prípade konzol pre videohry je to ešte ťažšie, ale na internete nájdete mnoho rád, riešení a návodov. Pred tým, než vymeníte starú pastu za novú, zapnite na krátku chvíľu zariadenie, aby sa dostalo do prevádzkovej teploty. To uvoľní starú pastu a uľahčí výmenu. Zariadenie vypnite a odpojte od siete. Na odstránenie starej pasty použite čistý alkohol alebo odlakovač, nepoužívajte šraubovák alebo nôž či iný ostrý predmet. Stačí kúsok bavlnenej látky alebo vaty. Teplovodivú pastu naneste rovnomerne a rozotrite na oba povrchy, ako na chladiaci systém, tak aj na chladené časti. S množstvom novej pasty to nepreháňajte, stačí malé množstvo. Ak použijete viac pasty, dôjde k opačnému efektu. Chladenie sa zhorší.Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno