Domov Návody Tipy: Ako sa starať o notebook pri práci z domu?

Tipy: Ako sa starať o notebook pri práci z domu?

Zdielať

Kedy ste naposledy vyčistili notebook? Niektorí používatelia sa možno tohto úkonu ešte nikdy nezhostili, pretože to nepovažovali za dôležité, nenašli si čas alebo jednoducho nevedia, ako na to. Čistý notebook je však základ pohodlia pre príjemnú prácu z domu alebo domáce učenie.

V rámci aktivity Work from Home prinášame niekoľko praktických tipov, ako sa starať o notebook počas vírusovej sezóny, a takisto aj odporúčania na zariadenia, pomocou ktorých môžete ostať v spojení s prácou či štúdiom. Komfort pri práci či učení je určite skvelá vec, avšak na jarné upratovanie notebooku a správnu starostlivosť oň vás možno bude motivovať aj fakt, že na pracovnom stole a na klávesnici sa nachádza výrazne viac baktérií ako na záchodovej doske, čo potvrdila viac ako desať rokov stará štúdia.

Na čistenie notebooku budete potrebovať štyri základné pomôcky:

  • jemnú handričku z mikrovlákna
  • izopropylalkohol alebo etylalkohol
  • vatové tyčinky
  • stlačený vzduch, prípadne vysávač s regulovateľným výkonom

Ako postupovať pri čistení notebooku

Pokiaľ máte k dispozícii všetky potrebné ingrediencie, môžeme sa pustiť do čistenia notebooku. V opačnom prípade je možné čiastočne improvizovať. V prvom kroku je nutné notebook úplne vypnúť, odpojiť ho od napájacieho zdroja. Následne pomocou stlačeného vzduchu prečistite všetky otvory, ktoré nájdete – medzery medzi klávesmi, porty počítača a prieduchy na notebooku. V ideálnom prípade z notebooku vyfúkate čiastočky prachu, ktoré následne odstránite počas utierania vonkajších častí notebooku.

Po prefúkaní všetkých medzier, otvorov, prieduchov a portov prichádza na rad kombinácia jemnej handričky a izopropylalkoholu alebo etylalkoholu. Dôležitá informácia je, aby ste alkohol nenanášali priamo na notebook. Trochu alkoholu môžete naniesť na handričku, avšak zbytočne to s jeho množstvom nepreháňajte. Handričkou s trochou alkoholu očistite klávesnicu a šasi notebooku. Ak to bude potrebné, môžete si pomôcť aj vatovými tyčinkami s trochou alkoholu – pomocou nich môžete očistiť napríklad klávesy.

Na vyčistenie obrazovky použite suchú handričku z mikrovlákna, prípadne ju v prípade potreby môžete mierne navlhčiť. Ak nemáte k dispozícii stlačený vzduch, môžete si pri čistení pomôcť aj vysávačom. Ale pozor, tento vysávač by mal mať regulovateľný výkon a treba postupovať opatrne, aby ste si z notebooku nevysali viac, ako je špina a prach. Pravidelná starostlivosť a údržba notebooku sa viditeľne prejavia na jeho zovňajšku a spríjemnia aj každodennú prácu s ním. Jednu vec však pravidelné čistenie nezachráni a to je zastarávanie komponentov v notebooku. V tomto smere nepomôže nič iné ako výmena starého počítača za nový.

Tip na záver: Používatelia, ktorí myslia na produktivitu práce odporúčame ASUS ZenBook Pro Duo – UX581, notebook, ktorý má dva displeje. Otestovali sme ho a veľmi milo nás prekvapil.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno