Domov Návody Tipy: Vyčistením klávesnice znížite riziko nákazy (NÁVOD)

Tipy: Vyčistením klávesnice znížite riziko nákazy (NÁVOD)

Zdielať

Pravidelné čistenie klávesnice je dôležité nielen v období vírusových nákaz, ale aj inokedy.

V modernom svete by malo ísť o súčasť základných hygienických návykov, klávesnica a myš sú totiž popri ďalších zariadeniach niečím, čoho sa môžu naše ruky dotýkať aj niekoľko hodín v kuse. Nielenže do klávesnice spadne sem-tam nejaká omrvinka alebo na ňu kvapne nápoj, ale v priebehu času sa na nej tiež usadzuje prach zo vzduchu aj mastnota a baktérie z rúk. Klávesnica sa tak stáva nielen nevzhľadná, ale aj potenciálne riziková z hľadiska prenosu rôznych nákaz. Ako takému stavu zamedziť, si povieme v tomto článku. S ohľadom na súčasnú epidémiu koronavírusu odporúčame klávesnicu a mobilný telefón dezinfikovať každodenne.

Prevencia: Základom sú čisté ruky

Keď prídete domov či do práce, ešte než zamierite k počítaču, mali by ste si poriadne umyť ruky. Aby bolo vaše pracovné miesto čisté a hygienické, je najdôležitejšie predísť vnášaniu nečistôt a vírusov do neho. Pokiaľ máte umývadlo ďaleko, kúpte si k počítaču aspoň dezinfekčný gél či obrúsky. Vhodné je tiež klávesnicu pri odchode z práce prikrývať, napríklad kuchynskou utierkou, ktorú budete raz za čas prať. Tá klávesnicu ochráni pred najrôznejšími nečistotami a vy ihneď zaznamenáte, že sa na nej usadzuje menej prachu.

Základom udržiavania hygienického prostredia je pravidelná dezinfekcia rúk. Klávesnica sa môže znečisťovať výrazne rýchlejšie, ak v jej blízkosti tiež často jete. Nosíte si do práce škatuľky s obedom? Na konzumáciu ich obsahu si radšej nájdite iný stôl, alebo aspoň odsuňte klávesnicu, myš a monitor bokom. Pred a po jedle si samozrejme umyte alebo vydezinfikujte ruky. Na klávesnici často lipne aj mastnota, ktorá môže v kombinácii s prachom a nedostatočnou údržbou urobiť klávesnicu vskutku odpudivú.

Mobilný telefón je potrebné čistiť každý deň

Ešte horším zberačom nečistôt a vírusov než klávesnica je mobilný telefón. Nosíte ho so sebou celý deň, vezmete ho do ruky potom, čo sa pustíte držadla v MHD, a potom aj večer, než idete spať. Čistenie mobilného telefónu by malo prebiehať každý deň, a to ideálne niekoľkokrát. Môžete na to využiť praktické vlhčené čistiace obrúsky. Tiež si môžete na telefón zaobstarať dva kryty, jeden na doma, jeden „na von“. Keď prídete domov, telefón môžete dať do druhého krytu a ten, ktorý ste so sebou mali v meste, pokojne umyť vodou (ak je plastový alebo silikónový).

Čím možno klávesnicu a myš vyčistiť?

Na čistenie klávesnice a myši existujú špeciálne prípravky: spravidla ide o stlačený vzduch, tekuté čističe na plasty, vlhčené handričky a čistiace hmoty. Pri výbere je najmä podstatné si všimnúť tekuté čistiace prostriedky, ktorých sú v ponuke dva druhy: na plasty a na displeja. Neradno ich zamieňať! Kým čistiaci prostriedok na displeje nebude príliš efektívny pri čistení plastov, čistiaci prostriedok na plasty môže povrch displeja priamo poškodiť, najmä ak ide o dotykový displej s oleofóbnou vrstvou.

Jedným z najpraktickejších pomocníkov pri čistení počítača aj príslušenstva je stlačený vzduch. Čističe na plasty obsahujú vysoké percento izopropylalkoholu (izopropanolu). Pri čistení sú síce efektívne a dezinfekčné, k špeciálnym úpravám displejov však nemusia byť príliš šetrné. Z klávesnice odstránia nielen nečistoty a mastnotu, ale aj škodlivé baktérie a vírusy. Použitie čistiacich prostriedkov je vždy žiaduce len na povrchoch, na ktoré sú určené. Celkom určite sa vyhnite používaniu bežných čistiacich prostriedkov na sklo, do kuchýň a kúpeľní.

„V posledných týždňoch vnímame zvýšený záujem o čistiace produkty, a to hlavne z radov tých odberateľov, ktorí ich ďalej dodávajú na menšie úrady alebo do zázemia väčších fabrík, kde sa pri jednom počítači strieda viac ľudí,“ odpovedá Tomáš Hort, produktový manažér značky Clean IT, na otázku, či ľudia dbajú na zvýšenú hygienu aj v rámci kancelárskej práce, a pokračuje: „Všade sa teraz rieši nedostatok rúšok a antibakteriálnych gélov, ľudia pritom často majú to najväčšie semenisko baktérií priamo pod nosom,“ poukazuje Tomáš Hort na známý fakt, že klávesnica môže mať viac baktérií ako záchodová doska.

Dôležitá je podľa neho prevencia: „Raz za čas by si mal periférie či notebook vyčistiť každý z nás. Avšak ak v tychto dňoch niekto zdieľa pracovný prístroj s viacerými kolegami, je na mieste ho riadne očistiť pred každým použitím. Inak to môže mať vážne následky,“ uzatvára. Možnosti čistenia štandardných membránových klávesníc sú relatívne obmedzené. Pri mechanickej klávesnici je zvyčajne možné všetky tlačidlá vybrať, klávesnicu dôkladne vyčistiť aj pod nimi a potom ich zase pripevniť späť. Takýto proces je časovo veľmi náročný, klávesnica potom ale môže vyzerať úplne ako nová. Túto možnosť ponúkajú aj niektoré membránové klávesnice, pretože sa však často veľmi líšia, všeobecne pri nich vyberanie klávesov neodporúčame.

Čistenie elektroniky má niekoľko zásad:

  • Než začnete čistiť, zariadenie vypnite.
  • Prípravok nikdy nestriekajte priamo na zariadenie, ale na čistiacu utierku.
  • Používajte len správne čistiace prostriedky.
  • Ak sa na čistenie necítite, zvážte návštevu odborníka (napríklad ak dôjde k vyliatiu nápoja do klávesnice notebooku).

Čistenie myši nie je žiadna veda. Zvyčajne ide o tvarovo veľmi jednoduché zariadenie a úplne postačí, ak jeho viditeľné miesta utriete handričkou s čistiacim prostriedkom. Keď budete čistiť koliesko, nezabudnite ho pootočiť a očistiť aj jeho druhú polovicu. Čistenie klávesnice opisujeme nižšie. V prípade, že čistíte klávesnicu notebooku, zostaňte pri štetci a čističi s handričkou a vatovou tyčinkou. Čistiaca hmota je ideálna na časté a nekomplexné čistenie klávesnice.

  • Nájdite priestor, ktorý môže byť znečistený prachom a omrvinkami, napríklad záhradu.
    Na tomto mieste vypojenú klávesnicu otočte a chvíľu s ňou klopte. Dôležité je, aby z nej vypadla aspoň časť omrviniek a chuchvalcov prachu.
  • Potom vezmite stlačený vzduch a klávesnicu poriadne „prefúknite“. Malo by tým dôjsť k odstráneniu zvyšku väčších nečistôt.
  • Následne využite štetec na oprášenie viditeľného nánosu prachu.
  • Klávesnicu zotrite handričkou navlhčenou čistiacim prostriedkom. Môžete použiť aj vlhčené obrúsky určené na čistenie plastov.
  • Bočné strany klávesov môžete očistiť vatovou tyčinkou s čističom, dajte si ale pozor, aby sa vata nepotrhala a nezostala pod klávesmi.

Klávesnice predstavujú raj pre mikroorganizmy, pri ktorých aj záchodová doska pôsobí ako sterilné laboratórium. Skvelým pomocníkom pri čistení klávesnice sú aj čistiace hmoty. Zastanú celý proces opísaný vyššie, aj keď nie tak kvalitne. Vyčistenie klávesnice s ich pomocou je otázkou niekoľkých sekúnd, ideálne ich teda môžete používať na bežnejšie čistenie a raz za čas klávesnicu vyčistiť komplexne, ako je opísané vyššie.

Zdroj: Alza