Domov Domácnosť Tipy a triky: Ako sa pripojiť na internet na chalupe?

Tipy a triky: Ako sa pripojiť na internet na chalupe?

Zdielať

Aktuálna sezóna využívania chát a chalúp je v plnom prúde.

Tieto miesta sú medzi našincami obľúbeným cieľom trávenia voľného času počas víkendov i dovoleniek. Prinášame niekoľko trikov, ako sa pripojiť na internet na chalupe. Mnohí používatelia chcú zostať online aj „mimo civilizácie“, avšak dôvodom na pripojenie sa k internetu môžu byť aj pracovné záležitosti alebo prípadná pohotovosť s elektronickou  pracovnou poštou. Čo v takýchto prípadoch? Nedá sa nič robiť, je potrebné kvalitné internetové pripojenie aj na chalupe. Naše tipy možno doplniť aj o iné, koniec-koncov internet na chalupe príde vhod aj v čase kedy tam nie ste, napríklad kvôli prenosu dát z bezpečnostnej kamery. Nás však tentokrát bude zaujímať predovšetkým to, ako si zabezpečiť pripojenie, keď ste na svojom „letnom sídle“ osobne.

Zásadným prvkom chalupárskej siete bude samozrejme stabilný a spoľahlivý router. A keď už taký budete zháňať, potom sa pravdepodobne budete chcieť poobzerať po LTE riešení, lebo ak je chalupa spojená so svetom pomocou kábla, patríte pravdepodobne k svetlej výnimke. Takéto routery má v ponuke aj TP-Link, napríklad modely Archer MR200 alebo TL-MR6400, vhod príde takisto aj ASUS 4G-AC53U, do ktorých stačí vložiť dátovú SIM kartu a možno surfovať. Rýchlosť samozrejme bude závisieť na sile signálu v danej lokalite, avšak slovenskí operátori majú aj na odľahlejších miestach pokrytie veľmi dobré. Väčšinou teda nebude problém ani so streamovaním videa, napríklad pri videohovoroch s blízkymi, ktorí zostali doma.

Všetky modely majú integrovaný slot na (dátovú) SIM kartu a nie je u nich potrebné vykonávať nejakú väčšiu konfiguráciu. Rýchle a stabilné Wi-Fi pripojenie je následne otázkou okamihu. Takéto riešenie je vhodné práve pre odľahlejšie oblasti, kde skrátka mnoho iných a rýchlejších možností niet. Routere zároveň disponujú aj záložnými LAN/WAN konektormi pre jednoduché prepojenie s on-line svetom vo chvíľach, keď je k dispozícii aj iné, pevné pripojenie typu káblových modemov.

Ak je chata či chalupa rozsiahlejšia, prípadne chce užívateľ stabilné pripojenie napríklad aj na záhrade, potom odporúčame siahnuť po Wi-Fi mesh systéme, ktorý pozostáva z rovnocenných modulov. Tie môžu router priamo nahrádzať alebo ho dopĺňať. Aj tu vyberáme z portfólia TP-Linku, ktorý pre tieto účely vytvoril vlastnú platformu OneMesh a sériu zariadení Deco. Takisto medzi ďalšími mesh zariadeniami možno nájsť nami testované Zyxel Multy. A keď už sme spomenuli bezpečnostné kamery – tie TP-Link vo svojom portfóliu ponúka tiež, rovnako ako aj D-Link a iní výrobcovia. Všetky tieto zariadenia dovolenkári alebo chalupári bezpochyby ocenia.