Domov Novinky Technika v domácnostiach je na vzostupe

Technika v domácnostiach je na vzostupe

Zdielať

Technika-v-domacnostiachSamsung v spolupráci s agentúrou Ipsos Mori predstavuje výsledky prieskumu „Techonomic Index“. Ten je zameraný na európsky životný štýl, nákupné správanie a spôsoby, akými sme prepojení prostredníctvom moderných technológií. Z prieskumu vyplýva, že dospelí Európania venujú technológiám nielen veľa času, ale aj peňazí.

Účastníci prieskumu mimo svojho zamestnania strávia 7 hodín a 42 minút denne používaním techniky alebo domácich spotrebičov – od mobilných telefónov, cez TV až po umývačku riadu alebo varič. Priemerná domácnosť vlastní 18 technologických zariadení. Viac ako polovica respondentov (53%) v súčasnosti vlastní tablet. Domácnosti vo Francúzsku, v Nemecku, v Španielsku a v Taliansku za techniku priemerne minuli 367 eur za posledné tri mesiace, zatiaľ čo u britských rodín táto suma predstavovala priemerne 218 libier.

V porovnaní s predchádzajúcimi generáciami je možné konštatovať, že technológia prispieva skôr k zblíženiu rodinných príslušníkov ako k ich odcudzeniu. Už iba tretina rodinných príslušníkov žije v rovnakom meste či dedine oproti predchádzajúcim generáciám, kedy takmer polovica (44%) rodiny zostávala žiť na rovnakom mieste. Takmer dve tretiny (64%) respondentov z piatich európskych štátov uvádza, že technológie (napr. mobilný telefón, sociálne siete, e-mail, atď.) ich zbližujú s rodinou. Polovica opýtaných (52%) súhlasí s tvrdením, že vďaka mobilným technológiám (napr. mobilný telefón / tablet) sa viac rozprávajú so svojimi blízkymi.

Prieskum tiež odhalil rozdielnosti medzi jednotlivými národmi v rodinných vzťahoch. Napríklad Taliani či Španieli sú veľmi fixovaní na svojich rodičov. Viac ako tretina (38% Talianov a 36% Španielov) z tých, ktorí sú v kontakte so svojimi rodičmi, sú s nimi v spojení častejšie ako raz denne. Naopak Nemci, Francúzi či Angličania sú so svojimi rodičmi v kontakte podstatne menej – iba 13% Nemcov, 11% Francúzov a 18% Angličanov je v kontakte s ich rodičmi viac ako raz denne.

Samsung-prieskum-Technika-v-domacnostiach

V domácnostiach vlastníme priemerne 18 technologických / elektronických zariadení alebo domácich spotrebičov (z 11 kategórií, na ktoré sa prieskum zameriava). Takmer tretina opýtaných uvádza, že vlastní dva televízory a jedna domácnosť z piatich vlastnej televízory tri. Viac ako polovica (53%) opýtaných využíva tablet.

Viac ako tretina (35%) opýtaných strávi bežný deň viac ako hodinu denne sledovaním TV alebo video obsahu. Jeden z piatich (20%) minimálne hodinu denne hrá hry alebo sa baví rôznymi aplikáciami na svojom telefóne či tablete. Takmer šesť z desiatich (59%) respondentov, ktorí využívajú spotrebiče určené pre varenie, tak robí menej než hodinu denne. Takmer štvrtina (24%) respondentov používa spotrebiče určené pre upratovanie každých 4-5 dní alebo menej často.

Zdroj: Tlačová správa Samsung

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno