Domov Novinky Tablety s Windows 8.1 používajú aj poslanci ŽSK

Tablety s Windows 8.1 používajú aj poslanci ŽSK

Zdielať

Microsoft_LogoUplynulé dve volebné obdobia používali poslanci Žilinského samosprávneho kraja pre výkon svojej funkcie štandardné 15 palcové notebooky s operačným systémom Windows Vista. Vzhľadom na súčasné trendy a požiadavky na dynamiku práce poslanca sa tieto zariadenia javili ako značne zastarané a nevyhovujúce.

Poslanci sa sťažovali hlavne na veľké rozmery, hmotnosť a dlhú dobu nábehu operačného systému. Po voľbách v novembri 2013 bol uskutočnený prieskum trhu zároveň so špecifikáciou potrieb poslancov pre najčastejšie scenáre ich práce. Ako najvýhodnejšia sa ukázala koncepcia konvertibilného zariadenia, čiže tabletu s odnímateľnou klávesnicou. Takéto zariadenie sa dá využívať jednak ako tablet pre operatívne úlohy, napríklad vybavovanie mailov, plánovanie času, štúdium podkladov, poznámky pri stretnutiach s občanmi, na elektronickú komunikáciu s Úradom ŽSK alebo inými orgánmi štátnej a verejnej správy.

Zároveň sa dá, podobne ako klasický notebook, využiť na plnohodnotnú prácu, napríklad na tvorbu dokumentov, či už na pracovisku, doma, alebo v teréne.  Počas roku 2014 bude v Žilinskom samosprávnom kraji spustená aj služba „Elektronické zastupiteľstvo“, ktorá umožní fungovanie zastupiteľstva elektronickom režime – či už sa bude jednať o prípravu dokumentov, ich schvaľovanie, prácu jednotlivých komisií, alebo zasadania poslancov.

Počas verejného obstarávania bolo vybrané zariadenie Asus Transformer Book T100TA s operačným systémom Windows 8.1 a predinštalovaným balíkom Microsoft Office 2013. Každý poslanec dostal individuálne konto účtu Microsoft, v rámci ktorého má možnosť získavať moderné aplikácie  z Windows obchodu. Súčasťou konta je aj 7 GB bezplatného úložného priestoru v cloudovej službe SkyDrive, ktorú môžu poslanci využívať na bezpečné a spoľahlivé ukladanie a zdieľanie dokumentov.

Tieto dokumenty, maily, poznámky a udalosti kalendára budú navyše automaticky synchronizované v prípade, ak poslanec využíva viac zariadení, napríklad smartfón. Taktiež bola pre poslancov sprístupnená služba Skype. Poslanci tak môžu využívať audio a videohovory či už s občanmi alebo so zamestnancami Úradu ŽSK, kde je nasadená služba Microsoft Lync a Úrad ŽSK má zabezpečený Skype-Lync Interconnect.

Zdroj: Tlačová správa Microsoft

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno