Domov Novinky Súboj titanov: iOS 7 vs Android 4.3

Súboj titanov: iOS 7 vs Android 4.3

Zdielať

android-vs-iosJedna z najhorlivejších “debát” v bezdrôtovom priemysle je tá medzi iOS a Android fanúšikmi. Čo si myslíte, ktorý operačný systém je lepší? Možno to rozlúskne tento článok zakladateľov stránky Phonearena.com, ktorý sme pre vás preložili.Bude slúžiť najmä pre tých, ktorý veľmi nevedia po anglicky a uvažujú či si vybrať smartfón s operačným systémom iOS 7 alebo Androidom.

Uzamknutie a domáce obrazovky

Zámok obrazovky (ak je povolený) je prvá vec, ktorú používateľ uvidí po zapnutí svojho ​​smartfónu, čo je dôvod prečo je bezchybný výkon nanajvýš dôležitý. Je ťažké sa rozhodnúť, ktorý z nich sa nám páči viac – či na iOS 7, alebo na Android 4.3. Ale sme si istý, že obidva majú ponechaný priestor pre zlepšenie. Uzamknutá obrazovka iOS 7  je minimalistická, poskytuje okamžitý prístup k fotoaparátu, Control Center, alebo nevyriešené oznámenie. Odomknutie ide jediným spôsobom a to tak, že prstom potiahnete zľava doprava po displeji. Uzamknutá obrazovka na Android 4.3  je flexibilná, pokiaľ ide o prispôsobenie widgetov a je pomerne jedno akým spôsobom prejdete prstom po displeji a odomknete ju. Avšak, na výber widgetov nie je tak široká, ako by sme si želali. Celkovo však obe uzamknutia obrazoviek sú skvelé, aj keď by mohli byť lepšie.

Na domovskej obrazovke iPhone 5, 5S, alebo 5C je miesto pre celkom 24 ikon . Zaujímavé je, že Android domovské obrazovky na Google Nexus 4 ponechávajú priestor len pre 20 ikon aplikácii, aj keď smartfón má väčší displej s vyšším rozlíšením. Samozrejme, že to nie je príliš veľký problém, najmä keď obe rozhrania umožňujú aplikáciám byť triedené v priečinkoch. Keď o tom hovoríme, iOS 7 prístup do zložiek je elegantný, pretože nie je prakticky žiadny limit na to, koľko aplikácií si užívateľ môže umiestniť do jedného priečinku. Lenže Android má limit 16 aplikácií na zložku, čo nie je zlé, ale je to nevýhoda. Domovská obrazovka iOS 7  je dobré navrhnutá, ale je to všetko príliš statické, čo je dôvod, prečo máme tendenciu, že sa nám páči všestrannosť Androidu. Ale sú aj veci, ktoré by sa mohol Android učiť od  iOS 7. Jedným z nich je, že text, ktorý sa používa na zobrazenie názvov aplikácií,mení farby v závislosti na tom, aký obrázok tapety sa používa (ale z neznámeho dôvodu to nefunguje s dynamickými tapetami ). Ak je snímka svetlá, text stmavne, a naopak, čo robí názvy aplikácii oveľa čitateľnejší. Na Android 4.3 je tu tieň pod menami aplikácii, ale napriek tomu text nie je taký čitateľný ako je na iOS 7.

lock-screen-iOS-7-vs-Android-4.3

Rýchle ovládanie a oznámenia

Control Center pridáva funkcie, ktoré iOS veľmi potrebovalo. Jednoducho povedané, prejdením hore z dolnej časti displeja na domovskej obrazovke systéme iOS 7 vyvoláte zoznam prepínacích tlačidiel pre zapnutie alebo vypnutie veci, ako je Wi-Fi a Bluetooth, ovládanie prehrávania hudby, úpravu jasu obrazovky, a aj baterku pomocou LED z fotoaparátu. Ale Control Center nie je nejako zvlášť revolučná funkcia. Možnosti, ako sú tieto, sú k dispozícii na Android UIS už dlhú dobu a Android 4.3 má rozhranie, ktoré sa nachádza v menu prístupné v oznamovacej lište. Napriek tomu však, Apple riešenie v iOS 7 je stále pekné, elegantné, a to je prinajmenšom rovnako dobré ako prístup Androidu.

Oznamovacie centrum v iOS 7 bolo prepracované a teraz sa užívateľ dostane priamo do agendy. To je veľmi výhodné pre ľudí, ktorí skutočne používajú kalendár. Užívatelia si tam môžu voľne vybrať, čo v oznámeniach bude zobrazené  – neprečítané e-maily, upozornenia Game Center, upomienky a ďalšie. Oznamovacia lišta na Androide je trochu odlišná, nezobrazuje toho veľa, ak nie sú žiadne nevyriešené oznámenie. Pozoruhodnou výhodou pre iOS 7 oproti Androidu je, že ako Centrum oznámenia aj Control Center možno pristupovať z ktorejkoľvek obrazovke, aj keď sú skryté. Áno, aj keď hráte hry alebo sledujete film. V Android, panel oznámenia často nie je vidieť, ak aplikácia beží na celom displeji, čo ju robí neprístupnou.

Quick-controls ios7 vs 4.3

Funkcie prispôsobenia

Pokiaľ ide o prispôsobenie, Android je stále kráľom s widgetmi, živými tapetami a upravenými prostrediami. Veľké množstvo ich sú k dispozícii na stiahnutie z Google Play Obchodu pre každého koho nudí pôvodné prostredie Android zariadenia. Avšak, Apple urobil nejaký pokrok a teraz dobieha, bez toho aby boli veci príliš komplikované pre používateľov iOS 7. Najnovšia verzia platformy ponúka tzv. paralaxy efekt, ktorý posunie obrázok na pozadí v závislosti na uhle, v ktorom je telefón držaný. To vytvára ilúziu hĺbky a efekt je naozaj pekný, napriek tomu nenápadný. Okrem toho, má Apple dynamické tapety to je možné nastaviť ako na domácej tak aj na uzamknutej obrazovke. Bohužiaľ, všetko čo dostanete po vybalení z krabice je jedine dynamické pozadie v niekoľkých rôznych farbách a tapeta je podozrivo podobná tapetám Androidu. Dúfame, že jedného dňa bude čoraz viac dynamických tapiet pre iOS 7, ale to by mohlo byť len zbožné želanie.

iOS-7-vs-Android-4.3-5

Kontakty

Áno ľudia stále používajú svoje telefóny na to aby spolu komunikovali s ostatnými ľuďmi. Na iOS 7 je telefónná aplikácia v podstate všetko, čo potrebujete na zavolanie nejakej osobe a vaše obľúbené kontakty. Samozrejme, že klávesnica je k dispozícii aj pre ručné zadanie telefónneho čísla. Na  iOS 7 je skvelé  , že  je možné zablokovať určitý kontakt, čím zabráni takémuto kontaktu volania, SMS, alebo dokonca začatie FaceTime rozhovoru s užívateľom. Android telefón s aplikáciami je veľmi podobný, ale má jednu pozoruhodnú výhodu oproti svojim náprotivkom iOS, a to, že sa zobrazí fotografia každého kontaktu, ako posúvate zoznam nadol, zatiaľ čo iPhone kontakty ukazuje obrázok kontaktu len ak kliknete na zobrazenie podrobných informácii, alebo ak je to konkrétny kontakt medzi obľúbenými.

Kontakty-iOS-7-vs-Android-4.3

Klávesnice a SMS správy

Písanie na mobilnom zariadení rýchlo a efektívne, je často otázkou zvyknúť si na klávesnicu veľkosťou a usporiadaním.Na IOS 7 a iPhone môžeme ľahko písať texty pomocou jediného palca, pretože telefón a jeho šírka je optimálna pre daný účel. Google Nexus 4 so systémom Android 4.3, je širší a je teda pohodlnejšie skôr pre použitie dvoma palcami než jedným, a to zvyčajne platí pre akékoľvek zariadenie so systémom Android s displejom 4,5 palca a vyššie. Celkovo oba virtuálne klávesnice sú celkom pekné. Zahraničný používatelia si môžu byť istí, že oba systémy podporujú širokú škálu vstupných jazykov. Ale snáď Android má miernu výhodu v tejto kategórii s jeho zvláštnou klávesou smajlíkov a možnosť zadávať text pomocou takzvanej Swiping metódy. Ale pokiaľ ide o posielanie správ, iOS má navrch nad systémom Android s iMessage, ktorý automaticky nasmeruje texty cez web miesto užívateľského mesačného SMS poplatku. Táto funkcia funguje pomocou iPhone alebo iného kompatibilného zariadenia Apple a navyše iMessage je zvyčajne rýchlejšia. Bolo by pekné, keby sa jedného dňa Android integroval do Hangouts z SMS aplikáciou, a tak do istej miery kopíroval funkčnosti služby Apple iMessage.

klavesnice-iOS-7-vs-android-4.3

E-mail

Či už používate iOS 7 alebo Android 4.3, nastavenie e-mailového účtu je priamočiary proces, ktorý vyžaduje aby ste pred prvým vstupom do mailu vyplnili vašu adresu, heslo a možno aj skutočné meno. Nastavenie je možné ručne, alebo aj automatické. Obe platformy ponúkajú nástroje, ktoré by umožnili triedenie došlej pošty spôsobom, ktorému dávate prednosť. Na Android 4.3 je to primárna schránka pre užívateľov služby Gmail, uvádza všetky dôležité e-maily. Sociálne siete, aktualizácie a nákupné promo sú automaticky filtrované a sú uvedené v ich samostatných zložkách.  K dispozícii je tiež prioritná pošta, ktorá zdôrazňuje iba e-maily od ľudí, s ktorými komunikujete najviac. Apple, na druhej strane, má VIP inbox funkciu, zbieranie e-mailov od ľudí, ktoré označujú za veľmi dôležité.

Mail-iOS-7-vs-Android-4.3

Nástroje produktivity

Aplikácia kalendár v iOS 7 a Android 4.3 sú veľmi podobné čo sa týka vzhľadu a funkčnosti. Preto nemôžeme povedať, ktorý z nich je lepší, pretože obaja sú na prácu veľmi dobré. Nové udalosti môžu byť pridané v niekoľkých krokoch, a pripomenutie vás upozorní pred začiatkom. Kalendár možno synchronizovať do cloudu, ktoré sú prístupné z iných zariadení. Na prvý pohľad, kalkulačky na oboch platformách vyzerať dosť podobne, ale pre tých, ktorí potrebujú prístup k pokročilým funkciám často ocenia iOS 7 je riešené oveľa viac. Pokročilý panel je prístupný aj na Androide 4.3, akonáhle je telefón prevrátený v režime na šírku. Ďalej je potrebné spomenúť, že iOS 7 má aplikácie pre poznámky a pripomienky už pri prvom spustení, zatiaľ čo na Android 4.3 sa musia byť tieto aplikácie stiahnuté samostatne.

Multitasking a podpora pre viac užívateľov

No, máme na čo sťažovať naozaj, pokiaľ ide o realizáciu oboch platformách multitasking. Prepínanie medzi aplikáciami ako na iOS 7 a Android 4.3 je veľmi jednoduché. Apple teraz poskytuje priehľadné okná, na rozdiel od predchádzajúcej verzie, kde boli uvedené len ikony aplikácii. Multitasking na Androide je tiež vykonaný dobre, uvedených zvisle pozdĺž obrazovky s ich posledného stavu. Jednou z výhod Android 4.3 je oproti iOS 7, že umožňuje viac používateľských účtov na jednom android zariadení. To umožňuje, aby sa napríklad jeden užívateľ mohol  podeliť o svoj Android tablet s priateľmi a rodinou, bez toho aby mali prístup k jeho osobným veciam.

ios7-android4.3-multitasking

Siri vs Google Now

Oba operačné systémy iOS 7 aj Android 4.3 ponúkajú inteligentných pomocníkov Siri a Google Now. Môžete pomocou svojho hlasu nastaviť budík, upomienky, alebo dokonca posielať textové správy konkrétnemu kontaktu, ale aj mnoho iného. Okrem toho môže Siri prehľadávať web pomocou Bing, pozriete sa čo je na Wikipédii, alebo sa pozrite, čo je trendy na Twitteri. Nehovoríte anglicky? Žiaden problém! Siri rozpozná viacero jazykov ale slovenčinu v Siri nehľadajte, ale v Google Now slovenský jazyk nájdete.

Google Now je trochu iný. Je tiež schopný interpretovať presné hlasové príkazy, ale okrem toho, že sa snaží poskytnúť užívateľovi potrebné informácie, kedy presne ju potrebujú. Ak ste sa pozreli na nejaké miesto na Google Maps, Google Now vám ukáže, ako sa tam dostať. Ak máte naplánovanú cestu lietadlom, bude vám poskytovať informácie o lete. A ak ste v inej krajine, Google Now obsahuje zaujímavé miesta, výmenné kurzy a ďalšie užitočné informácie.

Tak ako Siri aj Google Now sú skvelé doplnky, ktoré dopĺňajú celkovú používateľskú skúsenosť a môže prísť vhod v najrôznejších situáciách.

Internet browser

Ako Chrome na Androide 4.3 a Safari na iOS 7 sú ideálne pre surfovanie na internete, pretože sú veľmi rýchle, s podporou viacerých záložiek a anonymným prezeraním. Taktiež synchronizovanie záložiek a aj otvorené záložky medzi viac zariadeniami, čo je celkom v pohode pre ľudí, ktorí často prebiehajú medzi počítačom a smartfónom alebo tabletom. Môžme si priať už len to, aby mal Chrome a Safari čitateľský režim, ktorý by čistil všetok zbytočný obsah z webovej stránky, takže by tam bol len text článku a niektoré obrázky pre ľahšie čítanie.

iOS-7-vs-Android-4.3-browser

Mapy

Boli časy, kedy boli Apple Mapy zosmiešňované pre svoje nedostatky, ale veľa veci sa odvtedy zmenilo. Skutočnosťou je, že Apple mapy sú teraz spoľahlivejšie a majú všetky funkcie, ktoré by sa dali očakávať v riadnej aplikácie tohto druhu. To vám môže dať zodpovedajúce pokyny v závislosti na tom, či idete, pešo alebo verejnou dopravou. Lokalitu je možné rýchlo zdieľať s ostatnými, alebo záložkami pre budúce použitie. Rovnaké funkcie možno nájsť tiež v Google Mapách .

Fotoaparát a galéria

Základné rozhranie fotoaparátu na Android 4.3 zostáva skôr žiadúce. Pre ľudí, ktorí nie sú oboznámení s usporiadaním to môže byť aj frustrujúce na použitie. Domnievame sa, že Google sa snaží zjednodušiť používanie jednotlivých funkcií do menu, ktoré je vyvolané podržaním prsta na displeji, ktoré sa nemusí každému páčiť. IOS 7 rozhranie fotoaparátu, je na druhej strane jednoduché a intuitívne. Dokonca aj nováčik sa ho rýchlo môže naučiť.

IOS 7 galéria sa rozrástla a teraz ich môžete snímky triediť v závislosti na čase a mieste kedy boli vytvorené. To tiež umožňuje upravovať, alebo pridávať filtre, odstránenie červených očí, jemné doladenie vyváženia farieb, alebo jednoducho narežete v požadovanom pomere. Zdieľanie fotografií on-line, či už sa jedná o Facebook, Twitter, alebo prostredníctvom e-mailu, je tiež možnosť, ale obrovská nevýhoda je to, že zdieľanie prostredníctvom iných aplikácií alebo služieb – Instagram, Skype, alebo WhatsApp, nie je k dispozícii, zatiaľ čo Android má túto možnosť. Android 4.3 aplikácia Galéria môžete tiež upravovať a zdieľať snímky, rovnako ako ich triedenie podľa dátumu alebo umiestnenia, takže si nemyslíme, že to je nejako menej funkcií.

Multimédiá

Pokiaľ ide o prehrávanie multimédií, Android 4.3 sa nestará, ako nahrať hudbu alebo videá na zariadení. Užívateľ má možnosť pripojiť smartfón alebo tablet k počítaču a len skopírovať a uložiť do zložky. Samozrejme, človek má tiež možnosť zakúpiť pesničky alebo filmy pomocou Google Play Music a movie, ale nieje dostupný v každej krajine. S iOS 7, ale nemáte toľko slobody. Aplikácia iTunes je to, čo je nutné nainštalovať do počítača a pre prenos hudby alebo videa na zariadenia so systémom iOS. Nie, že by to bolo zlé riešenie, najmä keď pritom pomáha udržiavať hudbu usporiadanú, ale niektorí by mohli brať toto obmedzenia ako otravné.

Apple riešenie je trochu lepšie organizované, aj keď Google Music Play rozhodne nie je zlý. Obe aplikácie umožňujú ovládať prehrávanie hudby z uzamknutej obrazovky, ktorá rozhodne robí veci oveľa pohodlnejšie. Ako iOS 7 tak aj Android 4.3 prichádzajú so vstavaným streaming hudobných služieb – iTunes rádio pre Apple iOS 7 a prehrávanie Play Music All Access pre Google Android, a ponúkajú možnosť prehrať audio čo má používateľ uložené v cloude.

Ak chcete sledovať videá na Android 4.3 je potrebné použiť aplikáciu Galéria. Áno divné, ale z nejakého dôvodu v čistom Androide chýba špeciálny video prehrávač. Našťastie Galéria dokáže urobiť aj túto prácu, aj keď budete potrebovať Google Play Store pre lepší video prehrávač v prípade, že budete pozerať viac videí na smartfóne. IOS 7 video prehrávač je v poriadku, a to má celkom jednoduché užívateľské rozhranie a podporu pre skryté titulky.

ios-vs-android-multimedia

Záver

Je to veľmi ťažké, ak nie nemožné, povedať či iOS 7 alebo Android 4.3 je lepšia. To by bolo ako hovoriť, že banány sú lepšie ako pomaranče, alebo naopak. Skutočnosťou je, že oba operačné systémy sú veľmi dobre vytvorené. Ale snáď sa nebudeme mýliť, keď povieme, že iOS ako aj Android sú v najlepšom stave do dnešného dňa, aj keď si nemôžeme byť istí, či je nový vzhľad iOS osloví všetkých dlhodobých fanúšikov. Zabaliť to všetko dohromady, by tí, ktorí uprednostňujú čisté, elegantné, intuitívne užívateľské rozhranie (aj ľudia, ktorí si nie sú istí, čo chcú) pravdepodobne úplne spokojní s iOS 7 vo svojej najnovšej podobe. A nesmieme zabúdať, že iOS vyniká, pokiaľ ide o dostupnosť vysoko kvalitných aplikácií na prevzatie. Na druhú stranu, ľudia, ktorí sú na vylepšenie a úpravy, ktorí majú radi pocit, že majú väčšiu kontrolu nad ich smartfónom budu tvrdiť, že lepší operačný systém Android. To môže stratiť eleganciu iOS, ale je to stále plnohodnotným moderný operačný systém nabitý užitočnými funkciami. Navyše, Google Play Store býva viac aplikácií zadarmo, aj keď ich kvalita niekedy zaostáva za softvérom pre iOS.

Zdroj: Phonearena.com

Zdielať
Predchádzajúci článokUnikol pre-release Android 4.3 pre Samsung Galaxy S4
Nasledujúci článokASUS predstavil päť dosiek pre AMD Kaveri
Volám sa Roman. Androidu sa venujem od roku 2009. Môj prvý smartfónom bol HTC Hero, neskôr Sony Ericsson Xperia X10 Mini, Sony Ericsson Xperia Neo V, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy S3, LG G3, Note 3, HTC One M7 a momentalne Samsung Galaxy S7. Medzi jednotlivými smartfónmi som mal aj tablet ASUS Transformer TF101 a taktiež Samsung Galaxy Tab 2 a Galaxy Tab 3. Rád pomôžem každému, ak budem vedieť. Písať môžete na môj mail, ktorý je v kontaktoch.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno