Domov Novinky Sú portable programy naozaj vždy výhodné?

Sú portable programy naozaj vždy výhodné?

Zdielať

Čím ďalej, tým oveľa častejšie sa v dnešnom svete stávajú hitom prenosné, teda tzv. portable aplikácie, ktoré sú významné pre väčšinu používateľov svojou použiteľnosťou bez potreby inštalácie. Ale je v skutočnosti vždy lepšia voľba portable programu, ako inštalačnej verzie daného softvéru?

Skutočný prenosný softvér by mal splňovať nasledujúce požiadavky – byť spustiteľný bez inštalácie – z USB, HDD, SSD či akéhokoľvek prenosného média, nezanechávať údaje v registroch počítača – ukladať údaje do exportovateľných formátov ini, xml a iných, mal by kvalitne uchovať Vaše informácie, ako sú napr. heslá, tak isto ako inštalačná verzia programu a na záver by mal byť oproti inštalovanej verzii oveľa menšej veľkosti, aby ho nebolo problém vložiť i na menší USB disk. A práve tieto požiadavky sú hlavným kameňom úrazu väčšiny portable programov, pretože mnoho sa ich spolieha len na to, že sú funkčné bez inštalačného súboru. A na ostatné body sa tvorcovia často vykašlú. Takže jednoducho povedané – prenosné aplikácie využijete, ak chcete takto využiť rôzne prehliadače, mailoví klienti, PDF čítačky, freewarové aplikácie a podobné, najmä nekomerčné softvéry.

Portable_programy

Ale pokiaľ si predstavujete takýmto spôsobom využívanie komerčných, ale najmä profesionálnych programov, ako sú Adobe Photoshop, Audacity, MS Office, či nekomerčné profesionálne Blender, Google SketchUp, narazíte na internete len na ich poškodené, spomalené, nestabilné a najmä nelegálne portable verzie, ktoré vlastne v konečnom dôsledku nemôžete používať (česť výnimkám, neplatí v úplne každom programe). V takom prípade je oveľa lepším a hlavne najpremyslenejším krokom používať pripojenie vzdialenej plochy, ktorým uľahčíte prácu sebe a i vlastníkovi zariadenia, na ktorom ste mali v pláne používať prenosný program.

Je to oveľa bezpečnejšia metóda, ako prenášanie citlivých dát na USB, ktoré môžu po sebe zanechať údaje a zmeny v cudzom PC a podobne. A vynikajúce je, že môžete použiť na túto činnosť vstavanú aplikáciu Vzdialená plocha, alebo si nájsť na internete vlastnú, ktorá Vám bude vyhovovať, ako napr. Splashtop.

Zdroj: Superuser

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno