Domov Návody Staviame herný počítač za 500 eur

Staviame herný počítač za 500 eur

Zdielať

Za akú cenu sa dá postaviť slušný počítač? Už 550 eur je taká stredná cesta, za ktorú sa dá niečo postaviť. Nie je to až tak málo, aby sa muselo šetriť na dôležitých veciach, ako je grafická karta, alebo základná doska. Celú zostavu možno potom ďalej slušne vylepšiť podľa rozpočtu, ktorý sú k dispozícii, alebo podľa potrieb používateľa.

Celá táto zostava bude postavená na procesore od spoločnosti Intel a grafickom čipe od spoločnosti AMD. Vo väčšine prípadov je problém vybrať základnú dosku, pretože trh ponúka niekoľko desiatok modelov od obyčajných až po limitované edície. Tu vyberieme dosku, ktorá ponúka perfektný pomer cena/výkon: Gigabyte B250-D3H. Dosky s chipsetom H110/B150 a podobné by sme sem nezaradili, pretože vyžadujú update BIOSu so starším procesorom.

Prečo práve táto doska? Keďže táto zostava je lacnejšia a zároveň sa nechceme pripraviť o možnosť celú zostavu upgradovať na poriadnu herné mašinu, preto sme ju vybrali. Na obrázku si môžeme všimnúť, že v tejto cenovej kategórii má 4 DIMM sloty pre operačnú pamäť. Pre úložisko je tu celkom 8 SATA portov (6 samostatných + SATA Express) a M.2 konektor do ktorého je možné pripojiť rýchly M.2 SSD s rýchlosťami až 32 Gbps. Zadný panel ponúka celkom 6 USB portov (4x 3.0 + dva na doske pre predný panel, 2x 2.0 + 4x pre predný panel) 4 výstupy pre integrovanú grafickú kartu, PS2 konektor pre klávesnicu alebo myš, LAN konektor a 8 kanálové audio.

Voľba procesora je jasná. Intel Pentium G4560 ponúka aktuálne najlepší procesor v pomere cena/výkon pre lacné a napriek tomu výkonné počítačové zostavy. Je členom rodiny 7. generácie Kaby-lake série procesorov, ktoré Intel vydal na začiatku tohto roka. Unikátny je v tom, že ako prvý zo stolových procesorov Pentium má Hyper Threading, takže sa tvári ako virtuálny štvorjadrový procesor. Frekvencia je o niečo nižšia ako pri modeloch i3, ale cena polovičná. Nepočítame 7350K, ktorá je pre nadšencov extrémneho taktovania.

Výhodou procesora Intel Pentium G4560 je veľmi nenáročný procesor a pribalený chladič ho naozaj uchladí. Ak ale chcete kvalitný chladič, doporučujem SilentiumPC Fera 3 ktorý, hoci stojí 27 eur vydrží niekoľko rokov a celú túto zostavu prežije. Keďže každý používateľ očakáva od počítača iné nároky, zostavu je možné vždy individuálne upraviť. Pokiaľ chcete počítač tichý aj pri maximálnej záťaži, priehľadnú bočnicu a podobne.

Táto zostava je stavaná na čo najlepší pomer cena/výkon. Voľba operačnej pamäte je celkom jasná, tu niet z čoho ani veľmi vyberať. Procesor ani doska vyššiu rýchlosť ako 2400 MHz nepodporujú. Volili sme preto HyperX Fury 8GB DDR4 SDRAM 2133 MHz. Rozdiel medzi 2133 a 2400 MHz je len kozmetický a ušetrené peniaze možno zainvestovať inak.

Dátové úložisko je pre niekoho tiež ťažká voľba. Zaobstarať si SSD a časom väčší pevný disk, alebo opačne veľký pevný disk a SSD neskôr? Aké SSD? Ktoré vybrať? Sata SSD alebo M.2 SSD? Na to sa teraz pozrieme. Klasický pevný disk má výhody v cene a kapacite, za 50 eur sa dá zohnať 1TB. Táto kapacita je pre väčšinu užívateľov dostačujúca.

SATA SSD je riešením pre rýchly chod operačného systému. Výhoda kúpy SSD ako prvého úložiska v zostave je, že po pridaní ďalšieho disku nie nutné systém reinštalovať. Odporúčame Crucial MX300 alebo Kingston HyperX Savage. Sú kvalitné a v relatívne dobrej cene. SSD do slotu M.2 je riešenie o pár stoviek drahšie, ale za to bezkáblové. Lacnejšie disky majú rovnaké rýchlosti ako SATA, ale tie drahšie sú aj niekoľkonásobne rýchlejšie. Odporúčame Intel 600P Úložisko si vyberiete určite sami. Potrebujete miesto alebo rýchlosť?

Grafika je jeden z dôležitých komponentov pre zostavy. Odporúčame nami publikovaný článok o porovnaní grafických kariet RX 460 alebo GTX 1050Ti kde sme porovnávali ich výkon. Odporúčame buď kúpiť minimálne RX 470, alebo si počkať a zatiaľ šetriť. Na integrovanej grafickej karte v procesore sa dá hrať celkom slušne pri HD rozlíšení.

ASUS má konektory pre ventilátory, ktoré môžete v tejto debne ľahko využiť a má aj RGB podsvietenie, ktoré sa môže niekomu páčiť. Ventilátory sú tiché a karta drží dobré teploty. MSI má jeden z najlepších chladičov, ktoré v tejto sérii sú. Ich karta sa bežne drží okolo 60 °C a vetráky sa sotva roztočia.

Sapphire má zas skvelý potenciál v pretaktovaní, ventilátory sú relatívne v pohode (ak nemáte bedňu hneď vedľa hlavy), prídavné 8-pinové napájanie dodáva do karty dostatočné napätie a ľahko ju v priloženom softvéri TRIXX pretaktujete na výkon jej sestry RX 480. Ak kartu podtaktujete, málokedy sa dostane na hranicu 65 °C.

Výber napájacieho zdroja veľa ľudí podceňuje a kúpi nekvalitný zdroj, ktorý zostavu síce uživí, ale nemá žiadne ochranné funkcie. Tu rovno odporúčam nie príliš drahý, ale kvalitný EVGA 500B. Skriňa, do ktorej túto celú zostavu budeme montovať, bude od spoločnosti SilentiumPC. Ide o model Regnum RG2, ktorá je robená pre airflow a celkovo ponúka perfektný pomer cena/výkon.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno