Domov Novinky Staršia generácia mladne aj vďaka technológiám

Staršia generácia mladne aj vďaka technológiám

Zdielať

Seniori pocitacNajnovšia štúdia Ericsson ConsumerLab odhalila, že seniori, ktorí používajú komunikačné technológie sa cítia mladší, viac informovaní a viac v centre diania. Kvalita ich života sa podľa ich vlastných slov vplyvom technológií zlepšila. Správa hovorí o prvej generácii seniorov, ktorí využívajú komunikačné technológie.

Podľa analytikov Ericssonu seniori využívajú moderné technológie stále viac aj preto, že terajšia generácia 65 – 75 ročných už bola v kontakte s digitálnymi zariadeniami počas ich pracovného života. Oproti tomu mnohých ľudí starších ako 75 rokov už rozsiahle zavádzanie mobilných technológií, internetu a počítačov v aktívnom pracovnom živote nezastihlo, preto ho dnes ani nijako extenzívne nevyužívajú. Je to však zrejme posledná ľudská generácia, ktorá s komunikačnými technológiami nepracuje vôbec alebo len málo.

Podľa štúdie v USA využíva SMSkovanie ako jednu z foriem komunikácie 80% ľudí vo veku 18 – 64 rokov. U vekovej kategórie 65 – 75 ročných SMSkuje 45% ľudí. V mnohých prípadoch rýchle SMSkovanie zintenzívnilo komunikáciu seniorov s rodinou či priateľmi na úkor dlhých telefonátov či už z mobilu alebo pevnej linky.

SMS spravy

Okrem SMSkovania je stále populárnejšie aj videotelefonovanie. Služby ako Skype či FaceTime sú pre staršiu generáciu skvelým spôsobom ako zostať v kontakte so svojimi blízkymi tak, ako to neumožňuje žiadne iné médium. Nielenže sa môžu fyzicky vidieť, ale môžu ukázať taktiež detaily svojich životov – svoj domov, záhradu, umenie, nové šaty či úspechy vnúčat.

Ideálnou pomôckou sú v tomto prípade tablety či smartfóny. Vďaka väčšej obrazovke a jednoduchému ovládaniu sa tešia stále väčšej popularite u vekovej kategórie 65 – 75 ročných. Vo skupine 18 – 64 ročných vlastní v USA smartfón alebo tablet 67% obyvateľov, u občanov vo veku 65 – 75 rokov ich používa 31%.

Prieskum trhu

Seniori stále viac komunikujú aj cez sociálne siete. V Amerike je v tomto ohľade jednotkou Facebook, hoci vo všeobecnosti je populárnejší Twitter. Staršia generácie je však skôr pasívnym konzumentom obsahu a fotografií, ako jeho tvorcom. Pre starších ľudí predstavujú sociálne siete spôsob ako zostať v kontakte so starými priateľmi, kolegami a spolužiakmi.

Technológie stále viac prenikajú do nášho každodenného života a tým viac sa zväčšuje aj digitálna brázda medzi generáciami. Štúdia odhalila, že komunikačné technológie pomáhajú preklenúť tieto rozdiely v doteraz nevídanej miere. Silnou motiváciou pre starších občanov učiť sa pracovať s modernými technológiami sú napríklad ich deti a vnúčatá, s ktorými tak môžu zostať v každodennom kontakte. Zároveň im to pomáha stať sa súčasťou modernej kultúry, v ktorej sa všetky strany môžu od seba učiť. Doteraz to v tejto miere nebolo možné.

Zdroj: Tlačová správa Ericsson

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno