Domov Nezaradené Spoznajte typy polovodičových relé

Spoznajte typy polovodičových relé

Zdielať

Riadenie svetelnej signalizácie, ovládanie indukčných a odporových záťaží, zapínanie a vypínanie – to všetko je možné pomocou polovodičových relé.

Zistite, ako fungujú, na čo slúžia a prečo by ste ich mali používať a oboznámte sa s typmi týchto elektronických komponentov. Polovodičové relé sú jednou z foriem relé používaných na automatické prepínanie napájania. Veľmi dobre nahrádzajú ručné spínacie techniky, ktoré sú náročnejšie na obsluhu. Používajú materiál s lepšími vlastnosťami ako štandardné relé. To umožňuje riadiť vysoký prúd elektronickej záťaže pri zníženom prevádzkovom napätí. Ich používanie má viac výhod. Po prvé, nemajú žiadne mechanické komponenty. V dôsledku toho nedochádza k takému rýchlemu opotrebovaniu ako pri mechanických relé.

Na rozdiel od elektromechanických relé nepotrebujú na správnu funkciu pohyblivé časti. Musí svietiť iba LED dióda. V dôsledku toho je kapacita medzi vstupom a výstupom nízka a spotreba energie v relé je nižšia. Polovodiče relé sú obľúbené aj vďaka absencii kontaktného hluku, ktorý môže byť pri mechanických relé nepríjemný. To je dôležité najmä vtedy, ak podmienky, v ktorých bude relé pracovať, vyžadujú jeho tichú prevádzku. Pri prezeraní ponuky v obchode tme nájdete tri hlavné typy. Ide o 1-fázové a 3-fázové SSR, ako aj SSR na jednosmerný prúd.

Jednofázové SSR sa používajú pre jednofázové obvody. V obchodoch nájdete jednofázové SSR relé s polovodičovým napätím aj relé s rozhraním. Okrem toho si môžete vybrať rôzne typy príslušenstva pre jednofázové relé SSR. Patria medzi ne: základňa, štít, popisný štítok, modul monitorovania prúdu, puzdro vystreľovača, montážna konzola na DIN lištu. Je možné zvoliť aj maximálnu hodnotu prúdu. Trojfázové relé SSR sa používa pre trojfázové systémy. Hlavnou funkciou je bezkontaktné spínanie spotrebičov elektrickej energie. Polovodičové relé umožňujú ovládanie v systémoch napájaných jednosmerným napätím.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno