Domov Novinky Spamu v druhom kvartáli vládla politika a šport

Spamu v druhom kvartáli vládla politika a šport

Zdielať

Podiel spamu v celkovom objeme e-mailovej komunikácie sa v druhom štvrťroku tohto roka zvýšil na 57,3%. To je o štyri percentuálne body viac ako za rovnaké obdobie v roku 2015 a o jeden percentuálny bod viac ako v predchádzajúcom štvrťroku.

Internet security 03

Spamermi v období od apríla do júna 2016 najviac priťahovala politické témy, prevažne blížiace sa voľby v Spojených štátoch a jednotliví kandidáti. Ďalším zdrojom peňazí sa stali pre spamerov a phisherov kvôli športovým fanúšikom Olympijské hry v Brazílii. Jednou z hlavných tém spamov spojených s politikou bol Donald Trump. V e-mailoch podvodníci informovali používateľov o Trumpovcov jedinečných metódach, ako zarobiť peniaze a vyzývali ich, aby tieto techniky praktizovali vo vlastnom podnikaní.

Viac informácií mohli obete získať pomocou odkazu v e-maili. Ten ich však doviedol na falošný spravodajský portál, ktorý obsahoval aj článok o tom, ako Donald Trump zarobil svoje peniaze. Záujemcovia potom na webovej stránke vyplnili formulár a ich cesta za peniazmi mohla začať. Používatelia ale žiadne peniaze nezarobili. Z celej akcie ťažili len kyberzločinci, ktorí sa takto dostali k citlivým dátam.

Security

Anti-phishingový systém sa na počítačoch používateľov s riešením Kaspersky spustil v druhom štvrťroku 2016 celkovo 32363492 krát. To je oproti rovnakému obdobiu o rok skôr takmer o 5% viac. Najväčší podiel používateľov napadnutých phishingovými kampaňami bol v Číne (20,22%), Brazílii (18,63%) a Alžírsku (14,3%). Množstvo útokov sa oproti roku 2015 zdvojnásobilo. V období od 1. do 21. júna 2016 zaregistrovali experti spoločnosti značný pokles počtu škodlivých spamových kampaní.

Počas tejto doby sa v porovnaní so štvrťročným priemerom znížilo množstvo spamových e-mailov, ktoré obsahovali súbory typu “zip”, dvadsaťnásobne. Súčasne botnet Necurs záhadne obmedzil svoje podvodné aktivity. Niekoľko internetových zdrojov uviedlo, že skupina, ktorá stála za botnetom Necurs čelila technickým problémom, ktoré spôsobili výpadok. Tieto problémy boli zrejme rýchlo vyriešené, pretože po 21. júni sa množstvo spamových e-mailov aj botnetových operácií vrátili k normálu.

Zdroj: Kaspersky

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno