Domov Novinky Snowden: Kanadský Leviaton sledoval úložíská dát

Snowden: Kanadský Leviaton sledoval úložíská dát

Zdielať

The Intercept a CBC News, ktoré spolupracujú s Eduardom Snowdwnom zverejnili ďalšie odhalenia zo zákulisia činnosti tajných služieb. Tentokrát ide o kanadskú agentúru CSE (Communications Security Establishment), ktorá je ekvivalentom americkej NSA.

cse3

Podľa zverejnených informácií boli ukladané metadáta všetkých upload/download akcií na najznámejších svetových úložiskách ako sú Rapidshare,či niekdajší Megaupload. Dokopy bolo vraj sledovaných až 102 úložísk. Analytici, vraj o danej téme dokonca vtipkovali, že hoci sledujú všetko stačí pár úspešných seriálov a obrovské množstvo dát bezpečné zakryje to podstatné.

Z úložísk reagoval zatiaľ iba SendSpace, ktorý popiera, že by dobrovoľne poskytoval CSE akékoľvek dáta. Podľa všetkého takýto krok ani nebol nutný, keďže počas akcie s krycím menom „Atomic Banjo“ boli fyzicky „napichnuté“ káble pre prenos dát.

Informácie boli ďalej sprostredkované medzi „Five Eyes aliance“ tvoriacu USA, Britániu, Austráliu Kanadu a Nový Zéland. Kauza je podobná ako mnohé iné týkajúce sa USA, keďže ani Kanadská legislatíva nedáva mandát tajným službám uskutočňovať sledovanie bez príslušného schválenia.

Ospravedlnenie pomocou všeobecného strašiaku vo forme terorizmu neobstojí ani v tomto prípade, keďže na základe preštudovaných materiálov nie je ani jedna zmienka, že by nelegálne získané dáta pomohli prekaziť teroristický čin. Iba v dvoch prípadoch boli získané aké také dáta týkajúce sa teroristickej činnosti. Kanada všetky obvinenia ohľadne sledovania popiera.

Hovorca CSE reagoval na otázky ako je zvykom: “Agentúra vo všetkých prípadoch dodržuje zákonné postupy. Naším cieľom je ochrana Kanadských občanov a ich bezpečie.“ O tom či je projekt Laviaton ešte aktívny sa odmietol vyjadriť a ani ďalšie informácie ohľadne neho nebol ochotný prezradiť,  s odôvodnením  že ide o “ŠTÁTNE TAJOMSTVO”

Zdroj: The InterceptCBC News

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno