Domov Novinky Samsung, LG, ASUS aj HTC údajne podvádzajú v benchmarkoch

Samsung, LG, ASUS aj HTC údajne podvádzajú v benchmarkoch

Zdielať

Samsung_LogoPodľa zakladateľov zahraničnej stránky ArsTechnica odhalili ako Samsung podvádza v testoch. Na svojom top modely Galaxy Note 3 výrobca spravil niekoľko optimalizácií, ktoré sa aktivuje, keď operačný systém zistí prítomnosť niektorých testovacích aplikácií. To sa stalo napríklad u Geekbenche 3.

Smartfón štandardne bežal rýchlejšie ako v prípade Optimus G2 od LG, ktorý má rovnaký hardvér. To vyvolalo pochybnosti a tak redaktori nechali vytvoriť novu aplikáciu s iným názvom, ktorý už upravený Note 3 nepoznal. Výsledkom bolo až o 20 % horší výsledok (ale už zrovnateľné s LG).

Do ešte väčších experimentov sa pustili Anand Lal Shimpi a Brian Klug z Anandtechu. Overili 13 rôznych zariadení v siedmych odlišných benchmarkoch a zistili, že podvádzajú skoro všetci. Anand rozprával aj s výrobcami a sám si overil, že u smartfónoch aj tabletoch dochádza k úprave frekvencii a napätiu v procesore i grafike za účelom vyššieho výkonu v testoch. Sám toto chovanie ostro kritizuje, pretože k ničomu nevedie. Je to len citujem “porovnávanie pipíkov”.

Vellamo Benchmark

Výkon dosadený podvodom totiž neodpovedá tomu, ako sa bude zariadenie chovať v praxi. Pokiaľ sa výrobca zameria len na určité aplikácie, ktoré systém rozozná podľa názvu, nehovorí nič o tom, ako rýchly bude smartfón v inom softvéri. Podobné chovanie sme už kedysi videli u AMD (ATI) aj nVidia v herných testoch na desktopoch. Výrobcovia mali v ovládačoch špeciálne profily, ktoré sa aktivovali, keď systém rozoznal niektorý spustený proces (napríklad crysis.exe).

Vellamo Benchmark-2

Z niekoľkých Anandových testov môžeme povedať, že najviac sa do podvádzania namočil Samsung, klame ale aj HTC, LG alebo ASUS. Nezáleží pritom ani na konkrétnom SoC: výsledky sa líšili v Qualcomme, Samsungu aj v Inteli. Nepodvádza sa na čistých Androidoch (Nexus a nVidia Shield) a taktiež novej Motorole. Na to ale môže mať vplyv Google, ktorý firmu vlastní. U starších zariadeniach neboli testy prevedené.

Zariadenie SoC Podvádza v benchmarku
3DM AnTuTu AndEBench Basemark X Geekbench 3 GFXB 2.7 Vellamo
Asus Padfone Infinity Qualcomm Snapdragon 800 nie áno nie nie nie nie áno
HTC One Qualcomm Snapdragon 600 áno áno nie nie nie áno áno
HTC One mini Qualcomm Snapdragon 400 áno áno nie nie nie áno áno
LG G2 Qualcomm Snapdragon 800 nie áno nie nie nie nie áno
Moto Razr i Intel Atom Z2460 nie nie nie nie nie nie nie
Moto X Qualcomm Snapdragon S4 Pro nie nie nie nie nie nie nie
Nexus 4 Qualcomm APQ8064 nie nie nie nie nie nie nie
Nexus 7 Qualcomm Snapdragon 600 nie nie nie nie nie nie nie
Samsung Galaxy S 4 Qualcomm Snapdragon 600 nie áno áno nie nie nie áno
Samsung Galaxy Note 3 Qualcomm Snapdragon 800 áno áno áno áno áno nie áno
Samsung Galaxy Tab 3 10.1 Intel Atom Z2560 nie áno áno nie nie nie nie
Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) Samsung Exynos 5420 áno áno áno áno áno nie áno
nVidia Shield Tegra 4 nie nie nie nie nie nie nie

Zdroj: Anandtech.com

Zdielať
Predchádzajúci článokV súťaži s HTC má bicykel už svojho majiteľa
Nasledujúci článokRecenzia: LG Optimus G
Volám sa Roman. Androidu sa venujem od roku 2009. Môj prvý smartfónom bol HTC Hero, neskôr Sony Ericsson Xperia X10 Mini, Sony Ericsson Xperia Neo V, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy S3, LG G3, Note 3, HTC One M7 a momentalne Samsung Galaxy S7. Medzi jednotlivými smartfónmi som mal aj tablet ASUS Transformer TF101 a taktiež Samsung Galaxy Tab 2 a Galaxy Tab 3. Rád pomôžem každému, ak budem vedieť. Písať môžete na môj mail, ktorý je v kontaktoch.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno