Domov Novinky Samsung Galaxy S8 prichádza. Čo všetko o ňom vieme?

Samsung Galaxy S8 prichádza. Čo všetko o ňom vieme?

Zdielať

Prichádzajúci model Galaxy S8 je kľúčovým modelom spoločnosti Samsung na tento rok. Tá si určite bude chcieť napraviť reputáciu po telefóne Galaxy Note 7. Oficiálne predstavenie novinky sa plánuje na 29. marca v New Yorku a samotný predaj má začať 21. apríla. Galaxy S8 má stáť 799 eur, väčší Galaxy S8+ 899 eur. Tu je súhrn tých najzaujímavejších špekulácií.

Pôvodne sa očakávalo predstavenie nového modelu na barcelonskom mobilnom veľtrhu, kde sa práve vlani stala Galaxy S7 hlavnou hviezdou, ale Samsung si nemôže dovoliť žiadne zaváhanie a výrobné chyby ako v prípade Note 7. Vďaka mesiacu navyše bude mať výrobca dostatok času na detailnejšie otestovanie kľúčových komponentov. Všeobecne sa očakáva, že samotný predaj odštartuje v prvej polovici apríla. A na čo sa vlastne môžete tešiť? Zrejme opäť na dva modely (Galaxy S8 a Galaxy S8+), ktorým sa tentoraz zväčší uhlopriečka.

Nemusíte sa však báť, že sa z nich stane pádlo, ale práve naopak. Spoločnosť totiž využije prakticky bezrámečkový a zakrivený displej, čo umožní pri veľmi podobných rozmeroch (voči staršej generácii) zväčšiť uhlopriečku až na 5,7“ a 6,2“. Zastavme sa ešte pri displeji, ktorý sa roztiahne až k samotných okrajom a zároveň bude na bočných stranách zakrivený. Zmenu k lepšiemu môže znamenať prechod z PenTile matice na plnohodnotné RGB, čo sa bude hodiť v okuliaroch na virtuálnu realitu.

Takmer určite sa dá počítať s využitím technológie na rozoznanie sily tlaku. Takýto vlastný „Force Touch“ si nový Samsung určite zaslúži. Ostatne ho použil už aj Huawei v prípade svojho prémiového modelu P9 Plus. Vďaka tomu, že displej bude zaberať približne 90% čelnej stany, tak dôjde k odstráneniu typického domovského tlačidla. Čítačka odtlačkov prstov nájde svoje miesto na zadnej strane v blízkosti šošovky fotoaparátu. Už teraz sa tešíme na oveľa vyššiu presnosť pri rozpoznaní odtlačkov, pretože v prípade S7 to nebolo úplne ideálne.

Zároveň chválime prechod na obojstranný USB-C konektor aj zachovanie 3,5 mm jacka. Na internet unikol nie veľmi prekvapivý tlačový obrázok prednej strany Galaxy S8 (prípadne Galaxy S8+), ktorý bude Samsung pre svoj top model používať v reklamách. Informuje o tom známy „únikársky“ účet Evana Blass na Twitteri @evleaks, kde k nemu pripája komentár „Myslím, že na toto ste čakali“. Na pomerne detailnej snímke môžeme vidieť pravdepodobne uzamykaciu obrazovku telefónu, ktorá bude používateľa vítať po aktivácii displeja.

Z obrázku je zrejmý elegantný dizajn „nekonečného displeja“ a tenké rámčeky nad aj pod ním, ktoré súvisia s presunom čítačky odtlačkov prstov na zadnú stranu. Zároveň si môžeme všimnúť hardvérové tlačidlo na ľavej strane, ktoré bude pravdepodobne slúžiť na aktiváciu hlasového asistenta Bixby. Minimalizácia rámčekov znamená jediné, a to väčší displej v kompaktnom tele. Konkrétne 5,7“ a 6,3“ je oproti predchodcovi Galaxy S7 výrazný skok. Zo súčasného trendu vo zväčšovaní displeja pri relatívnom zachovaní rozmerov konštrukcie máme radosť a Samsung S8 bude vrátane napríklad LG G6 v tomto smere jedným z lídrov.

Takmer nie je dňa, keď nedôjde k úniku niektorej z informácií o Samsungu S8. Najnovšie môžeme vidieť jeho domovskú obrazovku a hrany. Na spodnej strane domovskej obrazovky telefónu vo verzii pre amerického operátora AT&T môžeme vidieť softvérové ovládače. Na ľavej strane tlačidlo na spustenie Bixby, na spodnej USB-C a 3,5 mm jack konektor a hlavný reproduktor. Na verejnosť sa dostala aj informácia, podľa ktorej má Samsung galaxy S8 prísť s alternatívou k Microsoft Continuum nazvanou Samsung Desktop Experience.

Funkcia umožní pripojiť telefón k monitoru, čím sa z neho vlastne stane počítač so systémom Android. Ovládať ho budete bezdrôtovou myšou a klávesnicou. Ako bude celé riešenie fungovať, a či ho vlastne Samsung do S8 pridá, však zatiaľ nie je jasné. Predstava je to však lákavá, pretože by bolo možné využiť mobilný telefón neobvyklým spôsobom. Riešenie by Samsung Galaxy S8 rozhodne odlíšilo od konkurencie. Medzi ďalšie špekulácie patrí Samsung Hello, čo by mala byť alternatíva k informačnému systému pomocou kariet Google Now.

Pravdepodobne sa môžeme tiež tešiť na hlasového asistenta s umelou inteligenciou Bixby, ktorý má konkurovať pomocníkom Google Assitant, Siri od Applu alebo Alexa od Amazonu. Údajne ich má v inteligencii a rýchlosti dokonca prekonať. Už vieme, že bude vedieť hlasovo ovládať natívne aplikácie alebo vykonávať online platby. Podporovať má 7 jazykov (angličtina, čínština, francúzština, taliančina, kórejčina, portugalčina a španielčina), slovenčina medzi nimi, aspoň zatiaľ, bohužiaľ nie je.

Zaujímavá je informácia, podľa ktorej bude „es osmička“ pomocou aplikácie fotoaparát skenovať okolie. Po jej spustení a následnej aktivácii začne asistent skenovať okolie, a ak identifikuje objekt, vyhľadá ho na internete. Na rozdiel od riešenia internetovej jednotky však budete môcť produkt vďaka systému Samsung Pay prípadne aj rovno zaplatiť. Ďalšie možné využitie by mohla byť čítačka textu napríklad z obrázkov podľa vzoru Google Goggles.

Ešte si nemôžeme odpustiť porovnanie s chystaným iPhonom 8. Ten sa síce objaví až v septembri, ale už teraz je jasné, že aj Apple prejde na prakticky bezrámečkový dizajn. Špekuluje sa však aj o prevratnej technológii na bezdrôtové nabíjanie, ktorá by mala fungovať s dosahom niekoľkých metrov. Apple chystá aj skener očnej dúhovky, čo však ponúkal aj Note 7. Je teda pokojne možné, že túto funkciu na rozpoznanie používateľa integruje aj do S8.

Všetky novinky u oboch výrobcov však majú aj tienisté stránky. Konkrétne pri iPhone 8 sa počíta s predajnou cenou okolo 1000 dolárov. Podľa posledných únikov na tom nebude lepšie ani Galaxy S8. V jeho prípade špekulácie hovoria o 950 dolároch. Vďaka množstve inovácií a príklonu k ešte prémiovejšiemu vyhotoveniu možno však navýšenie rešpektovať. hardvérové parametre opäť posúvajú výkonnostnú latku o niečo vyššie. Je tak úplne možné, že S8 dorovná alebo dokonca v hrubom výkone prekoná odvekého rivala v podobe aktuálnej generácie iPhonu.

Očakávané parametre série Samsung Galaxy S8

  • Displej: 5,7“ (S8), 6,2“ (S8 Plus/Edge), obojstranne zakrivený Super AMOLED displej s rozlíšením 2560×1440, ochranné sklo Gorilla Glass 5
  • Fotoaparát: 12 MPx, Dual-pixel PDAF, f/1,7, OIS, HDR, 4K video
  • Predná kamera: 8 MPx, AF, f/1,7, QHD video
  • Procesor: Snapdragon 835 alebo Exynos 8895
  • Pamäť a úložisko: 4 GB alebo 6 GB RAM, 64 GB interná pamäť UFS 2.1, microSD karty (až 256 GB)
  • Systém: Android 7.1.1 Nougat
  • Bezpečnosť: snímač odtlačkov prstov na zadnej strane, očný skener
  • Konektivita: LTE, WiFi ac/b/g/n, Bluetooth, GPS, NFC, Samsung Pay, USB-C, 3,5 mm konektor
  • Batéria: 3 250 mAh (S8), 3 750 mAh (S8 Plus/Edge), rýchle káblové aj bezdrôtové nabíjanie
  • Úplne prepracovaný dizajn ponúkne bezrámečkové riešenie

Zdroj: Alza, Etnews, PhoneArena, OnLeaks, Mysmartprice, GSMarena, BGR

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno