Domov Recenzie Recenzia: Vivo V23

Recenzia: Vivo V23

Zdielať

Otestovali sme smartfón od čínskej značky Vivo – model V23. Zaujal nás svojim konštrukčným spracovaním, ale aj ďalšími zaujímavými „vychytávkami“.

Konštrukcia zadnej strany je pútavá už na prvý pohľad. Pod rôznymi uhlami svetla mení svoju farbu a to od zlatej po tyrkysovú. Výrobca túto farbu nazýva „zlatá“. Vo svete prevažne jednofarebných mobilov je to pozoruhodná vlastnosť. Kvalita vyhotovenia je dobrá a matné sklo na zadnej strane nie je náchylné na odtlačky prstov. Rozhodne to oceňujeme. To však neplatí pre vysoko leštený hliníkový rám, ktorý má hranatý dizajn. Zaoblenia na stranách sú príjemné, vďaka čomu sa telefón veľmi dobre drží v ruke, a ani po dlhom čase nereže do rúk. Páči sa nám aj veľmi príjemná (nízka) hmotnosť 179 gramov a praktické rozmery 157×72×7 mm. Povrch zariadenia pôsobí na dotyk ako hladký plast, čo vysvetľuje nižšiu hmotnosť. Kvalita konštrukcie je však zachovaná a nemáme k nej žiadne pripomienky. Cena zariadenia je na úrovni 430-470 eur, výbavou patrí do strednej triedy.

Telefón má viac-menej štandardné rozloženie ovládacích prvkov. Tlačidlá napájania aj hlasitosti sú na pravej strane. Všetky tri tlačidlá sú príjemné a klikacie. Tiež je tu čítačka odtlačkov prstov pod displejom. Ide o štandardnú optickú jednotku, ktorá je rýchla a väčšinou spoľahlivá. Výrobca umožňuje odomykať mobil aj s pomocou rozpoznania tváre – avšak ide o klasický 2D sken (menej bezpečný), a navyše v prítmí má značné limity. Na spodnej strane je šuplík na dve SIM karty, mikrofón, monofónny reproduktor a USB-C. Výrobca umožňuje v tomto modeli použiť iba dve nanoSIM karty bez možnosti rozšírenia vnútornej pamäte microSD kartami. Druhý mikrofón je na hornej strany. Mobilu chýba zvýšená ochrana proti vode a prachu (podľa IPx4), čo je rozhodne škoda. Neteší nás absencia sterea, monofónny reproduktor totiž slúži skôr ako nevyhnutný základ.

O zobrazenie sa stará 6,44“ AMOLED panel s Full HD+ rozlíšením (2400×1080px, pomer strán 20:9). Možno teda očakávať živé farby a dokonalú čiernu. Rozhodne sme uvítali vyššiu obnovovaciu frekvenciu, hoci iba 90 Hz. Oproti štandardným 60 Hz badať rozdiel, ale nie tak výrazný ako medzi 60 a 120 Hz. Telefóny s vyššou obnovovacou frekvenciou pôsobia rýchlejšie už na prvý pohľad vďaka plynulejším prechodom v menu, nastaveniach, o náročných aplikáciách a hrách nehovoriac. Panel poteší aj podporou pre HDR10+ čo používateľ ocení najmä pri YouTube, Netflix a ďalších aplikáciách, ktoré túto technológiu môžu využiť a dodajú tak sledovanému filmu lepšie farby a celkové podanie. S displejom a celkovým podaním farieb sme boli spokojní a nemáme k nemu výčitky.

O výkon sa stará procesor MediaTek Dimensity 920 s podporou 5G sietí. Je to tradičný zástupca strednej triedy, spolu s grafikou Mali-G68 MC4. Počas nášho testovania sme nezaznamenali väčšie problémy s rýchlosťou, ani spúšťanie aplikácii nie je spomalené. Aj pri testovaní náročného multitastingu sme nemali problémy, môže za to najmä veľká 12GB RAM a 256GB úložisko. Telefón je tak vhodný aj pre náročnejších používateľov, ktorí hľadajú cenovo dostupné modely. Výrobca predinštaloval systém Android 12 s nadstavbou FunTouchOS 12. Prostredie je plynulé a rýchle a hoci sú aj tu predinštalované duplicitné (či zbytočné) aplikácie oceňujeme, že niektoré z nich možno odinštalovať alebo zakázať. Používateľské rozhranie pri väčšine činností pôsobí svižne a reaguje rýchlo. Je ale odlišné od iných nadstavieb a používatelia, ktorí s ním nemajú skúsenosť si naň musia chvíľu zvykať. Odporúčame tiež vypnúť animácie priamo vo vývojárskych možnostiach, čím sa reakcie zrýchlia.

Android s nadstavbou FunTouchOS a jeho prostredie

Zadný panel je nielen zaujímavý (meniacimi sa farbami), ale výrazným prvkom je tu oblasť šošoviek fotoaparátu. Tie sú umiestnené na zvýšenej obdĺžnikovej časti s výškou približne 2 mm. Samotné šošovky fotoaparátov vystupujú ešte o zhruba 2 mm vyššie. Celá oblasť fotoaparátov teda vyčnieva nad zadnú časť približne o 4 mm, čo je značne poznať, hlavne ak sa telefón nepoužíva v puzdre. Výbavu dopĺňa duálny blesk. Najmä tu vidieť, že si výrobca dal záležať a dosť veľa investoval do fotoaparátov. Za základ možno považovať hlavný, 64 MPx snímač s clonou f/1.9, ktorý je široký 26 mm. Vo výbave je len základný PDAF, OIS chýba.

Hlavný snímač v predvolenom nastavení zlučuje štyri pixely do jedného (tzv. binning) a výsledná fotografia tak má rozlíšenie 16 MPx. Hoci celkovo vyzerajú dobre, nie sú pôsobivé. Farebné podanie je veľmi dobré, úroveň detailov, aj dynamický rozsah je v poriadku. Na zadnej strane sú ďalšie dva snímače. Ultraširokouhlý 8 MPx f/2.2, 120°, 16mm, 1/4.0″, 1,12µm, chýba mu ale automatické zaostrovanie. Výbavu dopĺňa 2 MPx makro, f/2.4 a pevným ohniskom. Ultraširokouhlý objektív vykazuje malú hĺbku ostrosti a makroobjektív má malé rozlíšenie, čo výrazne obmedzuje kvalitu a použiteľnosť fotografií. Videá možno nahrávať najviac v 4K Ultra HD pri 30 fps, alebo Full HD 30 fps.

Android s nadstavbou FunTouchOS a jeho prostredie

Obrovský dôraz sa kládol najmä na selfie zážitok. V23 skutočne žiari v oddelení selfie, keďže má dvojicu dvojfarebných LED svetiel ukrytých v ľavom a pravom hornom rohu nad displejom. Výrobca ich nazýva reflektory a spôsob ich implementácie je šikovný. Zatiaľ čo selfie LED diódy sú samy o sebe dosť vzácne, dvojtónové sú ešte zriedkavejšie. Značka dokonca zašla ešte o krok ďalej implementáciou trojstupňového posúvača na nastavenie skutočnej farby LED diód. Poteší tiež, že doň vložila hlavný fotoaparát s rozlíšením 50 MPx, doplnený o druhý 8 MPx snímač. Rovnako ako zadné snímače, maximom pre videá je 4K alebo Full HD video v 30 fps.

Vivo V23 nás rozhodne zaujal už na prvý pohľad svojim netradičným dizajnom, najmä v testovanom zlatom farebnom variante. Páči sa nám aj ľahká konštrukcia a príjemne zaoblené rámy, vďaka čomu sa mobil príjemne drží v ruke. Vidieť, že sa výrobca v tomto modeli zameral na fotoaparáty a ponúka zaujímavé riešenie pre priaznivcov selfie fotiek. Dve predné LED diódy možno použiť s rôznymi teplotami farieb nielen na rozjasnenie, ale aj na kompozíciu snímky. Veľmi dobrý je aj displej, ktorý vykazuje presnú reprodukciu farieb, ako aj vysoký jas. Osadený procesor poskytuje dobrý výkon systému, aj keď v teste bolo občas vidieť zasekávanie.

Vzhľadom na cenu by sme však očakávali aspoň jednu prémiovejšiu funkciu. Či už ide o bezdrôtové nabíjanie alebo certifikáciu zvýšenej odolnosti (podľa štandardu IP). Žiaľ, ani jednu z nich sme tu nenašli. Hlavný fotoaparát mohol byť taktiež vybavený lepšími prídavnými objektívmi (ultraširokouhlý objektív a makro snímač za veľa nestoja a majú značné rezervy). Telefón nemá výrazné nedostatky a preto ho odporúčame najmä pre používateľov, ktorí hľadajú cenovo dostupný solídny smartfón.

Zapožičal: Vivo

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno