Domov Periférie Recenzia: TicWatch Pro 3 GPS

Recenzia: TicWatch Pro 3 GPS

Zdielať

Posledných niekoľko rokov je na trhu so smart hodinkami rušno. To, čo niekedy bolo veľkým kvádrom na zápästí, sa čoraz viac začína podobať ručičkovým hodinkám. Medzi takéto modely patrí aj model TicWatch Pro 3 GPS.

V čiernej krabičke boli samotné hodinky so silikónovým remienkom na zápästie a magnetickou štvorkolíkovou nabíjačkou. Celkový estetický a štýlový vzhľad hodiniek sa príliš nelíši od ich predchodcu. Veľké šasi s výraznými krivkami a tmavým motívom. Tentoraz sa hmotnosť modelu trochu znížila, a to napriek tomu, že má väčší displej, väčšiu batériu a nové funkcie. Hoci rozdiel je na prvý pohľad ľahko prehliadnuteľný, najvýraznejšie sa ubralo z hrúbky, vďaka čomu sa ubudlo z celkovej hmotnosti niekoľko gramov.

Samotné hodinky už na prvý pohľad evokujú pocit prémiovosti, aj cena je nastavená vysoko – na úrovni až 350 eur. Dizajn cieli zrejme na manažérov a čierne šasi už na prvý pohľad vyzerá zaujímavo. Rozmery sú 45×45×13 mm, páči sa nám príjemná hmotnosť 42 gramov. Zameranie aj na šport je viditeľné aj po odolnostnej stránke – hodinky ponúkajú certifikáciu IP68, to znamená, že sú odolné voči prachu a vode až do hĺbky 1,5 metra na 30 minút. Sprchovanie a ani plávanie by im veľký problém robiť nemalo.

Na pravej strane sú dve tlačidlá, z ktorých iba jedno je prispôsobiteľné a uprostred oboch tlačidiel je mikrofón. Na ľavej strane hodiniek sa nachádza reproduktor, pričom spodná strana je vyrobená z odolného plastu. Predpokladáme, že plast použil výrobca najmä kvôli dosiahnutiu čo najnižšej hmotnosti. Páči sa nám imitácia kože na plastovom remienku, ktorý je mäkký, pružný a pohodlný. Oranžové prešívanie mu dodáva zaujímavý vzhľad, evokuje dojem, že je užší, než je v skutočnosti. Samozrejme, ak sa používateľovi tento remienok nepáči, môže si vybrať ľubovoľný 22 mm remienok, pretože je univerzálny.

Šasi hodiniek je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele s dvojitou textúrou. Boky majú matnú povrchovú úpravu, zatiaľ čo časť rámčeka obklopujúca displej je lesklá. Jeho ostrý a hranatý vzhľad sa nehodí pre menšie zápästia. Hodinky sú jednoduchým doplnkom na formálne aj neformálne príležitosti. Strih je pohodlný na celodenné nosenie, ale v teplých dňoch by padol vhod vzdušnejší materiál remienka, alebo dokonca remienok s otvormi.

Okrúhly 1,4“ displej ponúka rozlíšenie 454×454 pixelov. Hustota pixelov je teda 458 ppi, čo patrí rozhodne k tým lepším v danom segmente. Viditeľnosť je veľmi dobrá a chválime aj prítomnosť senzora svetla, ktorý sa zapne spolu s exteriérovým módom a upravuje teda automaticky jas. Keďže displej má AMOLED technológiu, je veľmi šetrný, keďže čierna sa zobrazuje úplným vypnutím pixelov. TicWatch Pro 3 GPS používajú operačný systém Wear OS.

Z funkčného a dizajnového hľadiska môže ísť o zaujímavú alternatívu voči hodinkám Samsung Galaxy Watch 3 a Apple Watch 6. Hoci sa môže zdať, že WearOS od Google je výhra, nie je tomu tak. Po prvé vyčítame hodinkám absenciu slovenskej lokalizácie. Pri prvotnom nastavení hodiniek sme zvolili češtinu, avšak hneď po spárovaní hodiniek sme zistili, že ako aplikácia WearOS na iPhone, tak aj nastavenie hodiniek sú plne v angličtine. Navyše, aplikácia WearOS má veľmi málo možností. Nemožno ňou poriadne ovládať ani nastavovať hodinky. Azda jediné, čo tu možno nastaviť, sú ciferníky, voľba kalendáru a možnosť, z ktorých aplikácii budú prichádzať upozornenia.

Mobilná aplikácia WearOS na iOS (iPhone) ponúka žalostne málo možností a bez lokalizácie

Synchronizácia nastavení hodiniek, aktualizácia softvéru, či pokročilejšie možnosti priamo vo WearOS aplikácii úplne absentujú. Výrobca ponúka tiež aj svoje riešenie v podobe aplikácii Mobvoi, ktorá má podobne málo možností, ako WearOS. V úvodnej obrazovke zobrazuje stav batérie, posledné športové aktivity, ako aj krátky prehľad. Hlbšie v podmenu appky možno nájsť niektoré z „pokročilejších“ činností ako je počet prejdených krokov, SpO2, tep, či dĺžka spánku. A to je v podstate všetko. V porovnaní s inými riešeniami a aplikáciami, ako je napríklad Huawei zdravie tak ide v podstate o dve aplikácie a každá z nich ponúka oveľa menej informácií a oveľa menej riešení.

Aktualizáciu je nutné realizovať priamo z hodiniek, takisto aj aplikácie možno pridávať z Google Play obchodu. Hodinky sa tiež pripájajú samostatne k Wi-Fi a vidieť ich medzi pripojenými zariadeniami vo Wi-Fi routri. GPS v názve značí, že podporujú navigáciu a teda záznam trasy z tréningu a športu je presný, čo sme si overili v praxi. Hodinky slúžia dobre aj ako krokomer, keďže si možno nastaviť denný počet krokov a tie nás následne upozornia na dosiahnutie polovice a celej tejto hodnoty. Systém takisto obsahuje aj veľké množstvo widgetov, ako je napríklad počasie, kalendár a ďalšie. Rozširovať si ich možnosti sa dá doinštalovaním ďalších aplikácií, ktorých je pomerne veľa. A keďže ide o smart hodinky, priamo na displeji možno zobrazovať notifikácie, ako sú napríklad prichádzajúce SMS správy (ale nemožno na ne z hodiniek odpovedať).

Nemilo nás prekvapilo, že hoci majú testované hodinky reproduktor a mikrofón, nebolo možné pri prichádzajúcom hovore použiť ich ako hands-free a telefonovať prostredníctvom nich. Síce zobrazia názov kontaktu, alebo číslo prichádzajúceho hovoru, ale na vybavenie hovoru sme museli vytiahnuť a použiť smartfón. Tento nedostatok rozhodne zamrzí, najmä pri vysoko nastavenej cene. Pripomeňme, že základom je štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon Wear 4100, postavený na 12 nm výrobcom procese, ktorý je taktovaný na 1,7 GHz. Výbavu dopĺňa 1GB RAM a 8GB vnútorná pamäť. Vďaka systému WearOS ide v podstate o maličké „Android zariadenie“ s možnosťou odinštalovať takmer akékoľvek ďalšie aplikácie.

Mobilná aplikácia Mobvoi na iOS (iPhone) ponúka žalostne málo možností a bez lokalizácie

Komunikácia s telefónom prebieha pomocou Bluetooth 4.2 a na sťahovanie aktualizácii a aplikácii cez Wi-Fi 802.11n. Ďalšia vec, ktorú považujeme za výrazný nedostatok, je príliš krátka výdrž batérie. Hoci majú hodinky 577 mAh batériu, v praxi nám vydržali najviac 2-3 dni. Výdrž je podobná ako pri Apple a Samsung hodinkách. Keďže patríme k tým používateľom, ktorí nie sú ochotní akceptovať niekoľkodennú výdrž a nabíjať nositeľné smart zariadenia niekoľkokrát do týždňa, rozhodne by sme ocenili najmenej týždennú a ideálne aj dvojtýždňovú výdrž (podobne ako majú Honor a Xiaomi smart hodinky).

Naše celkové pocity z testovaných smart hodiniek TicWatch Pro 3 GPS sú zmiešané. Na jednej strane ponúkajú zaujímavý dizajn s príjemnými rozmermi a hmotnosťou, so zaujímavými funkciami, vstavaným GPS, množstvom appiek, ktoré možno do hodiniek doinštalovať, na druhej strane aplikácia do smartfónu ponúka príliš málo možností a nepodarilo sa nám rozbehať ani tak základnú funkcia ako je hands-free. Chýbajúca lokalizácia s vysokou cenou a slabšou výdržou taktiež kazia inak vcelku dobrý potenciál smart hodiniek. Na nás hodinky spravili prvý dojem veľmi dobrý a to najmä kvôli kvalitnému spracovaniu či dizajnu. Podľa nášho názoru má výrobca rozhodne čo doháňať.

Naše odporúčanie teda znie: ak chcete veľké štýlové smart hodinky, hlavne na monitorovanie zdravia s relatívne „dostupnou“ cenou (TicWatch Pro 3 rozhodne nie sú lacné, ale ich cena je nižšia ako Samsung Galaxy Watch 3 alebo Apple Watch 6), môže to byť zaujímavá voľba. No ak chcete čo najlepšie rozhranie, pokročilejšie nastavenia v aplikácii (a najmä vyspelejší ekosystém), vyššiu výdrž ako 2-3 dni, pričom akceptujete aj vyššiu cenu, testovaný model pravdepodobne nie je pre vás. Trh ponúka veľa možností, výber je niekedy náročný.

Zapožičal: TicWatch

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno