Domov Periférie Recenzia: SteelSeries Rival 650 Wireless, 710 a 310

Recenzia: SteelSeries Rival 650 Wireless, 710 a 310

Zdielať

Spoločnosť SteelSeries je významný hráč na poli herných periférií. Na trh vstupujú neustále nové modely, pričom sme v redakcii dlhodobo testovali tri myšky – bezdrôtovú Rival 650 Wireless, káblové Rival 710 a Rival 310, ako aj podložku pod myš QcK + Limited Howl Edition.

Rival 650 Wireless má rovnaký dizajn ako mal predchodca. Jediný rozdiel spočíva v tom, že v prípade nami testovanej bezdrôtovej verzie nie je z prednej strany kábel, ale microUSB konektor na pripojenie nabíjacieho kábla. Dizajn je charakteristický kombináciou hladkých povrchov a niekoľkých vystupujúcich tlačidiel. Povrch soft touch je veľmi príjemný na dotyk a práca s myšou je aj počas dlhých hodín veľmi pohodlná.  Matná čierna však zachytáva odtlačky a časť povrchu sa časom „vyšúcha“. K dispozícii je pre používateľa sedem rôznych tlačidiel a otočné koliesko, na ktoré sa dá kliknúť. Primárne tlačidlá myši sú oddelené a poskytujú konzistentný hmatový pocit pomocou spínačov SteelSeries Switches so životnosťou 60 miliónov kliknutí.

RGB podsvietenie je rozdelené do štyroch oblastí s celkovo ôsmimi zónami, pretože dva pruhy na každej strane je možné nakonfigurovať v troch samostatných farbách. Osvetlenie je vynikajúce aj z hľadiska prispôsobenia a viditeľnosti. V prípade, ak chce používateľ ušetriť integrovanú batériu a tým dosiahnuť vyššiu výdrž na jedno nabitie, v softvéri sa dá celé podsvietenie vypnúť. Myš má hmotnosť 121 gramov a hoci nie je najľahšia, veľmi dobre sa drží. Čím je myš ťažšia, tým je to obyčajne horšie pre jej ergonómiu, najmä dlhú prácu. Sú však aj používatelia, ktorí si radi myš „priťažia“. Pre nich je k dispozícii odnímateľný kryt na ľavej strane, kam možno vložiť štyri závažia, vďaka čomu hmotnosť myši potom narastie až na 153 gramov. Keďže ide o prémiovú bezdrôtovú myš, ktorá stojí 130 eur, je na mieste, aby ponúkla adekvátnu výbavu.

To, že sa veľmi dobre drží, je pohodlná na prácu a je variabilná, sú síce veľmi dobré vlastnosti, avšak herná myš musí rozhodne ponúknuť aj perfektnú odozvu, presný senzor, či pohodlné nastavenie pomocou softvéru. Na nastavenie slúži aplikácia výrobcu – SteelSeries Engine. V nej možno nájsť všetky aktuálne pripojené periférie, ktoré možno meniť a personalizovať podľa potrieb používateľa. Na prispôsobenie citlivosti myši ako aj nastavenie farieb podsvietenia slúži softvér, pričom po otvorení sú už na prvej stránke najdôležitejšie nastavenia. DPI na myške možno zvoliť ľubovoľne až do hodnoty 12000 DPI. Konštatujeme, že všetky vyššie uvedené požiadavky testovaná myš spĺňa. Reakcie myši sú bez spomalenia či odozvy okamžité. A sú plne porovnateľné s inými káblovými hernými modelmi. Preto možno konštatovať, že výrobca zvládol hernú bezdrôtovú myš, ako aj technológiu komunikácie na jednotku.

Ďalšou, v poradí druhou testovanou, je káblová herná myš Rival 710. Pýšiť sa môže OLED displejom na ľavej strane myšky. Konštrukčné spracovanie je podobné ako pri prvej testovanej myši. Ponúka tak kombináciu hladkých povrchov a niekoľko vystupujúcich tlačidiel. Povrch soft touch je veľmi príjemný na dotyk aj na prácu, oproti Rival 650 Wireless má citeľne vyššiu hmotnosť, čo sa podpisuje na horšej ergonómii pri celodennej práci. Hoci má 134 gramov, čo nemusia používatelia považovať za veľa, v porovnaní s o 13 gramov ľahšou myškou to je cítiť. Za nevýhodu považujeme absenciu závaží. Myške by prospela nižšia hmotnosť a odnímateľný kryt na závažia tak, aby si ju každý používateľ prispôsobil podľa svojich potrieb.

Doménou testovanej myši je však konfigurovateľnosť. Kábel, zadná doska, zadné logo a dokonca aj snímač môže používateľ vybrať a vymeniť. To znamená, že si možno myš úplne prispôsobiť, ale tiež, že ak budú v budúcnosti výkonnejšie senzory, možno myš upgradovať. Navyše s vymeniteľnými káblami nie je ich opotrebovanie problém. Za nevýhodu považujeme povrch, ktorý zachytáva odtlačky a časť povrchu sa časom „vyšúcha“. Pre používateľa je k dispozícii osem tlačidiel – tri programovateľné sú na boku, pričom prepínač citlivosti za kolieskom je taktiež prispôsobiteľný podľa vlastných preferencií. Tlačidlá myši sú oddelené a poskytujú konzistentný hmatový pocit pomocou spínačov SteelSeries Switches so životnosťou 60 miliónov kliknutí.

Medzi „jedinečné“ vlastnosti Rival 710 patrí OLED displej na ľavej strane vedľa troch bočných tlačidiel. Nie je príliš veľký, ale možno si priamo v aplikácii SteelSeries Engine prispôsobiť obrázok, ktorý sa zobrazí a dokonca ho možno nechať, aby sa zobrazoval v pohybe ako GIF. Dvojzónové podsvietenie RGB tu taktiež možno nastaviť, rovnako ako aj citlivosť myšky a to ľubovoľne až do hodnoty 12000 DPI. Medzi naše výhrady však patrí veľmi hlučné koliesko, ktoré je pri scrollovaní v porovnaní Rival 650 Wireless dvoj- až trojnásobne hlučnejšie. Rival 710 stojí 100 eur, má veľa zaujímavých funkcií a svojich zákazníkov si nájde. Má čo ponúknuť, nás zaujala plná konfigurovateľnosť, škoda však, že to neplatí aj pre modifikovanie hmotnosti so závažiami. Poteší aj hmatová odozva či štýlový OLED displej na ľavej strane.

Treťou testovanou hernou myškou je Rival 310, ktorá je zo všetkých troch najlacnejšia. Jej cena je na úrovni 50 eur, poteší aj nízkou hmotnosťou 89 gramov. Ponúka pritom jednoduchý a čistý dizajn. Taktiež má takmer všetko, čo sa od hernej myši očakáva: dve hlavné tlačidlá, scrollovacie koliesko, na ktoré sa dá kliknúť, dve palcové tlačidlá a prepínač citlivosti. K dispozícii sú dokonca dve zóny podsvietenia RGB, pričom logo výrobcu a scrollovacie koliesko možno nastaviť nezávisle. Rovnako ako pri predošlých dvoch myšiach, nastavenie možno realizovať v rovnakom softvéri. Väčšia časť myši je pokrytá matným čiernym plastom s rolovacím kolieskom  so šedým silikónom na boku. Plast označil výrobca za „odolný proti odtlačkom prstov“ a odvádza skvelú prácu, keďže nezachytáva odtlačky prstov ani mastnoty.

Herné produkty od SteelSeries sú rozhodne zaujímavé a každý z produktov cieli na inú skupinu používateľov. Za najlepší a zároveň najzaujímavejší model považujeme Rival 650 Wireless, pri ktorom výrobca dokázal, že nie je rozdiel medzi hraním s káblovou alebo bezdrôtovou myšou. Presný senzor bez oneskorenia, príjemne tvarovaný dizajn ako aj primerané rozmery a hmotnosť. Používanie bolo počas dlhodobého testu vynikajúce. K dokonalosti chýba azda len USB-C konektor na nabíjanie, ktorý by nahradil zastaraný microUSB. Rival 710 nás rozhodne zaujal nastaviteľným OLED displejom a haptickou odozvou, vyčítame mu vyššiu hmotnosť ako aj hlučné scrollovacie koliesko. Spracovanie je však perfektné, myš je veľká a dobre sa v ruke drží.

Najlacnejšia myš nás zaujala hneď na prvý pohľad minimalistickým a jednoduchým dizajnom, no najmä extrémne nízkou hmotnosťou (89 gramov), ktorá je vhodná na celodenné používanie. Gumený kábel dáva už na prvý pohľad o sebe vedieť, že ide o inú, lacnejšiu kategóriu myší, čo však nevadí. Dôležité sú najmä funkcie a príkladné spracovanie. S nimi sme boli nadmieru spokojní. Rival 310 má navyše ako jediná myš z testu pevne pripojený kábel, pri Rival 710 aj Rival 650 Wireless kábel možno odpojiť. Všetky myši ako aj iné herné zariadenia testujeme na našom redakčnom stole Arozzi Desk. Používatelia, ktorí však chcú svoju myš doplniť o podložku, môžu siahnuť po modeli QcK + Limited Howl Edition. Používa kvalitnú tkaninu ako aj príjemný povrch, ktorý spolu s protišmykovou gumenou stranou zospodu predstavuje dobrú voľbu pre hráčov. Navyše má aj zaujímavý motív.

Vďaka kompaktným rozmerom, možnostiam a funkciám myši udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu SteelSeries Rival 650 Wireless ocenenie Mobilita

Zapožičal: SteelSeries

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno