Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia 5 IV

Recenzia: Sony Xperia 5 IV

Zdielať

Spoločnosť Sony má v portfóliu zaujímavé zariadenia, ktoré sú pokračovateľmi a nástupcami minuloročných modelov. Čo ponúkne štvrtá generácia pod označením Xperia 5 IV?

Smartfón možno označiť za jeden z najkompaktnejších top modelov s Androidom na trhu, má rozmery 156×67×8 mm a hmotnosť 170 gramov. Vzhľadom k tomu ide o malý kompakt, ktorý sa v ruke príjemne drží. Voči predchodcovi prináša zlepšenie pri displeji, fotoaparáte a tiež výkone, zväčšila sa aj kapacita batérie. Dizajn sa však nemení a vyzerá veľmi podobne ako všetky nedávne telefóny Xperia – klasický tvar bez zbytočností s plochými matnými panelmi, pokrytý ochranným krycím sklom Gorilla Glass Victus a plochým kovovým rámom s matným povrchom. Takisto je tento model odolný voči prachu a vode ako zvyšok série.

Telefón neprináša veľa zmien oproti Xperii 5 III, rozloženie prvkov ostalo rovnaké. Už na prvý pohľad je najvýraznejšie natiahnuté šasi na výšku s pomerom strán displeja 21:9. To je tradícia štvrtej generácie, ktorú si po predchodcoch zachováva a na nej stavia. Zadná strana má príjemný matný povrch a nezachytáva odtlačky prstov ani nečistoty. Zaskočila nás absencia nabíjačky, v súčasnosti ju v mene ekológie čoraz viac výrobcov nedáva do balenia. V balení ale chýba aj kábel. Používateľ tak dostane iba telefón s manuálmi. Dizajn sa nelíši od predchodcov, výrobca už roky „odoláva“ výrezom v displeji, nech by boli v akejkoľvek forme.

Aj pri testovanom modeli preto žiaden výrez nie je, a selfie fotoaparát, slúchadlo, senzory okolitého svetla a priblíženia aj notifikačná LED dióda sú tak umiestnené v pomerne malej časti rámu nad displejom. Páči sa nám praktický snímač odtlačkov prstov vo vypínači, ale občas sme s ním mali problém a museli sme ho opakovane prikladať. Odomykanie rozpoznaním tváre mobil neumožňuje. Chválime a oceňujeme prítomnosť klasického 3,5 mm audio jacku na hornej strane, pričom USB-C a mikrofón je štandardne na spodnej strane. Naľavo je šuplík na jednu SIM kartu a pamäťovú kartu (prípadne na dve samostatné dve nanoSIM karty), ide o hybridný slot.

Základom je kvalitný 6,1“ OLED panel s Full HD rozlíšením (2520×1080 px) s pomerom strán 21:9 a 449 ppi. Displej podporuje HDR, možno si tak užiť všetok obsah v lepšej kvalite, najmä YouTube či HBO Max. Poteší rozhodne podpora 120 Hz, vďaka čomu je používanie smartfónu oveľa plynulejšie. Výbavu taktiež dopĺňa notifikačná LED dióda, ktorá upozorňuje na zmeškané udalosti. Na obrazovku telefónu je priam radosť sa pozerať. Hoci pri bežných filmoch či seriáloch sú viditeľné po oboch stranách čierne pruhy (vďaka inému pomeru strán ako je klasický 16:9).

Hardvérovým základom je procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, doplnený o 8GB RAM a vnútornú pamäť 128GB. Rozšíriť ju možno pamäťovými kartami, avšak slot na SIM karty je hybridný. Zariadenie používa Android 13 s ľahkou nadstavbou od Sony, ktorá je optimalizovaná veľmi dobre. Výrobca sa snaží vytvárať konkurenčnú výhodu aj exkluzívnymi aplikáciami Camera Pro, Video Pro a Music Pro. Tie majú umožniť tvorcom obsahu využiť hardvér telefónu viac ako v iných smartfónoch. Použitý SoC znamená špičkový výkon pri úlohách náročných na procesor aj grafiku. Poteší systém 5G, ktorý možno používať pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka).

Rýchlosť a plynulosť je veľmi dobrá a počas nášho testovania sme nezaznamenali žiadne problémy. Vyskúšali sme tiež už klasický záťažový test, čo znamená, že máme naraz spustené desiatky appiek a otvorené desiatky kariet, pričom medzi nimi prepíname. Veľká pamäť sa podpisuje pod fakt, že sa nám na pozadí aplikácie nezatvárali. Jediný problém, ktorý sme zaznamenali, je prehrievanie procesora a vyššia povrchová teplota na zariadení. Telefón tiež ponúka stupeň krytia IP65/IP68, takže by nemal mať problém pri ponorení do hĺbky 1,5 metra, ani s prúdom vody.

Smartfón má 5000 mAh batériu, pričom výdrž je na úrovni jedného dňa. V prípade striedmejšieho používania deň a pol. Nabitie 30W nabíjačkou trvá z nuly na 100% zruba hodinu a pol. Pokiaľ ide o konektivitu, tá uspokojí drvivú väčšinu používateľov. Poteší najnovší Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6) štandard, Bluetooth v5.2, ktorý dopĺňa systém NFC, využiteľný pri platbách s telefónom. Sú tu aj navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo. Model má zlepšený zvukový prejav, možno ho považovať za nadpriemerný, ale nie špičkový. Na dlhodobejšie počúvanie odporúčame siahnuť po slúchadlách alebo externých reproduktoroch. Vďaka audio jacku možno zariadenie pripojiť buď cez kábel alebo bezdrôtovo cez Bluetooth.

Xperia 5 IV má podobné nastavenie troch fotoaparátov ako Xperia 5 III. Predvolená aplikácia fotoaparátu je Sony Photo Pro. Pri zhotovovaní fotografii možno zvoliť buď hardvérové ​​alebo virtuálne tlačidlá spúšte. Cinema Pro je aplikácia, ktorá ponúka veľa možností ovládania, napríklad prispôsobenie obnovovacej frekvencie a rozlíšenia, ktoré nie sú dostupné v základnej aplikácii, či v rozlíšení 4K až 120 snímok za sekundu v pomere strán 21:9. Hlavný fotoaparát robí veľmi dobré fotografie za denného svetla, tak ako aj predošlé špičkové telefóny Xperia. Fotografie sú dostatočne detailné a bez šumu. Primárny fotoaparát je veľmi dobrý a má rozhodne čo ponúknuť. Podobne dobré výsledky ponúka aj ultraširoký fotoaparát.

Na poli smartfónov je veľká konkurencia a každý výrobca sa snaží zaujať niečím iným. Japonský výrobca zaujal parametrami, najmä skvelým displejom, rýchlym prostredím v OS Android s nadstavbou bez „preplácnutého“ obsahu, či aplikácii navyše. Páči sa nám kombinácia snímačov fotoaparátu a ich výsledky, stereo reproduktory, audio jack,  možnosť rozšírenia priestoru pamäťovými kartami a tiež originálny dizajn. Hoci už možno hovoriť o štvrtýkrát „recyklovanom“ dizajne, na ktorom sa aj postupom času veľa nezmenilo. Oceňujeme kvalitné konštrukčné spracovanie a na prvý pohľad telefón vyzerá veľmi dobre. Jeho cena je na úrovni 920 až 1020 eur.

Zapožičal: Sony