Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia 10 V a WH-CH520

Recenzia: Sony Xperia 10 V a WH-CH520

Zdielať

Otestovali sme aktualizovaný smartfón strednej triedy Xperia 10 V pre tento rok. Spolu so smartfónom sme testovali aj slúchadlá WH-CH520.

Medzi medzigeneračné zmeny patrí väčší displej, ktorý z 6,0“ narástol na 6,1“. Vo výbave sú aj predné stereo reproduktory a hlavný fotoaparát s rozlíšením 48 MPx. Aj keď sa príliš nelíši od svojho predchodcu, Xperia 10 V zostáva pomerne špeciálnym zariadením s jedinečným dizajnom. Aj keď nepatrí medzi najvýkonnejšie modely, používateľom ponúka solídnu výbavu. Sú v nej hneď tri fotoaparáty, pričom nechýba ani dvojnásobný teleobjektív, kvalitný displej alebo zvýšená odolnosť. A to za cenu 420-460 eur. Žiaľ, opäť v balení absentuje nabíjačka, tentoraz však chýba aj kábel. Takže používateľ tak dostane iba telefón s manuálmi. Ten sa líši od konkurencie, nemá ani výrez v displeji, ani výsuvný či otočný fotoaparát.

Sony ide svojou cestou a ponúka opäť natiahnutý displej voči bežným modelom od konkurencie. Výška väčšia, šírka je naopak menšia. Vďaka tomu sa telefón pohodlne drží. Síce v tomto ohľade nemožno označiť zariadenie za kompaktné, poteší ale nízka hmotnosť 159 gramov. Za samozrejmosť považujeme zvýšenú odolnosť voči vode a prachu (IP68). Tento ľahký, tenký a vysoký telefón má pomer strán 21:9, ktorý je v súlade so zavedenou tradíciou značky. Vďaka tomu je známa pre svoj jedinečný prístup k dizajnu, ktorý je pomerne originálny. Šasi je stále väčšinou vyrobené z plastu a displej stále ponúka iba 60 Hz obnovovaciu frekvenciu.

Predná a zadná strana je zo skla chránená krycím sklíčkom Corning Gorilla Glass Victus. Výzorovo pekné riešenie, treba však počítať s odtlačkami prstov a taktiež viditeľnému prachu na povrchu. Sú tu už tradičné ovládacie prvky – regulácia hlasitosti a objemnejšie tlačidlo slúžiace k odomknutiu (slúži ako čítačka odtlačkov prstov) vpravo. Čítačka funguje dobre, ale často sme zaznamenali problémy (keď bolo treba prst prikladať opakovane). Odomykanie rozpoznaním tváre mobil neumožňuje. Chválime a oceňujeme klasický 3,5 mm audio jacku na hornej strane, pričom USB-C s mikrofónom sú štandardne na spodnej strane. Naľavo je šuplík na jednu SIM kartu a pamäťovú kartu (dual SIM možno dosiahnuť druhou eSIM kartou, ktoré zariadenie podporuje).

Už v úvode sme spomenuli natiahnutý displej. Používatelia, ktorí nechcú výrez, môžu porozmýšľať aj nad testovaným modelom. Základom je kvalitný 6,1“ OLED panel s Full HD+ rozlíšením (2520×1080 px), pomerom strán 21:9 a 449 ppi. Hoci zariadenie používa OLED panel, režim AlwaysOn chýba. Takisto je tu iba štandardný 60 Hz displej, mnohí by ocenili aspoň 90 Hz, prípadne 120 Hz. Výbavu dopĺňa notifikačná LED dióda, ktorá upozorňuje na zmeškané udalosti. Hardvérovým základom telefónu je procesor Qualcomm Snapdragon 695, doplnený o 6GB RAM a vnútornú pamäť 128GB. Rozšíriť ju možno pamäťovými kartami. Hardvérová výbava sa na rozdiel od predchodcu vôbec nezmenila (dokonca aj procesor je identický, čo je rozhodne škoda).

Zariadenie používa Android 13 s ľahkou nadstavbou od Sony. Optimalizácia je dobrá a väčšina aplikácii,  ktoré sme skúšali, pracuje svižne. Stretli sme sa však občas aj s pomalšími reakciami a zaváhaniami, najmä pri náročnom multitaskingu. Kvalita zvuku je mierne nadpriemerná, telefón používa už dva (stereo) reproduktory – jeden pod displejom a druhý je telefónny reproduktor nad displejom. Podanie je lepšie ako pri predchodcovi, ale na top modely sa nechytá. Zvuk je hlasitý, ale prakticky bez basovej zložky s oslabenými stredmi. Na dlhodobejšie počúvanie odporúčame siahnuť po slúchadlách, či externých reproduktoroch. Vďaka audio jacku možno zariadenie pripojiť buď cez kábel alebo bezdrôtovo cez Bluetooth.

Pre počúvanie padnú vhod aj spoločne testované slúchadlá Sony WH-CH520. Sú to nové a najmä cenovo dostupné bezdrôtové slúchadlá na uši, ktoré stoja 60 eur. A hoci neponúkajú aktívne potláčanie hluku ani podporu Hi-Res Audio, ich zameranie na zvuk (a niekoľko vychytávok) znamená, že môžu byť zaujímavé pre menej náročných. Zvuk si možno upraviť pomocou preddefinovaných ekvalizérov v novej aplikácii, prípadne si vytvoriť aj svoj vlastný. Poteší, že integrovaná batéria vydrží na jedno nabitie 50 hodín, so zapnutou funkciou hands-free je to 40 hodín. Ide o pohodlné náhlavné slúchadlá s mäkkými náušníkmi. Poteší tiež ergonomický a nastaviteľný hlavový most. Slúchadlá podporujú bezdrôtovú technológiu Bluetooth 5.2. Možno s nimi vybaviť prichádzajúce hovory vďaka zabudovanému mikrofónu s potlačením šumu.

Smartfón má 5000 mAh  batériu, pričom jej výdrž je na úrovni jedného dňa. V prípade striedmejšieho používania deň a pol. Nabitie 30W nabíjačkou pritom trvá z nuly na 100% zhruba hodinu a pol. Pokiaľ ide o konektivitu, tá uspokojí používateľov. Hoci najnovší Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6) štandard chýba, nájdeme tu podporu pre Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.1, ktorý dopĺňa systém NFC, využiteľný pri platbách s telefónom. Konektivita sa oproti predchodcovi vôbec nezmenila. Výrobca vybavil telefón aj najnovšími 5G sieťami. Sú tu navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo.

Podobne ako minuloročné modely, aj aktuálny model má tri snímače fotoaparátu. Hlavný fotoaparát bol však v tejto generácii vymenený. Teraz používa snímač IMX582, ktorý je 1,6-krát väčší ako IMX486, použitý pri predchodcovi. Snímač s natívnym rozlíšením 48 MPx štandardne zachytáva 12 MPx fotografie. Je to síce pomerne starý snímač, ale je lepší ako IMX486, ktorý nahrádza. Ostatné fotoaparáty sa nezmenili a sú prenesené z modelu Xperia 10 IV. Hlavný snímač ponúka slušnú kvalitu snímok. Detailnosť je dobrá a oceňujeme prirodzené vykreslenie detailov. Farby pôsobia pekne a prirodzene, dynamický rozsah je dobrý. Teleobjektív ponúka ostré a detailné snímky, ponúka veľmi dobrý dynamický rozsah a dobrú expozíciu.

Smartfón nemá špeciálny makro fotoaparát a nemá ani automatické zaostrovanie na ultrazoom. Aj napriek tomu hlavný snímač a najmä teleobjektív dokážu zaostrovať z pomerne veľkej blízkosti a vytvárať veľmi príjemné detailné zábery. Fotografie z ultrazoomového snímača vyzerajú tiež celkom dobre. Detaily sú slušné, celkovo to nie je zlý výkon. Dynamický rozsah je dobrý a to najmä na ultrawide fotoaparát strednej triedy. Farebné podanie je dobré a zodpovedá očakávaniam od hlavnému fotoaparátu. Xperia 10 V prekvapivo podporuje najviac iba Full HD pri 30 fps, hoci tretia generácia podporovala 4K Ultra HD pri 30 fps a pri Full HD 60 fps čo považujeme rozhodne za krok späť.

Aj predný selfie snímač má 8 MPx rozlíšenie s f/2.0 a  podporou nahrávania Full HD videa pri 30 fps a HDR – to ostalo bez zmeny. Selfie snímky v poriadku, dokonca aj priamo v nastaveniach je prepínač „Zaostriť tváre“, ktorý je predvolene zapnutý. Podľa propagačných materiálov využíva umelú inteligenciu na jasnú reprodukciu detailov tváre a zníženie šumu bez vplyvu na ostrosť pri horšom ako ideálnom svetle. Selfie zábery vyzerajú dobre, zábery majú dostatok detailov aj farby vyzerajú prirodzene. Dynamický rozsah je primerane široký a expozícia je spoľahlivá.

Ak zhodnotíme Sony Xperia 10 V celkovo, prináša zaujímavú výbavu strednej triedy. Ide o dobre spracovaný telefón (i keď s plastovými rámčekmi po obvode, aj na zadnej strane, čo je škoda), ktorý vyzerá v testovanej čiernej farbe veľmi elegantne. Na rozdiel od čínskych zariadení neponúka rôzne „výstrelky“ v dizajne (ako sú výrezy v displejoch, vysúvací selfie fotoaparát) ale vsádza na displej vcelku a natiahnutý na dĺžku. Najviac nás mrzí, že medzigeneračné zmeny sú len kozmetické, dokonca ani procesor sa nezmenil a je úplne rovnaký ako minulý rok. Operačný systém je dobre optimalizovaný, hoci v porovnaní s konkurentmi s vyššími frekvenciami displeja občas pôsobí akoby bol pomalší.

Fotoaparát nás trochu prekvapil svojím nízkym rozlíšením (najviac Full HD), čo je ale dané použitým čipom. Výsledky snímok sú na svoju triedu veľmi dobré. Poteší zvýšenie odolnosti IP68, čo už však vnímame ako samozrejmosť. Medzi lákadlá telefónu patrí rozhodne veľký OLED panel so skvelými farbami. Vďaka pomeru strán 21:9 bude vhodný aj na multimediálne využitie s externým audiom. Inovácií je málo, ale zopár predajných bodov, ktoré používateľa môžu presvedčiť, je tu. Napríklad nezvyčajný tvar na výšku, alebo výborná výdrž batérie. Oproti predchodcovi sa znížila aj hmotnosť – síce iba o 2 gramy, ale to aj pri náraste displeja o 0,1“. Zaujímavým doplnkom ku smartfónu budú aj testované slúchadlá, ktoré môžu zlepšiť audio zážitok zo sledovania video obsahu na displeji.

Zapožičal: Sony