Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia 10 II

Recenzia: Sony Xperia 10 II

Zdielať

Sony má tento rok veľmi zaujímavé zariadenia, pričom mnohé sú pokračovateľmi a nástupcami tých minuloročných. Hoci nami testovaný model bol uvedený ešte pred letom, stále ho možno považovať za zaujímavú novinku.

Xperia 10 II (čítať „Xperia 10 Mark Two“) je nástupca minuloročnej Xperie 10. Hoci nepatrí medzi najvýkonnejšie modely, používateľom ponúka solídnu výbavu. Sú v nej hneď tri fotoaparáty, pričom nechýba ani dvojnásobný teleobjektív, kvalitný displej, alebo zvýšená odolnosť. A to za cenu 400 eur. Medzi zaujímavé a často originálne črty japonského výrobcu možno zaradiť dizajn. Ten sa líši od konkurencie, nemá ani výrez v displeji, ani výsuvný či otočný fotoaparát. Sony ide svojou cestou a ponúka opäť natiahnutý displej po dĺžke. Či je to praktické alebo nie, to je na každom používateľovi. No po chvíľke sa na to dá zvyknúť. A hoci je teda výška väčšia, šírka je naopak menšia. Vďaka tomu sa telefón pohodlne drží, ale v tomto ohľade označiť zariadenie za kompaktné možno najmä vďaka rozumnej hrúbke alebo nízkej hmotnosti 151 gramov. V ruke sa drží veľmi pohodlne, prekvapením je zvýšená odolnosť voči vode a prachu (IP68).

Predná a zadná strana je zo skla chránená krycím sklíčkom Corning Gorilla Glass 6. Dizajnovo pekné riešenie, treba však počítať s odtlačkami prstov a taktiež viditeľnému prachu na povrchu. Za nevýhodu považujeme plastový rám po obvode. Sú tu tiež už tradičné ovládacie prvky – regulácia hlasitosti a objemnejšie tlačidlo slúžiace k odomknutiu (slúži ako čítačka odtlačkov prstov) vpravo. Čítačka funguje veľmi dobre a počas používania sme väčšinou nezaznamenali problémy (azda jediné, ak sme prikladali vlhký mokrý prst). Chválime a oceňujeme prítomnosť klasického 3,5 mm audio jacku na hornej strane, pričom USB-C je štandardne na spodnej strane a naľavo je šuplík na jednu SIM kartu a pamäťovú kartu (prípadne na dve samostatné dve nanoSIM karty), pričom ide o hybridný slot. Za nevýhodu však považujeme, že aj v roku 2020 pri každej výmene SIM karty (prípadne ak len vyberie používateľ pamäťovú kartu) – teda pri každom otvorení a zatvorení – dôjde k automatického reštartu telefónu. To je však problém pri všetkých mobilných telefónov Sony.

Už v úvode sme spomenuli natiahnutý displej. Používatelia, ktorí nechcú výrez, môžu porozmýšľať aj nad testovaným modelom. Základom je kvalitný 6“ OLED panel s Full HD+ rozlíšením (2520×1080 px) s pomerom strán 21:9 a 457 ppi. Hoci zariadenie používa OLED panel, režim AlwaysOn chýba. Takisto je tu iba štandardný 60 Hz displej, mnohí by možno ocenili 90 Hz. Výbavu dopĺňa notifikačná LED dióda, ktorá upozorňuje na zmeškané udalosti. Hardvérovým základom telefónu je procesor Qualcomm Snapdragon 665, doplnený o 4GB RAM a vnútornú pamäť 128GB. Rozšíriť ju možno pamäťovými kartami, avšak slot na SIM karty je hybridný. Zariadenie používa Android 10 s ľahkou nadstavbou od Sony. Optimalizácia je dobrá a väčšina aplikácii,  ktoré sme skúšali, pracuje svižne. Stretli sme sa však občas aj s pomalšími reakciami a zaváhaniami, najmä pri pokročilom multitaskingu.

Smartfón má 3600 mAh  batériu, pričom výdrž je na úrovni jedného dňa. V prípade striedmejšieho používania deň a pol. Nabitie 18W nabíjačkou potom trvá z nuly na 100% za zruba hodinu a pol. Telefón tak nevyužíva potenciál rýchlejšieho nabíjania, čo by sme ocenili. Pokiaľ ide o konektivitu, tá uspokojí používateľov. Hoci najnovší Wi-Fi 802.11ac (Wi-Fi 6) štandard chýba, nájdeme tu podporu pre Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.0, ktorý dopĺňa systém NFC, využiteľný pri platbách s telefónom. Výrobca vybavil telefón 4G/LTE sieťami štandardu Cat11 (600/75 Mbps). Sú tu taktiež navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo chýbajú. Podanie zvuku je priemerné, telefón používa iba jeden reproduktor pod displejom a hoci je vcelku hlasný, zvuk je nevyvážený, prakticky bez basovej zložky s oslabenými stredmi. Na dlhodobejšie počúvanie odporúčame siahnuť po slúchadlách, či externých reproduktoroch. Vďaka audio jacku možno zariadenie pripojiť buď cez kábel alebo bezdrôtovo cez Bluetooth.

Podobne ako minuloročné modely, aj aktuálny model má tri snímače fotoaparátu. Hlavný 12 MPx s f/2.0 nemá stabilizáciu, ale ponúka veľmi solídne výsledky. Najväčšie problémy mu robí najmä protisvetlo a taktiež nočné zábery. Hoci japonský výrobca vyrába a vyvíja snímače fotoaparátov aj pre mnohé konkurenčné firmy, svoj firmvér pre foťák veľmi neodladil. Výbavu dopĺňa druhý 8 MPx snímač ako teleobjektív s f/2.4, ktorý má problém s farebnou vernosťou a tretí 8 MPx teleobjektív je v strednej triede skôr vzácnosťou. Vďaka tomu umožňuje telefón dvojnásobný optický zoom bez straty kvality. Xperia 10 II takisto podporuje záznam videa v 4K Ultra HD rozlíšení, avšak iba pri 30 fps (prípadne pri Full HD 60 fps). Pripomeňme, že aj predný selfie snímač má 8 MPx rozlíšenie s f/2.0, podporou nahrávania Full HD videa pri 30 fps a HDR. Pri dlhšom fotení sme si takisto všimli vyššie prevádzkové teploty, čo si možno všimnúť najmä v lete počas horúcich dní.

Ak zhodnotíme Sony Xperia 10 Mark Two celkovo, prináša zaujímavú výbavu strednej triedy. Ide o veľmi dobre spracovaný telefón (avšak s plastovými rámčekmi po obvode, čo je škoda), ktorý vyzerá v nami testovanej čiernej farbe veľmi elegantne a tiež vcelku prémiovo. Na rozdiel od čínskych zariadení neponúka rôzne „výstrelky“ v dizajne (ako sú výrezy v displejoch, vysúvací selfie fotoaparát) ale naopak vsádza na displej vcelku a natiahnutý na dĺžku. Hoci systém je dobre optimalizovaný, nájdu sa tu rezervy a to najmä vďaka 4GB RAM a o niečo slabšiemu procesoru. Takisto má rezervy aj fotoaparát, ale na svoju triedu je veľmi dobrý. V lete sme pozorovali prehrievanie. Ide však o model strednej triedy a nie high-end. Na väčšinu bežných činností telefón postačuje a svojich zákazníkov si nájde. Poteší prítomnosť zvýšenej odolnosti IP68, čo nie je bežné a zamrzí stále neduh reštartovania zariadenia pri každom otvorení šuplíka na SIM karty. Medzi lákadlá telefónu patrí veľký OLED panel so skvelými farbami. Vďaka pomeru strán 21:9 bude viac než vhodný aj na multimediálne využitie, avšak s externý audiom.

Zapožičal: Sony

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno